Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը գտնվում է իր պատմության ամենամեծ էքզիստենցիալ սպառնալիքի ներքո
Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան Գոգչյանը տեղեկացրել է, որ Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը գտնվում է իր 16-դարյա պատմության ամենամեծ գոյութենական սպառնալիքի ներքո, և Էքզիստենցիալ-տարածքային վտանգը լիովին տարածվում է Երուսաղեմի բոլոր քրիստոնեական համայնքների վրա։
Գոգչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայոց պատրիարքարանը վերջերս չեղարկել է կեղծ ներկայացուցչությամբ, անհարկի ազդեցությամբ և անօրինական օգուտներով պատված պայմանագիրը:
«Չեղարկմանն օրինական պատասխան տալու փոխարեն՝ կառուցապատողները փորձում են շինարարություն իրականացնել «Կովերի պարտեզ» կալվածքում։ Նրանք ամբողջությամբ անտեսել են Պատրիարքարանի օրինական դիրքորոշումն այս հարցում՝ փոխարենն ընտրելով սադրանքի, ագրեսիայի հրահրող մարտավարություն, ներառյալ սեփականության ոչնչացումը վարձու, զինված սադրիչների միջոցով»,- գրել է Գոգչյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ վերջին օրերին Երուսաղեմի հայկական թաղամասի տարածքում ասֆալտի ահռելի ոչնչացումն ու հեռացումն իրականացվել է առանց Երուսաղեմի քաղաքապետարանի, կառուցապատողի և ոստիկանության թույլտվության։ Չնայած այդ հանգամանքին՝ ոստիկանությունն, այնուամենայնիվ, վերջին մի քանի օրերին նախընտրել է հայ համայնքի բոլոր անդամներից պահանջել ազատել տարածքը։
«Մենք խնդրում ենք Երուսաղեմի ողջ քրիստոնյա համայնքներին այս աննախադեպ ժամանակներում կանգնել Հայոց պատրիարքարանի կողքին, քանի որ սա ևս մեկ հստակ քայլ է, որը ձեռնարկվել է Երուսաղեմում և Սուրբ Երկրում քրիստոնյաների ներկայությունը վտանգելու ուղղությամբ»,- գրել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետը։

Армянский патриархат Иерусалима находится под большой экзистенциальной угрозой
Руководитель пресс-службы Армянского патриархата Иерусалима Аган Гогчян сообщил, что Патриархат находится под самой большой экзистенциальной угрозой за всю свою 16-вековую историю, и экзистенциально-территориальная угроза полностью распространяется на все христианские общины Иерусалима.
Как сообщает Арменпресс, Гогчян на своей странице в Facebook написал, что армянский патриархат недавно расторг контракт, и “вместо того, чтобы дать юридический ответ на расторжение, застройщики пытаются вести строительство на участке «Коровий сад». Они полностью проигнорировали правовую позицию Патриархии в этом вопросе, выбрав вместо этого тактику провокации и агрессии, в том числе уничтожение имущества посредством наемных вооруженных провокаторов”.
По его словам, в последние дни огромные разрушения и снос асфальта на территории Армянского квартала Иерусалима были осуществлены без разрешения муниципалитета Иерусалима, застройщика и полиции. Несмотря на это обстоятельство, полиция, однако, предпочла в последние дни потребовать от всех членов армянской общины покинуть территорию.
“Мы просим все христианские общины Иерусалима поддержать Армянский патриархат в эти беспрецедентные времена, поскольку это еще один очевидный шаг в направлении постановки под угрозу присутствия христиан в Иерусалиме и на Святой Земле”, - написал Гогчян.