Այս պահին ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ չկան, թե ինչ կանենք ապագայում, ես չեմ կարող մեկնաբանել. ԱՄՆ դեսպան
Ինչպես երեկ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրման կապակցությամբ մենք մտահոգություն ենք հայտնել, որովհետեւ դա խաթարում է խաթարում է խաղաղության գործընթացը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քուինը:
«Այս պահին մենք ցանկանում ենք, որպեսզի կողմերի միջեւ  լինեն բանակցություններ եւ խաղաղության գործընթացին մենք պատրաստ ենք աջակցել:
Ցանկացած բռնության կիրառում, ցանկացած սադրիչ գործողություն խաթարում է խաղաղության գործընթացը, մենք փորձում ենք առաջ շարժվել, փորձում ենք ջանքեր գործադրել խաղաղության գործընթացն առաջ տանելու ուղղությամբ»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախի ժողովրդի նպատմամբ չենք կարող բնորոշել հենց որպես ցեղասպանություն, դեսպանը պատասխանեց. «Այս պահին ես նման որակավորում տալու որեւէ իրավասություն չունեմ»:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությանը, Քրիստինա Քուինն ասաց. «Այս պահին ԱՄՆ կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներ չկան, իսկ թե ինչ կանենք մենք ապագայում, այդ մասին ես չեմ կարող որեւէ մեկնաբանություն տալ»:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը նախօրեին հայտարարել է Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհին ստուգիչ անցագրային կետ տեղադրելու մասին։

Любое провокационное действие подрывает мирный процесс: посол США об установке Азербайджаном КПП в Лачинском коридире
Посол США в Армении Кристина Квин подчеркнула, что размещение Азербайджаном контрольно-пропускного пункта на Хакарском мосту в Лачинском коридоре подрывает мирный процесс, и подтвердила приверженность США поддержке мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Օб этом посол заявила журналистам в Мемориальном комплексе Геноцида армян.
«Вчера США выразили обеспокоенность по поводу размещения Азербайджаном КПП, потому что это нарушает мирный процесс. В данный момент мы хотим переговоров между сторонами, и мы готовы поддержать этот мирный процесс», - сказала посол.
Отвечая на вопрос, не повредит ли это мирному процессу, она сказала: «Любое применение насилия, любые провокационные действия подрывают мирный процесс».
Посол подтвердила, что США пытаются двигаться вперед, прилагают усилия для продвижения мирного процесса.
Касаясь возможного применения санкций против Азербайджана в качестве сдерживающего фактора, посол отметила, что она не может говорить о санкциях США в отношении Азербайджана как в данный момент, так и в будущем.
Азербайджан, в очередной раз, грубо нарушив положение Трехстороннего заявления 9 ноября 2020, с 23 апреля перекрыл мост Хакари в Лачинском коридоре, незаконно установив на нем КПП.