Արցախը չի ստացել էական միջազգային աջակցություն ականազերծման համար, և ՄԱԿ-ի Ականազերծման ծառայությունն այստեղ չի աշխատել ադրբեջանական խոչընդոտների պատճառով
Այսօր նշվում է Ականների վերաբերյալ իրազեկման և ականազերծման գործում աջակցության միջազգային օրը։ Ստորև մի քանի փաստ Արցախում ականների և այլ չպայթած զինամթերքի մասին.
1. 1990-ականներին Ադրբեջանը միլիոնավոր ականներ դրեց և նաև կասետային զինամթերքով ռմբակոծեց քաղաքացիական տարածքները՝ տասնյակ տարիներով տառապանք պատճառելով Արցախի ժողովրդին:
2. «Halo Trust» մասնագիտացված միջազգային կազմակերպության տվյալներով՝ Արցախը աշխարհում առաջինն է մեկ շնչի հաշվով ականների պատահարների թվով։
3. Արցախի հազարավոր քաղաքացիներ, այդ թվում՝ առնվազն 1,076 քաղաքացիական անձ (որոնցից շատերը երեխաներ և կանայք), զոհվել կամ վիրավորվել են ականների և այլ չպայթած զինամթերքի պայթյունների հետևանքով։ Ես նույնպես այդ դժբախտ պատահարներից տուժած երեխաներից մեկն եմ։
4. Ադրբեջանը Արցախին և Հայաստանին ոչ մի ականադաշտի քարտեզ չի տրամադրել, մինչդեռ 2021 թվականին Հայաստանը Ադրբեջանին է տրամադրել ականադաշտերի բոլոր եղած քարտեզները։
5. Տեղի ականազերծողները և «Halo Trust» ականազերծող միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպությունը 30 տարվա ընթացքում մաքրել են մի քանի հարյուր հազար հեկտար տարածք։
6. Արցախը չի ստացել էական միջազգային աջակցություն ականազերծման համար, և ՄԱԿ-ի Ականազերծման ծառայությունն այստեղ չի աշխատել ադրբեջանական խոչընդոտների պատճառով:
7. Ներկայումս Արցախի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում 1990-ական թվականներից ի վեր դեռևս չմաքրված են մնում առնվազն 700 հեկտար ականապատ դաշտեր։
8. 2020 թվականի Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախում հանգեցրել է լրացուցիչ տասնյակ հազարավոր հեկտար տարածքների ախտոտման՝ նոր չպայթած զինամթերքով, այդ թվում՝ կասետային բնույթի:
9. 2020 թվականի պատերազմի ավարտից ի վեր տեղի ականազերծողները, ռուս խաղաղապահները և «Halo Trust»-ի աշխատակիցները վնասազերծել են ավելի քան 220,000 չպայթած մնացորդներ՝ ի հավելումն մինչև 2020 թվականը ոչնչացված զինամթերքի։
Ընդհանուր առմամբ, ականների և այլ չպայթած զինամթերքի առկայությունը Արցախում լրջագույն խնդիր է, որը պահանջում է միջազգային հանրության անհապաղ ուշադրությունն ու գործողությունները, իսկ մենք դեռ սպասում ենք 1990-ականներից Արցախում դրված ականների դաշտերի ադրբեջանական քարտեզներին։

Нагорный Карабах не получил существенной международной поддержки по разминированию, а служба разминирования ООН здесь не работала из-за азербайджанской блокады
Сегодня отмечается Международный день просвещения по вопросам минной опасности и помощи в деятельности, связанной с разминированием. Вот несколько фактов о минах и других неразорвавшихся боеприпасах в Арцахе (Нагорном Карабахе):
1. В 1990-х годах Азербайджан заложил миллионы наземных мин и обстрелял жилые районы кассетными боеприпасами, причинив людям страдания на десятилетия.
2. Нагорный Карабах является первой страной в мире по количеству несчастных случаев от наземных мин на душу населения, по данным специализированной международной организации «Halo Trust».
3. Тысячи граждан Нагорного Карабаха, в том числе не менее 1076 гражданских лиц (многие из них дети и женщины), погибли или получили ранения в результате подрыва наземных мин и других неразорвавшихся боеприпасов. Я тоже являюсь одним из пострадавших от таких несчастных случаев.
4. Азербайджан не предоставил ни одну минную карту Нагорному Карабаху и Армении, в то время как в 2021 году Армения предоставила Азербайджану все имеющиеся карты минных полей.
5. Местные агентства и международная неправительственная организация по разминированию "Halo Trust" за 30 лет очистили несколько сотен тысяч гектаров территорий.
6. Нагорный Карабах не получил существенной международной поддержки по разминированию, а служба разминирования ООН здесь не работала из-за азербайджанской блокады.
7. На территориях, находящихся в настоящее время под контролем Нагорного Карабаха, с 1990-х годов остаётся неразминированным как минимум 700 гектаров минных полей.
8. В результате агрессии Азербайджана в 2020 году в Нагорном Карабахе появились дополнительные десятки тысячи гектаров новых неразорвавшихся боеприпасов, в том числе кассетных боеприпасов.
9. С момента окончания войны 2020 года местными сапёрами, российскими миротворцами и сотрудниками «Halo Trust» обезврежено более 220 000 неразорвавшихся боеприпасов вдобавок к обезвреженным до 2020 года.
В целом наличие наземных мин и других неразорвавшихся боеприпасов в Арцахе является серьёзной проблемой, которая требует немедленного внимания и действий со стороны международного сообщества, и мы всё ещё ждём азербайджанские карты наземных мин, установленных в Арцахе с 1990-х годов.