Ադրբեջանն Արցախի բնակչության նկատմամբ կիրառել է հրկիզվող զինատեսակ. Պետրոսյանը հրավիրում է միջազգային հանրության ուշադրությունը
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը համապատասխան գրությամբ դիմել է բնապահպանական կոնվենցիաների գործադիր քարտուղարներին, միջազգային կազմակերպություններին ու գործընկերներին՝ նրանց ուշադրությունը հրավիրելու շարունակվող լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, որը սանձազերծվել է Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի և օտարերկրյա վարձկանների աջակցությամբ:
Հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գործել են հերթական ռազմական հանցագործությունը Արցախի բնակչության նկատմամբ՝ կիրառելով հրկիզվող զինատեսակ՝ պարունակելով ամենայն հավանականությամբ սպիտակ ֆոսֆոր (տեսանյութեր՝ 1. https://bit.ly/3mNoZVU, 2. https://bit.ly/384jPkk):
Լայնամասշտաբ օդային կրակահերթը հրկիզվող ռազմական ուժի կիրառմամբ տեղի է ունեցել բնակավայրերի մերձակայքում գտնվող անտառային տարածքների վրա: Այն կարող է նաև անդառնալի վնաս պատճառել շրջակա միջավայրին՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի, հողի, ջրի և կենսաբանական բազմազանության կայուն աղտոտման: Կարևոր է նշել, որ այս տարածքները բնակավայր են հազվագյուտ և անհետացող տեսակների համար, որոնք ներառված են Արցախի բույսերի և կենդանիների Կարմիր ցուցակում, ինչպես նաև Բնության պահպանության միջազգային միության (ԲՊՄՄ, IUCN) Կարմիր ցուցակում ընդգրկված տեսակների համար, ինչպիսիք են պարսկական (կովկասյան) ընձառյուծները, սև և սպիտակագլուխ անգղերը, գորշ արջերը և ուրիշներ:
Այդ կանխատեսված հարձակումները ուղղված են ոչ միայն Արցախի անտառային տարածքներում ապաստան փնտրող քաղաքացիական բնակչությանը և զինված ուժերին վնաս հասցնելուն, այլև թիրախավորել են այդ տարածքի էկոհամակարգը՝ զանգվածային անտառային հրդեհներ հրահրելու և կործանարար ավերումներ շրջակա միջավայրի աղտոտում առաջացնելու նպատակով:
Միջազգային հանրությունը պարտավոր է դատապարտել ռազմական հանցագործությա ն մեղավորներին, ենթարկել նրանց պատասխանատվության և կանխել հնարավոր հետագա նմանօրինակ լայնամասշտաբ հարձակումները: Այդ պարտավորությունն այսօր առավել արդիական է, քանի օրեցօր ադրբեջանական ռեժիմն ընդարձակում է հարձակումների ծավալները և ի լրումն Արցախի դեմ կիրառվող զինտեխնիկայի ավելացնում է նոր, ավելի վտանգավոր զինատեսակներ՝ դրանով իսկ մեծացնելով հումանիտար և բնապահպանական աղետի անդառնալիությունը, վտանգավորության աստիճանը և ծավալները: Նախարար Պետրոսյանը կոչ է արել վճռական գործողությունների՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու և Բաքվին ստիպելու դադարեցնել ագրեսիան և ռազմական հանցագործությունները:
Կոչ է արվել նաև կազմակերպություններին ստանձնել պատասխանատվություն պահպանելու արժեքավոր էկոհամակարգերը՝ կանխելու հնարավոր էկոցիդը (պատերազմների ժամանակ հաճախ հակառակորդը էկոհամակարգն է թիրախ դարձնում և ոչնչացնում կանխամտածված կերպով) Արցախի Հանրապետության տարածքում:

Петросян направил письма секретарям природоохранных конвенций, международным организациям и партнерам, чтобы привлечь их внимание к военной агрессии
Министр окружающей среды Армении Романос Петросян направил соответствующие письма секретарям природоохранных конвенций, международным организациям и партнерам, чтобы привлечь их внимание к продолжающейся крупномасштабной военной агрессии, развязанной Азербайджаном при поддержке Турции и иностранных наемников.
30 октября вооруженные силы Азербайджана совершили военное преступление против народа Арцаха, вероятно, с использованием легковоспламеняющихся/термидных боеприпасов, содержащих белый фосфор (видеоролики: 1. https://bit.ly/3mNoZVU, 2. https://bit.ly/384jPkk)
Масштабные авиаудары с применением зажигательной силы были нанесены по лесным массивам вблизи населенных пунктов. Это может также привести к необратимым воздействиям на окружающую среду начиная с широкомасштабных лесных пожаров до стойкого загрязнения воздуха, почвы, водных ресурсов и биологического разнообразия. Следует отметить, что на этих территориях обитают редкие и исчезающие виды, занесенные в Красный список растений и животных Арцаха, а также Международного союза охраны природы (МСОП, IUCN), такие как персидский (кавказский) леопард, черный гриф и белоголовый сип, бурый медведь и др.
Эти преднамеренные нападения нацелены не только на причинение вреда гражданскому населению, ищущему убежища в лесных районах Арцаха, но и на экосистему этого района, чтобы спровоцировать массовые лесные пожары и разрушительные последствия для окружающей среды.
Международное сообщество должно осудить виновных в военных преступлениях, привлечь их к ответственности и предотвратить возможные дальнейшие крупномасштабные нападения. Это обязательство более актуально сегодня, поскольку азербайджанский режим день ото дня расширяет географию и объем атак, в дополнение к военной технике, используемой против Арцаха, добавляет новое, более опасное оружие, тем самым увеличивая степень опасности и объем необратимой гуманитарной и экологической катастрофы. Мы призываем вас предпринять решительные меры, чтобы оказать давление на Азербайджан, заставить Баку прекратить агрессию и военные преступления.
Мы призываем ваши организации взять на себя ответственность за сохранение ценных экосистем, чтобы предотвратить возможные экоциды (во время войн противник часто наносит удары и умышленно разрушает экосистему) на территории Республики Арцах.