Զինդատախազությունը ԶՈՒ ինժեներական զորքերի վարչության պահեստում 93 մլն դրամի պակասուրդ է գտել. 5 քրվարույթ է սկսվել
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժինը, 2022 թվականի նոյեմբերի 2-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 12-ը, ՀՀ Զինված ուժերի ինժեներական զորքերի վարչության կենտրոնական ինժեներական պահեստում իրականացրել է ուսումնասիրություններ:
Մասնավորապես՝
կատարվել են արտահերթ գույքագրումներ.
ստուգվել է նյութական միջոցների ստացման, հաշվառման և հատկացման գործընթացների օրինականությունը և հիմնավորվածությունը.
ստուգվել է ՀՀ ԶՈՒ կարիքների համար մատակարարված նյութական միջոցների որակական ցուցանիշների համապատասխանությունը գնման պայմանագրերի տեխնիկական բնութագրերով սահմանված պահանջներին:
Իրականացված համալիր ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել է 93 մլն 723 հազար 544 դրամի պակասորդ և 4 մլն 355 հազար 725 դրամի ավելցուկ, հայտնաբերվել են պայմանագրերի տեխնիկական բնութագրերով սահմանված պահանջներին չհամապատասխանող 198 մլն 590 հազար 916 դրամ ընդհանուր արժեքով նյութական միջոցներ, այդ թվում` ինժեներական տեխնիկաների պահեստամասեր:
ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից իրականացված վերոնշյալ ուսումնասիրությունների արդյունքներով ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչություն ներկայացված հաղորդումների հիման վրա նախաձեռնվել է հինգ քրեական վարույթ:

В результате проверки на центральном складе управления инженерных войск Вооруженных сил возбуждено пять уголовных дел
Отдел защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА со 2 ноября 2022 года по 12 января 2023 года осуществил проверки на центральном инженерном складе управления инженерных войск Вооруженных сил РА․ В частности: были проведены внеочередные инвентаризации; проверена законность и обоснованность процессов приема, учета и выделения материальных средств; проверено соответствие качественных показателей поставляемых для нужд ВС РА материальных средств требованиям, установленным техническими характеристиками договоров купли-продажи.
В результате комплексных проверок был зафиксирован дефицит в размере 93 млн 723 тыс. 544 драмов и избыток в размере 4 млн 355 тыс. 725 драмов, были обнаружены не соответствующие требованиям, установленным техническими характеристиками договоров материальные средства общей стоимостью в 198 млн 590 тыс. 916 драмов, в том числе запчасти для инженерной техники.
По результатам вышеуказанных проверок, проведенных Отделом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры РА, на основе сообщений, представленных в Главное военное следственное управление Следственного комитета РА, инициировано пять уголовных производств.