Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել է դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թթ. ռազմավարության նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարության նախագիծը:
Զեկուցվել է, որ ռազմավարության մշակման աշխատանքները մեկնարկել են դեռևս նախորդ տարվա հոկտեմբերից, իսկ նախագծով նախատեսվող միջոցառումները ներկայացված են կոնկրետ ժամանակացույցով և չափելի ցուցանիշներով: Նախագիծն արդեն իսկ քննարկվել է հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային գործընկերների հետ:
Նշվել է, որ ռազմավարության ընդունումը բխում է կառավարության գործունեության միջոցառումների ծրագրից: Նախագիծը բաղկացած է 12 ռազմավարական նպատակներից: Խորհրդակցությանը մանրամասն ներկայացվել են դատական համակարգի, փաստաբանության, ԴԱՀԿ, նոտարական ոլորտներում նախատեսվող բարեփոխումները, արբիտրաժային կենտրոնի ստեղծման գործընթացը:
Ռազմավարության նախագծով նախատեսվում են էլեկտրոնային արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներ, մասնավորապես, գործընթացների և փաստաթղթաշրջանառության թվայնացման ուղղությամբ: Անդրադարձ է կատարվել նաև սնանկության, քրեական, քաղաքացիական, ընտրական և սահմանադրական ոլորտներում նախատեսվող բարեփոխումներին ու դրանց նպատակներին:
Նախագծի շուրջ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է վերը նշված ռազմավարության ընդունումը և շեշտել, որ դատական և իրավական ոլորտներում բարեփոխումները կառավարության առաջնահերթություններից մեկն են ու գործադիրը հետևողական է լինելու վերջիններիս արդյունավետ իրականացման գործում:

Обсужден проект Стратегии судебных и правовых реформ на 2022-2026 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден проект Стратегии судебных и правовых реформ на 2022-2026 годы.
Было доложено, что работа по разработке стратегии началась с октября прошлого года, а предусмотренные проектом мероприятия представлены с конкретным графиком и измеримыми показателями. Проект уже обсужден с неправительственными организациями и международными партнерами.
Было отмечено, что принятие Стратегии вытекает из Программы мероприятий деятельности правительства. Проект состоит из 12 стратегических целей. В ходе совещания были подробно представлены планируемые в сферах судебной системы, адвокатуры, СПИСА, нотариата реформы, а также процесс создания арбитражного центра.
Проектом Стратегии предусматриваются реформы в сфере электронного правосудия, в частности, по цифровизации процессов и документооборота. Были также затронуты планируемые в области банкротства, уголовной, гражданской, избирательной и конституционной сферах реформы и их цели.
Состоялся обмен мнениями о проекте, были представлены различные замечания и предложения.
Премьер-министр Пашинян отметил важность принятия вышеупомянутой Стратегии и подчеркнул, что реформы в судебной и правовой сферах являются одним из приоритетов правительства, и исполнительная власть будет последовательна в их эффективной реализации.