ՊՆ պաշտոնյային մեղադրանք է առաջադրվել խոշոր չափերով վառելիքի հափշտակության համար
Առանձնապես խոշոր չափերով դիզվառելիքի և ավտոբենզինի հափշտակության համար մեղադրանք է առաջադրվել ՊՆ պաշտոնատար անձին. քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցներով հիմնավորվել է, որ Ա. Փ.-ն, 2021 թվականի հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստապետի պաշտոնը, յուրացման եղանակով հափշտակել է զորամասին հատկացված և իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք, ավտոբենզին և ավտոբենզինի կտրոն:
Մասնավորապես, ըստ առաջադրված մեղադրանքի` Ա. Փ.-ն, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, ՀՀ ՊՆ զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի պահեստից 2021 թվականի հոկտեմբերի 31-ից դեկտեմբերի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում յուրացման եղանակով հափշտակել է ընդհանուր ավելի քան 3 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ 1228 կգ դիզելային վառելիք, 3332 կգ ավտոբենզին և 2085 լիտր ավտոբենզինի կտրոն:
Դիզելային վառելիքն Ա. Փ.-ն անօրինական ճանապարհով դուրս է բերել զորամասի տարածքից և 1 լիտրը 400 ՀՀ դրամով վաճառել Կոտայքի մարզի բնակչին: 2085 լիտրին համարժեք ավտոբենզինի կտրոններն էլ վաճառել է Երևանում գործող բենզալցակայանի աշխատակցին, իսկ հափշտակված 3332 կգ ավտոբենզինը իրացրել այլ անձանց:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Փ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Чиновнику МО предъявлено обвинение в хищении топлива в особо крупных размерах
За хищение дизельного топлива и автобензина в особо крупных размерах предъявлено обвинение должностному лицу Минобороны. Предварительное следствие по уголовному делу завершено.
По уголовному делу, расследованному в антикоррупционном комитете РА, обосновано, что А.П. с 1 июля по 13 декабря 2021 года, занимая должность начальника склада горюче-сырьевых материалов одной из воинских частей Министерства обороны РА, путем присвоения похитил выделенное воинской части и доверенное ему в особо крупных размерах дизельное топливо общей стоимостью в более 3 млн драмов РА, автобензин и талоны на автобензин.
В частности, согласно предъявленному обвинению, А. П., используя должностное положение, в период с 31 октября по 6 декабря 2021 года из склада горюче-сырьевых материалов воинской части МО РА путем присвоения похитил в общей сложности 1228 кг дизельного топлива, 3332 кг автобензина и талонов на автобензин на 2085 литров.
А.П. незаконным путем вывез дизельное топливо из части, и продал жителю Котайка за 400 драмов за литр. А талоны на автобензин на 2085 литров продал работнику действующей в Ереване заправочной станции. Похищенный же автобензин весом в 3332 кг реализовал другим лицам.
За совершение вышеуказанных преступных деяний в отношении А. П. выдвинуто обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК РА.
Предварительное следствие по уголовному делу завершено. Дело с обвинительным заключением передано прокурору, осуществляющему надзор, с ходатайством об его утверждении и направлении в суд.