ՄԻՊ-ը հայ ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների մասին զեկույցը կուղարկի միջազգային գործընկերներին
Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի հետևանքով գերեվարված և հայրենադարձված բոլոր 17 հայ ռազմագերիների հետ առանձնազրույցներ են ունեցել:
«Առանձնազրույցների արդյունքում հայտնած տեղեկատվությունը ամփոփվել է և համադրվել գերեվարված անձանց ընտանիքի անդամների ընդունելության ընթացքում Պաշտպանի ներկայացուցիչներին հայտնած տեղեկությունների, ինչպես նաև տարբեր սոցիալական հարթակներում, լրատվամիջոցների աղբյուրներում առկա՝ հայ զինծառայողների գերեվարման և գերության մեջ գտնվելու ժամանակահատվածում արված տեսանյութերի հետ:
Բացի այս, նշված տեղեկատվությունը համադրվել է նաև ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից իրականացված մշտադիտարկման այլ աշխատանքների արդյունքների, Պաշտպանին հասցեագրված անհատական դիմումներում առկա տեղեկատվության և հատկապես ադրբեջանական լրատվամիջոցներում, սոցիալական հարթակներում, այդ թվում՝ տելեգրամյան ալիքներում առկա տեսանյութերի, լուսանկարների, հրապարակումների և այլ տեղեկատվության հետ»,- ասաց Գրիգորյանը:
Վերոնշյալ ամբողջ տեղեկատվության և փաստերի հիման վրա ՄԻՊ-ը կազմել է «Հայ գերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքն ու խոշտանգումները՝ որպես Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականության դրսևորում» վերտառությամբ արտահերթ ոչ հրապարակային զեկույցը:
«Սույն զեկույցի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանում իրականացված խոշտանգումներին, դաժան վերաբերմունքին, հիմնավորվել է ադրբեջանական իշխանությունների ատելության քաղաքականության ուղղակի պատճառական կապը հայ գերիների նկատմամբ նման վերաբերմունք դրսևորելու ու դաժանություններ գործելու հետ:
Զեկույցի շրջանակում անդրադարձ է կատարվել ոչ միայն Ադրբեջանի զինվորականների, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների և այլ պետական ծառայողների գործողություններին, այլ նաև գերեվարման հետևանքով ադրբեջանական բժշկական հաստատություններում բուժում ստացող հայ ռազմագերիների նկատմամբ բուժաշխատողների կողմից ցուցաբերված վերաբերմունքին և դրանում առկա անընդունելի դեպքերին:
Զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումները և դաժան, անմարդկային վերաբերմունքը ներկայացվել է ըստ փուլերի և ադրբեջանական համապատասխան իրավասու մարմինների կողմից դրսևորված վերաբերմունքի: Այսպես՝ նախ ներկայացվում է գերեվարման և ռազմական օբյեկտ տեղափոխելու ժամանակահատվածը, այսինքն՝ այս փուլում խոսքը ադրբեջանական զինվորականների կողմից ցուցաբերվող վերաբերմունքի մասին է:
Հաջորդը ադրբեջանական իրավապահ մարմնում գտնվելու փուլն է, որտեղ ներկայացվում է իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից ցուցաբերված վերաբերմունքը, և վերջում՝ բանտում կամ բժշկական հիմնարկում գտնվելու փուլը, որտեղ ներկայացվում է բանտի և բժշկական հաստատության աշխատակիցների կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքը:
Հաշվի առնելով այն, որ զեկույցը պարունակում է հայ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող, դաժան վերաբերմունք, զոհված հայ զինծառայողների մարմիններն անարգելու նկարագրություններ և տեսարաններ, զեկույցը ներկայացվում է փակ ձևաչափով՝ նկատի ունենալով թեմայի զգայունությունը, պատկերների և տեսանյութերի բնույթը, ինչպես նաև հայրենադարձված գերիներին ու նրանց և դեռևս 2020 թվականից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող անձանց ընտանիքի անդամներին կրկնազոհայնացումից պաշտպանելու համար»,- ասաց Գրիգորյանը:
Զեկույցը ուղարկվելու է Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններին, միջազգային իրավասու կազմակերպություններին և պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաև միջազգային այլ դերակատարներին: Միևնույն ժամանակ, զեկույցը ուղարկվելու է նաև Արտաքին գործերի նախարարությանը, Ազգային ժողովի նախագահին, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին և Պաշտպանության նախարարությանը:
Անդրադառնալով միջազգային գործընկերների և հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արձագանքներին՝ ՄԻՊ-ը նշեց, որ թե սեպտեմբերյան ռազմական գործողությունների ընթացքում, թե դրանից հետո Պաշտպանը մշտական հաղորդակցության մեջ է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու երաշխավորման մանդատ ունեցող միջազգային դիվանագիտական կազմակերպությունների, Հայաստանում հավատարմագրված ներկայացուցչությունների և մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ, այդ թվում՝ Human Rights Watch, Bellingcat, Amnesty International:
«Նշված կազմակերպություններին են ներկայացվել հայ ռազմագերիների խոշտանգումների, անմարդկային ու նվաստացնող վերաբերմունքի, արտադատական սպանությունների դեպքերը փաստող տեսանյութերը, Պաշտպանի հաստատության կողմից հավաքագրված տեղեկատվությունը, ներառյալ տեսանյութերի նկարահանման հնարավոր կոորդինատները, դեպքերի իրականացման օրվա/ժամին առնչվող և այլ տվյալներ: Դրան հաջորդել է իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից արտադատական սպանությունները հետազոտությունների հրապարակումը»,- եզրափակեց Պաշտպանը:

Омбудсмен Армении подготовила доклад о пытках армянских военнопленных: он будет направлен международным партнерам
Сотрудники Офиса Омбудсмена Армении провели личные беседы со всеми 17 вернувшимися из плена армянскими военнопленными, захваченными во время военной агрессии, развязанной Азербайджаном 13 сентября. В ходе личных бесед сотрудники Омбудсмена выявили данные о пытках, жестоком обращении с армянскими военнослужащими (в период от пленения до возвращения) и других проявлениях жестокого обращения. Об этом в ответ сообщила ЗПЧ Кристине Григорян.
«Информация, раскрытая в результате частных бесед, была обобщена и сопоставлена с информацией, раскрытой представителям Защитника во время приема членов семей пленных, а также с видеозаписями, снятыми во время захвата и пленения армянских военнослужащих, доступных на различных социальных платформах и в СМИ. Кроме того, указанная информация была сопоставлена с результатами и других мониторинговых мероприятий, проведенных сотрудниками ЗПЧ, информацией, имеющейся в индивидуальных обращениях, адресованных Защитнику, также с видеоматериалами, фотографиями, публикациями и другой информацией из азербайджанских СМИ, социальных платформ и Telegram-каналов», - сказала Кристине Григорян.
На основе всей вышеизложенной информации и фактов Омбудсмен составила внеочередной непубличный доклад «Жестокое обращение и пытки армянских военнопленных как проявление  армяноненавистнической политики Азербайджана».
«В рамках данного доклада приведены случаи пыток и жестокого обращения с армянскими военнопленными в Азербайджане, и обоснована прямая причинно-следственная связь между политикой ненависти азербайджанских властей и таким жестоким обращением с армянскими пленниками. В рамках доклада рассмотрены не только действия азербайджанских военных, сотрудников правоохранительных органов и других государственных служащих, но и случаи жестокого недопустимого обращения с армянскими военнопленными, находившимися на лечении в азербайджанских медицинских учреждениях. В отчете пытки и жестокое, бесчеловечное обращение с армянскими заключенными со стороны Азербайджана представлены по этапам и по отношению к ним со стороны соответствующих компетентных органов Азербайджана. Так, в первую очередь, представлен период пленения и перевода на военный объект, то есть на данном этапе речь идет об отношении, проявляемом азербайджанскими военными.
Далее следует этап нахождения в правоохранительных органах Азербайджана, где представлено обращение со стороны сотрудников правоохранительных органов, и, наконец, этап нахождения в тюрьме или в медицинском учреждении.
Учитывая, что доклад содержит описания и сцены бесчеловечного, унижающего достоинство, жестокого обращения с армянскими военнопленными, надругательства над телами павших армянских военнослужащих, доклад представлен в закрытом формате, с учетом деликатности темы, характера изображений и видеоматериалов, а также для защиты возвращенных пленных и членов их семей от повторных переживаний», - сказала Кристине Григорян.
Доклад будет направлен аккредитованным в Армении посольствам, международным компетентным организациям и должностным лицам и другим международным субъектам. Доклад будет направлен и в Министерство иностранных дел РА, спикеру Национального собрания, секретарю Совета безопасности и в Министерство обороны.
Касаясь отзывов международных партнеров и авторитетных правозащитных организаций, ЗПЧ отметила, что как во время, так и после сентябрьских военных операций она находится в постоянном контакте с международными дипломатическими организациями, уполномоченными защищать и гарантировать права человека, аккредитованными представительствами в Армении, и с рядом правозащитных организаций, включая Human Rights Watch, Bellingcat, Amnesty International. «Упомянутым организациям были представлены видеоматериалы, фиксирующие случаи пыток, бесчеловечного и унижающего достоинство обращения с армянскими военнопленными, внесудебных казней, информация, собранная Защитником, в том числе возможные координаты видеосъемки, дата/время совершения и другие данные. Затем последовали публикации исследований внесудебных казней со стороны правозащитных организаций», - заключила Омбудсмен.