Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել իմ միջազգային գործընկերներին՝ Վագիֆ Խաչատրյանի շուտափույթ վերադարձը Հայաստանի Հանրապետություն ապահովելու համար. Բաքոյան
«Ես գյուղացի մարդ եմ, ոչ թե՝ ահաբեկիչ»։
Այս խոսքերն է հնչեցրել հայազգի Վագիֆ Խաչատրյանը՝ ադրբեջանական դատարանում։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Վերջինիս ձերբակալումն ի սկզբանե եղել է ակնհայտ ռազմական հանցագործության շարունակություն, իսկ այս ամենից հետո նրա նկատմամբ իրականացվող քրեաիրավական գործընթացները՝ Ադրբեջանի նման տոտալիտար երկրում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վառ ապացույց։
Ադրբեջանը, լինելով ԵԽ անդամ երկիր, վավերացնելով Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիան, այնուամենայնիվ ակնհայտորեն ձևական և կեղծ դատավարության իրականացման ժամանակ անգամ խախտել է ազգությամբ հայի՝ Վագիֆ Խաչատրյանի արդար դատաքննության իրավունքը։
Վագիֆ Խաչատրյանը հերքել է իր մասնակցությունը այսպես կոչված «Մեշալի դեպքերին» և հայերենով ներողություն խնդրել՝ բառացիորեն ասելով, որ այնտեղ չի եղել։ Այսինքն անձը փաստացի չի ընդունել իրեն առաջադրված քրեական մեղադրանքը, այնինչ թարգմանիչը՝ դիտավորյալ և ակնհայտորեն ադրբեջանական պետական քաղաքականության շրջանակներում վարվող հակահայ գործելաոճի տիրույթում գործելով, ներկաներին փոխանցել է, որ Խաչատրյանը ներողություն է խնդրում ադրբեջանական ժողովրդից այն բոլոր միջադեպերի համար, որոնք կատարել են հայերը։
Դատավարական ողջ պրոցեսում խեղաթյուրվել են Վագիֆ Խաչատրյանի մտքերը, արդյունքում՝ վերջինս դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման։
Հրատապ գրություններ եմ ուղարկել իմ միջազգային գործընկերներին՝ իրենց վերապահված լիազորությունների շրջանակում Վագիֆ Խաչատրյանի շուտափույթ վերադարձը Հայաստանի Հանրապետություն ապահովելու համար։
Խնդրել եմ քաղաքական մակարդակով արձանագրել, որ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ իրականացվող դատավարությունն ամբողջությամբ կեղծ է և նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի հանցավոր հակահայ գործունեությունը և իրականացված ռազմական հանցագործությունները»,-նշել է նա։

Я направил срочные письма своим международным коллегам для обеспечения скорейшего возвращения Вагифа Хачатряна в Республику Армения: Бакоян
«Я сельчанин, а не террорист».
Эти слова высказал армянин Вагиф Хачатрян в азербайджанском суде. Об этом на своей странице в Фейсбуке написал депутат Национального совета от партии ГД Рустам Бакоян.
«Арест последнего изначально был продолжением очевидного военного преступления, а после всего этого осуществляемые в его отношении уголовно-правовые действия - ярким доказательством грубых нарушений прав человека в такой тоталитарной стране, как Азербайджан.
Азербайджан, будучи страной-членом СЕ, ратифицировав Европейскую конвенцию о защите прав человека и основных свобод, тем не менее, во время осуществления заведомо формального и ложного судебного процесса нарушил даже право на справедливое судебное разбирательство армянина по национальности Вагифа Хачатряна.
Вагиф Хачатрян опроверг свое участие в так называемых «Мешальских событиях» и извинился на армянском, буквально сказав, что его там не было. То есть лицо фактически не признало предъявленное ему уголовное обвинение, в то время как переводчик, действуя умышленно и явно в рамках государственной политики Азербайджана в антиармянском стиле, передал присутствующим, что Хачатрян просит прощения у азербайджанского народа за все инциденты, которые совершили армяне. В ходе всего процессуального процесса были искажены мысли Вагифа Хачатряна, в результате которого последний был приговорен к 15 годам лишения свободы.
Я направил срочные письма своим международным коллегам для обеспечения скорейшего возвращения Вагифа Хачатряна в Республику Армения в рамках возложенных на них полномочий.
Я попросил на политическом уровне констатировать, что судебный процесс в отношении Вагифа Хачатряна является полностью ложным и преследует цель скрыть преступную антиармянскую деятельность Азербайджана и совершенные военные преступления»,-отметил депутат.