Հայտնաբերվել և կանխվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափերով վնաս պատճառած ընդերքօգտագործման ոլորտում չարաշահումների հերթական դեպքը․ ԱԱԾ
ՀՀ ԱԱԾ Արմավիրի մարզային վարչության աշխատակիցների համակարգված օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքի արդյունքներով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ընկերության տնօրենը, խախտելով հողերի և ընդերքի օգտագործման, օգտակար հանածոների արդյունահանման վերաբերյալ մի շարք իրավական ակտերի պահանջները, 2021 թվականի հունիս-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում Արմավիրի մարզի Արևիկ համայնքի տարածքում առանց ընդերքօգտագործման համապատասխան լիցենզիայի և այլ փաստաթղթերի՝ իրականացրել է ընդերքի ապօրինի արդյունահանում, ինչի արդյունքում ապօրինի արդյունահանվել է շուրջ 100.000մավազակոպճային խառնուրդ: Իրականացված ապօրինի ձեռնարկատիրության արդյունքում պետությանը չի վճարվել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 152.560.000 ՀՀ դրամի տարբեր հարկեր և այլ պարտադիր վճարներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, նախաքննությունը շարունակվում է:
ԱԱԾ-ից տեղեկացնում են, որ Ազգային անվտանգության մարմինները նպատակաուղղված պայքարում են պետության տնտեսական հիմքերը քայքայող տարաբնույթ ապօրինությունները բացահայտելու, դրանց հետագա ծավալումը կանխելու, ինչպես նաև տնտեսական անվտանգության սպառնալիքները չեզոքացնելու ուղղությամբ:

СНБ раскрыла очередной случай злоупотреблений в сфере недропользования
В результате скоординированной оперативно-розыскной работы сотрудников Армавирского областного управления Службы национальной безопасности РА были получены фактические данные о том, что директор занимающейся предпринимательской деятельностью компании, нарушив требования ряда правовых актов об использовании земель и недр, добыче полезных ископаемых, в течение июня-октября 2021 года на территории общины Аревик Армавирской области, без соответствующей лицензии на недропользование и других документов, осуществил незаконную добычу полезных ископаемых, в результате чего государству не были выплачены различные налоги в особо крупных размерах, на сумму в 152.560.000 драмов РА и другие обязательные платежи.
По данному факту в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, предварительное следствие продолжается.
«Органы национальной безопасности целенаправленно борются за раскрытие различных беззаконий, разрушающих экономические основы государства, а также нейтрализацию угроз экономической безопасности», - говорится в сообщении СНБ.