Հաստատվեց ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը. նախատեսվում է միավորել մի շարք քննչական վարչություններ
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունվեց «Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագիրը հաստատելու մասին» որոշման նախագիծը:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է ստեղծել հակակոռուպցիոն մարմնի տարանջատված մոդել՝ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի և հակակոռուպցիոն կոմիտեի տեսքով՝ ստեղծելով հնարոավորինս ճկուն կառուցակարգեր:
«Ամբողջությամբ վերանայվում է իրավապահ համակարգը` հետագայում այն առավել մասնագիտացված, արժանիքահեն, արդյունավետ դարձնելու միտումով: Մասնավորապես, նախատեսվում է 2021 թ. ստեղծել կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման և քննության իրավասությամբ միասնական մարմին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտե անվանումով»,-ասաց նախարարը:
Բադասյանը հայտնեց, որ նախատեսվում է միավորել մի շարք քննչական վարչություններ.  «2021 թվականին ունենալու ենք երեք քննչական մարմին՝ Քննչական կոմիտե, ՀՔԾ, որը կքննի խոշտանգումներին վերաբերող գործերը և հակակոռուպցիոն կոմիտեի պաշտոնատար անձանց կողմից թույլ տրվող հնարավոր հանցագործության դեպքերը, իսկ հակակոռուպցիոն կոմիտեն կլինի մասնագիտացված հիմնական մարմինը, որը կքննի կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունները»:
Նախարարը հայտնեց, որ Հակակոռուպիոն կոմիտեի աշխատակիցները նախ անցնելու են բարեվարքության ստուգման գործընթաց:
«Կարևորվում է նաև մասնագիտացված հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծումը: Նախատեսվում է ամբողությամբ բարեփոխել հայտարարագրման համակարգը՝ այդ թվում հայտարարատուների, նրանց ընտանիքի անդամների շրջանակի, հրապարակման ենթակա տվյալների ցանկի ընդլայնման, հայտարարագրի բովանդակության վերանայման, գույքի, եկամուտների, ծախսերի և շահերի միասնական համակարգի փաստացի ստեղծման և գործարկման միջոցով»,-ասաց Բադասյանը:
Բադասյանը նշեց, որ ռազմավարության իրականացման ֆինանսական գնահատականը 16 մլրդ դրամի շրջանակներում է:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ շատ ավելի արդյունավետ է, երբ քննչական մարմինը և օպերատիվ բլոկը նույն կառույցի ներսում են, իսկ ԱԱԾ-ն և ոստիկանությունն ավելի գլոբալ հարցերով կզբաղվեն:

Утверждена Антикоррупционная стратегия РА: планируется объединить ряд следственных управлений
На сегодняшнем заседании правительства принят проект решения «Об утверждении Антикоррупционной стратегии Республики Армения и программы мероприятий по ее реализации на 2019-2022 годы».
Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что проектом предлагается создать дифференцированную модель антикоррупционного органа в виде комиссии по предотвращению коррупции и антикоррупционного комитета, создав максимально гибкие структуры.
"Полностью пересматривается правоохранительная система с целью в дальнейшем сделать ее более специализированной, достойной, эффективной, создать единый орган по раскрытию коррупционных преступлений и расследованию под названием Антикоррупционный комитет", - сказал министр.
Бадасян сообщил, что планируется объединить ряд следственных управлений.  "В 2021 году у нас будет три следственных органа: Следственный комитет, ССС, которая рассмотрит дела, касающиеся пыток, и возможные преступления, допущенные должностными лицами антикоррупционного комитета, а Антикоррупционный комитет будет основным специализированным органом, который будет расследовать преступления коррупционного характера».
Министр сообщил, что сотрудники антикоррупционного комитета сначала пройдут процесс проверки добропорядочности.
«Планируется полностью реформировать систему декларирования, в том числе посредством декларантов, членов их семей, расширения списка подлежащих публикации данных, пересмотра содержания декларации, фактического создания и функционирования единой системы имущества, доходов, расходов и интересов»,-сказал Бадасян.
Бадасян отметил, что финансовая оценка реализации стратегии колеблется в рамках 16 млрд драмов.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил, что намного эффективнее, когда следственный орган и оперативный блок находятся в одной структуре, а СНБ и Полиция займутся более глобальными вопросами.