Դիմում ենք Նիկոլ Փաշինյանին ՀԱՊԿ կողմից ՀՀ-ին առաջարկվող օժանդակության փաթեթը ստորագրելու պահանջով
- 2022 թ. նոյեմբերին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվեց ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը՝ ՀԱՊԿ-ի կողմից Ադրբեջանի գործողություններն «ագրեսիա» չճանաչելու հիմնավորմամբ,
- ՀԱՊԿ խորհրդի նիստից հետո ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարեց, որ հայ-ադրբեջանական սահման դիտորդական առաքելության ուղարկելու մասին միջոցառումների համալիրը կարող է ընդունվել ամբողջությամբ (6 կետ) կամ առանձին-առանձին,
- ս․ թ․ փետրվարին ՀԱՊԿ-ի կողմից Հայաստանին օժանդակելու մասին խոսեց նաև Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ նշելով, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելության տեղակայման առաջարկը սեղանին է և հայկական կողմի համաձայնության դեպքում առաքելության անձնակազմը կարող է տեղակայվել 1-2 օրվա ընթացքում,
- 2023թ․ մարտի 3-ին Գերմանիայի բունդեսթագում պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգություն հայտնեց, որ Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի» նախաձեռնությունը, Հայաստանի դեմ լայնածավալ ագրեսիայի նախապատրաստում է։
Փաստում ենք՝
- 2021-2022 թթ․ Հայաստանի նկատմամբ իրականացրած ագրեսիայի հետևանքով Ադրբեջանի զինուժը կարողացավ գրավել մի քանի տասնյակ մարտական հենակետեր, ռազմավարական նշանակության բարձունքներ, կոմունիկացիաներ և ճանապարհներ,
- 44-օրյա պատերազմի ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից շրջանառության մեջ դրվեց այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի համայնք» նախաձեռնությունը,
- 2023թ․ մարտին այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը» Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին դիմել էր խնդրանքով՝ աջակցել դեպի Հայաստան ադրբեջանցիների խաղաղ, անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձին,
- օրեր առաջ այսպես կոչված «արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը» նամակով դիմել էր Նիկոլ Փաշինյանին ադրբեջանցիների վերադարձի հարցով երկխոսություն սկսելու կոչով,
- Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ակնհայտ քաղաքական, դիվանագիտական և քարոզչական բացահայտ ճնշումներով Հայաստանի նկատմամբ նոր ռազմական ագրեսիա իրականացնելու հող է նախապատրաստվում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումով և Հայաստանից նոր տարածքներ օկուպացնելով,
- Ադրբեջանի կողմից ռազմական նոր ագրեսիան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հիմնավորում է նաև տասնյակ հազարավոր ադրբեջանցիներին՝ իրենց «պատմական հայրենիք» վերադառնալու անհրաժեշտությամբ։
Մարտի 3-ին Գերմանիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Փաշինյանը գնահատեց հետևյալ կերպ․ «Չեմ կարող ասել, որ մենք այսօր մեր երկրի անվտանգությունը երաշխավորել ենք, առավել ևս այս պայմաններում, երբ աշխարհաքաղաքական երկրաշարժեր և լուծումներ են տեղի ունենում։ Այս պայմաններում գտնվում ենք շատ վտանգավոր միջավայրում»։
Փաստացի, Հայաստանի անվտանգության և տարածքային ամբողջականության ապահովման բացակայության պայմաններում ՀՀ իշխանությունները, պարտավոր են դիմել ՀԱՊԿ-ին, վերջինիս կողմից Հայաստանին առաջարկվող օժանդակությունը ընդունելու ակնկալիքով, քանի որ այսօր պարզապես այլընտրանք չկա։
Հաշվի առնելով առկա իրողությունները դիմում ենք Նիկոլ Փաշինյանին ՀԱՊԿ կողմից Հայաստանին առաջարկվող օժանդակության փաթեթը ստորագրելու, իսկ անհրաժեշտության դեպքում Հայաստանի և Ադրբեջանի շփման գծի ամբողջ երկայնքով նաև ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորախումբ տեղակայելու խնդրանքով ՀԱՊԿ-ին դիմելու պահանջով։ Հակառակ դեպքում երկրի համար կործանարար հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը մնում է Նիկոլ Փաշինյանի վրա։ Առաջարկի բացասական պատասխանի դեպքում պետք է հանրայնացվի «ՀՀ-ին ՀԱՊԿ-ի կողմից օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» նախագիծը և տրվի մերժման հիմնավորումները։
Եթե Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվում է ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» փաստաթուղթը, առաջանում է ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերին ԱԺ արտահերթ նիստ գումարելու առաջարկով դիմելու անհրաժեշտություն՝ օրակարգում ընդգրկելով ՀԱՊԿ կողմից Հայաստանին առաջարկվող օժանդակությունը հրատապ կյանքի կոչելու հարցը, ինչպես նաև Նիկոլ Փաշինյանի կողմից այդ փաստաթուղթը ժամ առաջ ստորագրելու պահանջը։
Սույն հայտարարությամբ դիմում ենք քաղաքական կուսակցություններին, հասարակական կազմակերպություններին և նախաձեռնություններին միասին հանրային պահանջ ձևավորելու նպատակով։

Три НПО требуют от Пашиняна принять помощь ОДКБ на фоне угроз Баку
Власти Армении обязаны обратиться к ОДКБ для получения помощи, предлагаемой Армении, поскольку сегодня альтернативы просто нет. Об этом говорится в совместном заявлении трех НПО - Союза офицеров запаса «Щит Родины», движения «Офицеры запаса» и Союза офицеров запаса СНБ. В заявлении, в частности, говорится:
«Мы фиксируем, что в ноябре 2022 года Никол Пашинян отказался подписать проект «Декларации Совета коллективной безопасности ОДКБ и совместных мер по оказанию помощи Республике Армения» на том основании, что «ОДКБ не признает действия Азербайджана агрессией». После заседания совета ОДКБ генеральный секретарь Организации Станислав Зась заявил о необходимости направить наблюдательскую миссию на армяно-азербайджанскую границу, а комплекс мероприятий может быть принят полностью (6 пунктов) или по отдельности.
В феврале с. г. о поддержке Армении со стороны ОДКБ говорил и министр иностранных дел России Сергей Лавров, отметив, что предложение о размещении наблюдательской миссии ОДКБ на армяно-азербайджанской границе находится в повестке, и в случае согласия армянской стороны, миссия может быть размещена в течение 1-2 дней. На встрече с депутатами Бундестага Германии 3 марта 2023 года Никол Пашинян выразил обеспокоенность тем, что блокирование Лачинского коридора, так называемая инициатива «Западного Азербайджана», является подготовкой к широкомасштабной агрессии против Армении. В связи с этим мы констатируем:
В результате агрессии против Армении в 2021-2022 годах ВС Азербайджана смогли захватить несколько десятков боевых опорных пунктов, высоты стратегического значения, коммуникации и дороги. После окончания военных действий 44-дневной войны руководство Азербайджана ввело в оборот так называемую инициативу «община Западного Азербайджана». В марте 2023 года так называемая «община Западного Азербайджана» обратилась к председателю Совета Европейского Союза Шарлю Мишелю с просьбой поддержать мирное, безопасное и достойное возвращение азербайджанцев в Армению. Несколько дней назад так называемая «община Западного Азербайджана» обратилась к Николу Пашиняну с призывом начать диалог по вопросу возвращения азербайджанцев.
Посредством явного политического, дипломатического и пропагандистского давления со стороны военно-политического руководства Азербайджана подготавливается почва для осуществления новой военной агрессии против Армении с открытием «Зангезурского коридора» и оккупацией новых территорий от РА. Президент Азербайджана Ильхам Алиев обосновывает новую военную агрессию со стороны АР необходимостью возвращения десятков тысяч азербайджанцев на свою «историческую родину». На встрече с представителями армянской общины Германии 3 марта Пашинян отметил следующее:
«Не могу сказать, что мы сегодня гарантировали безопасность нашей страны, тем более в этих условиях, когда происходят геополитические потрясения. В этих условиях мы находимся в очень опасной среде». Фактически, в условиях отсутствия гарантий обеспечения безопасности и территориальной целостности Армении, власти РА обязаны обратиться к ОДКБ для принятия предлагаемой последней помощи, поскольку сегодня альтернативы просто нет. Принимая во внимание существующие реалии, обращаемся к Николу Пашиняну с просьбой подписать предлагаемый ОДКБ пакет помощи Армении, а в случае необходимости обратиться к Организации с просьбой о размещении миротворческого контингента по всей линии соприкосновения Армении и Азербайджана.
В противном случае вся ответственность за губительные для страны последствия остается на Николе Пашиняне. В случае отрицательного ответа на предложение должен быть обнародован проект «О совместных мерах по оказанию помощи РА со стороны ОДКБ» и даны обоснования отказа. Если Никол Пашинян отказывается подписать документ «О Декларации Совета коллективной безопасности ОДКБ и совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения», возникает необходимость обратиться ко всем политическим силам, представленным в Национальном Собрании РА, с предложением созвать внеочередное заседание НС, включив в повестку вопрос срочной реализации помощи, предлагаемой ОДКБ Армении, а также о скорейшем подписании Пашиняном этого документа.
Настоящим заявлением мы обращаемся к политическим партиям, общественным организациям и инициативам с целью формирования общественного консенсуса вокруг этого вопроса. Объявление открыто для присоединения».