Բարձրաստիճան պաշտոնյաները դպրոցի շենք և տարածք են սեփականաշնորհել, ապա օտարել, ինչպես նաև ապօրինի զբաղվել են ձեռնարկատիրական գործունեությամբ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվող՝ «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամում կատարված առերևույթ կոռուպցիոն չարաշահումներին առնչվող քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված քննչական և վարութային մեծածավալ գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ստացվել  առերևույթ հանցագործության այլ դեպքի մասին ևս: Հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Մասնավորապես՝ վարույթի նախաքննության ընթացքում, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում, տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2011-2018թթ․ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահի պաշտոնն զբաղեցրած Արման Սահակյանը, իր հետ ընկերական հարաբերությունների մեջ գտնվող ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի և ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ միասին, չարաշահելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, իրենց հետ փոխկապակցված անձանց, մասնավորապես՝ Արման Սահակյանի օգնականի, Արմեն Աշոտյանի  վարորդի կնոջ և Կարեն Ավագյանի կնոջ անվամբ հիմնված «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերության միջոցով, 2015թ. ապրիլին կնքված պետական գույքի օտարման և գրավի պայմանագրով 163.115.680 ՀՀ դրամ արժեքով ձեռք են բերել պետական գույք հանդիսացող՝ Երևան քաղաքի Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Ներսիսյան փողոցի թիվ 5 հասցեում գտնվող՝ 1063.25 քմ մակերեսով 2 առանձին մասնաշենքերից և պարսպից բաղկացած անշարժ գույքը/դպրոցը/՝ 36 ամսում տարաժամկետ վճարելու պայմանով, և դրա սպասարկման համար անհրաժեշտ 0.303439 հա հողատարածքը՝ 32.498.320 ՀՀ դրամով:
Այնուհետև Արման Սահակյանը և նրա օգնականը, առանց որևէ հիմնավորման, վերը նշված գույքի նկատմամբ որևէ սահմանափակում չգրանցվելու և մինչև գույքի արժեքը վճարելը առանց խոչընդոտի գույքի իրացումը ապահովելու նպատակով, 2015թ. մայիսին կնքված համաձայնագրով փոփոխություններ են կատարել սկզբնական կնքված առուվաճառքի պայմանագրում՝ հանելով գույքը գրավադրված լինելու մասը, ինչի հիման վրա տրվել է անշարժ գույքի սեփականության վկայական:
Այնուհետև նրանք դիմել են ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտե՝ միասնական տեղեկանք ստանալու և համապատասխան գործարք կատարելու համար։ Սակայն տրված տեղեկանքում նշվել է տարաժամկետ վճարելու պայմանը, որի պատճառով, իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում, չեն կարողացել ավարտին հասցնել գործարքը:
Այնուհետև՝ Հանրապետությունում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններից հետո, վերոհիշյալ անձինք, «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերության անվամբ գրանցված  վերը նշված անշարժ գույքը, որն իր մեջ ներառում է դպրոցի երկու մասնաշենքերը, պարիսպը և դրա սպասարկման համար նախատեսված հողատարածքը, 2019թ. մայիսին կնքված առուվաճառքի պայմանագրով 240.000.000 ՀՀ դրամով վաճառել են իրենց հետ փոխկապակցված ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին փոխնախարար Հրանտ Բեգլարյանին պատկանող ՍՊ ընկերությանը:
Նկատի ունենալով, որ ձեռք են բերվել առերևույթ հանցավոր դրսևորումների վերաբերյալ նախնական տվյալներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն առաջացրել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) և 442-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից, նախնական համաձայնությամբ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) նախաձեռնվել է նոր քրեական վարույթ:

Арман Саакян, Армен Ашотян и Карен Авакян приватизировали здание и территорию госшколы, а затем продали недвижимость замминистру транспорта и связи Гранту Бегдаряну: СК
В результате продолжающегося в Управлении по расследованию преступлений против собственности Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА уголовного производства, связанного с коррупционными злоупотреблениями, совершенными в фонде «Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци», получены данные и о другом явном преступлении.
В частности, в ходе предварительного следствия, в результате мероприятий, осуществленных совместно с сотрудниками СНБ РА, были получены данные о том, что занимавший в 2011-2018 гг. должность председателя Комитета по управлению государственным имуществом при правительстве РА Арман Саакян вместе с находящимся с ним в дружеских отношениях бывшим министром образования и науки РА Арменом Ашотяном и бывшим депутатом НС РА Кареном Авагяном, злоупотребляя своим должностным положением, через ООО «Кидс Кей», зарегистрированным на имена лиц, взаимосвязанных с ними – помощника Армана Саакяна, жены водителя Армена Ашотяна и жены Карена Авакяна, на основе договора от апреля 2015 года об отчуждении и сдаче под залог государственного имущества за 163.115.680 драм, приобрели государственное недвижимое имущество (школу) из двух отдельных корпусов площадью в 1063.25 кв. м по адресу ул. Нерсисяна 5 административного района Канакер-Зейтун города Еревана, с условием рассрочки платежа в течение 36 месяцев, и земельный участок площадью в 0.303439 га за 32.498.320 драм РА.
Затем Арман Саакян и его помощник, без каких-либо обоснований, с целью не регистрации каких-либо ограничений в отношении вышеуказанного имущества и обеспечения реализации имущества без препятствий до выплаты стоимости, в мае 2015 года внесли изменения в первоначальный заключенный договор о купле-продажи, сняв из него положение о залоге на имущество, на основании чего было выдано свидетельство о праве собственности на него. Затем они обратились в Комитет кадастра недвижимости РА для получения единой справки и заключения соответствующей сделки.
Однако в выданной справке было указано условие оплаты в рассрочку, из-за чего, по независящим от их воли обстоятельствам, они не смогли завершить сделку. Затем, после политических изменений в Республике, вышеупомянутые лица, зарегистрированное на имя ООО «Кидс Кей» вышеуказанное недвижимое имущество, которое включает в себя два корпуса школы, ограду и земельный участок, предназначенный для ее обслуживания, в мае 2019 года, по договору о купле-продаже, за 240.000.000 драмов продали его взаимосвязанной с ними компании, принадлежащей бывшему замминистра транспорта и связи РА Гранту Бегларяну.
С учетом того, что получены предварительные данные о явных преступных деяниях, по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 441 (злоупотребление группой должностных лиц властными или служебными полномочиями или обусловленное ими влияние или превышение полномочий, что повлекло имущественный ущерб в особо крупных размерах) и части 2 статьи 442 (незаконное участие группы должностных лиц в предпринимательской деятельности по предварительному сговору) УК РА, возбуждено новое уголовное производство. Материалы производства направлены в прокуратуру РА с целью определения следственного подчинения.