Բացահայտվել են ՊՆ պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դեպքեր. 4 անձ ձերբակալվել է
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Վ. Ա.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության N զորամասի հրամանատարի պաշտոնը, իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվող անձանց օգտին գործողություններ կատարելու համար, Վ. Ս.-ի միջոցով ստացել է խոշոր չափերով կաշառք:
Մասնավորապես` նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի համապատասխան ծառայության պետ Վ. Ս.-ն, նույն զորամասի դասակի հրամանատար Տ. Չ.-ից տեղեկանալով այլ պաշտոնի նշանակվելու վերջինիս ցանկության մասին, պատրաստակամություն է հայտնել օժանդակել այդ նպատակով նրա կողմից վերադաս պաշտոնատար անձին 734.040 ՀՀ դրամին համարժեք 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալուն: Վ. Ս.-ն այդ մասին տեղեկացրել է նույն զորամասի հրամանատար, իր մտերիմ Վ. Ա.-ին, ով, իր հերթին, համաձայնվել է կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Տ. Չ.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Համաձայն նախապես ձեռք բերած պայմանանավորվածության՝ 2022թ. մարտի 12-ին Տ. Չ.-ն Վ. Ս.-ին է փոխանցել 1.500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը, ով, իր հերթին, այն փոխանցել է Վ. Ա.-ին:
Արդյունքում` Տ. Չ.-ն 2022թ. մարտի 22-ին զեկուցագիր է ներկայացրել Վ. Ա.-ին՝ խնդրելով միջնորդել վերադասին՝ իրեն նշանակել հիշյալ զորամասի համապատասխան ստորաբաժանման պետի պաշտոնին, որից հետո Վ. Ա.-ն, ստացած կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Տ. Չ.-ի օգտին, միջնորդություն է ներկայացրել իր վերադասին, որից հետո Տ. Չ.-ն նշանակվել է նշված պաշտոնին:
Բացի այդ, Վ. Ս.-ն, մտերիմ փոխհարաբերությունների մեջ գտնվելով նույն զորամասի գումարտակի հրամանատարի տեղակալ-շտաբի պետ Հ. Ա.-ի հետ և նրանից տեղեկանալով, որ զորամասի համապատասխան գումարտակի հրամանատարը տեղափոխվում է այլ պաշտոնի, առաջարկել է օժանդակել Հ. Ա.-ին՝ հրամանատարի հիշյալ պաշտոնին նշանակվելու համար վերադաս պաշտոնատար անձին կաշառք տալուն: Այնուհետև Վ. Ս.-ն այդ մասին հայտնել է Վ. Ա.-ին, ով ընդունել է 906.520 ՀՀ դրամին համարժեք 2.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց միջնորդել իր վերադասին՝ Հ. Ա.-ին ծառայության մեջ առաջխաղացման կարգով բարձր պաշտոնի նշանակելու:
Արդյունքում` Վ. Ա.-ն, կաշառքի դիմաց իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով Հ. Ա.-ի օգտին, հաստատել է Հ. Ա.-ի ծառայողական բնութագիրը և մայիսի 18-ին ներկայացրել է վերջինիս համապատասխան գումարտակի հրամանատարի պաշտոնին նշանակելու միջնորդագիր, որից հետո Հ. Ա.-ն նշանակվել է հիշյալ պաշտոնում:
15.11.2022 թ.-ին Վ. Ա.-ն, Վ. Ս.-ն, Տ. Չ.-ն և Հ. Ա.-ն ձերբակալվել են: Նույն օրը Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով /2 դրվագ/, Վ. Ս.-ին` 38-312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /2 դրվագ/, Հ. Ա.-ին և Տ. Չ.-ին` 312-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Վ. Ա.-ի և Հ. Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Раскрыты случаи получения взятки должностным лицом МО: Задержаны 4 человека
По уголовному производству, расследованному в антикоррупционном комитете РА, обосновано, что В. А., занимая должность командира N-ой воинской части Министерства обороны РА, используя свои служебные полномочия для совершения действий в пользу лиц, дающих взятки, получил взятку в крупных размерах от В.С.
В частности, предварительным следствием было установлено, что начальник соответствующей службы N-ой воинской части МО РА В. С., узнав о том, что командир взвода той же части Т.Ч. хочет быть назначенным на другую должность, выразил готовность содействовать ему в этом посредством дачи взятки вышестоящему должностному лицу в размере 1.500 долларов США, эквивалентной 734.040 драмам РА. В.С. сообщил об этом командиру той же воинской части, своему близкому другу В.А., он, в свою очередь, согласился за взятку ходатайствовать перед своим начальником о назначении Т.Ч. на более высокую должность в порядке продвижения по службе. Согласно заранее приобретенной договоренности, 12 марта 2022 года Т.Ч. передал В. С. взятку в размере 1500 долларов США, который, в свою очередь, передал деньги В.А.. В результате Т.Ч.
22 марта 2022 года представил В.А. докладную о ходатайстве перед вышестоящим начальством о своем назначении на должности начальника соответствующего подразделения упомянутой воинской части, после чего В. А., используя свои служебные полномочия в обмен на полученную взятку, представил ходатайство в пользу Т.Ч. и последний был назначен на желаемую должность. Кроме того, В.С., будучи в тесных отношениях с заместителем командира батальона-начальником штаба той же воинской части Г. А. и, узнав о том, что командир соответствующего батальона воинской части переходит на другую должность, предложил содействовать ему в назначении на упомянутую должность посредством дачи взятки вышестоящему должностному лицу.
Затем В. С. сообщил об этом В. А., который согласился за взятку в размере 2000 долларов (906.520 драмов РА) ходатайствовать перед своим начальством о назначении Г.А. на указанную должность. В результате В. А, используя свои служебные полномочия, за взятку составил характеристику в пользу Г.А. и 18 мая представил ходатайство о его назначении на должность командира соответствующего батальона. В результате Г.А. был назначен на упомянутую должность. 15 ноября текущего года В. А., В. С., Т.Ч. и Г. А. были арестованы.
В тот же день В. А. было предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 (получение взятки) Уголовного кодекса РА (2 эпизода), В.С. - по части 2 статьи 38-312 (дача взятки) (2 эпизода), а Т.Ч. и Г.А. по 2-ой части 312-ой статьи. Следователем антикоррупционного комитета РА было представлено ходатайство в суд общей юрисдикции города о применении в отношении В.А. и Г.А. в качестве меры пресечения заключения под стражу. Предварительное следствие продолжается.