Ավարտվել է ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից այլ անձանց հետ հանցակցությամբ չարաշահումների դեպքերով բազմադրվագ քրգործի նախաքննությունը
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով իրականացված համակողմանի քննության արդյունքում ձեռք է բերվել փոխկապակցված, հավաստի և բավարար ապացույցների համակցություն, որով հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ հանդիսացող Հ.Դ-ն 2020 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2021 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում դրսևորել է հակաիրավական վարքագիծ, որի շրջանակներում կատարել է 12 դրվագ ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ:
Մասնավորապես.
Հ.Դ-ն մի շարք քաղաքացիներից պահանջել և ստացել է տարբեր, այդ թվում՝ խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերի՝  ընդհանուր շուրջ 8 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառքներ, չարաշահել է իշխանությունը և պաշտոնեական դիրքը՝ պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող, ինչպես նաև զորահավաքի շրջանակներում զորակոչվող անձանց առաջնագիծ չտանելու, իրենց նախընտրած զորամասում ծառայության անցնելու, ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելուն նպաստելու, ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակցին նախընտրած վայրում աշխատանքի տեղափոխելու և այլնի համար, որպիսի գործողությունների հետևանքով էական վնաս է պատճառել զինվորական ստորաբաժանումների առջև դրված խնդիրների կատարման բնականոն ընթացքին, խախտվել է ստորաբաժանումների մարտական հաշվարկը, խաթարվել է ռազմական դրության ժամանակ զորահավաքի կազմակերպման և զորահավաքային զինծառայողների համալրման բնականոն գործընթացը:
Զուգահեռաբար նախաքննությամբ ձեռքբերված ապացույցների անհրաժեշտ  համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության՝ կոչումով գնդապետ պաշտոնյան, 2020 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու նպատակով գտնվելով Սյունիքի մարզի Գորիս քաղաքում,  գաղտնի եղանակով հափշտակել է ռազմական դրության ժամանակ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հատկացված  առանձնապես խոշոր չափերի՝ 3.680.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲ ընկերությանը պատկանող «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենան:
Քրեական գործով ձեռքբերված ապացույցներով որպես մեղադրյալ են ներգրավվել ընդհանուր թվով 22 անձ, որոնցից 13-ի մասով քրեական գործը անջատվել է առանձին վարույթում և 2021 թվականի նոյեմբերի 12-ին մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար , իսկ մնացած դրվագներով նախաքննությունը շարունակվում է:

В дни войны чиновник брал взятки, чтобы не отправлять призывников на передовую: СНБ
В результате всестороннего следствия по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА, были получены взаимосвязанные, достоверные и достаточные доказательства о том, что высокопоставленный чиновник Службы военного контроля Министерства обороны РА Г. Д. в период с сентября 2020 года по январь 2021 года проявил противоправное поведение, в результате чего было совершено 12 тяжких и особо тяжких преступлений.
В частности, Г.Д., злоупотребив властью и должностным положением, потребовал и получил от ряда граждан взятки в различных, в том числе крупных и особо крупных размерах (в общей сложности около 8 млн драмов РА), взамен на то, чтобы не вывести на передовую лиц, находящихся на обязательной военной службе, а также призывников мобресурсов, обеспечить прохождение службы в предпочитаемой ими воинской части, устроить на работу в Минобороны.
В результате этих действий был причинен существенный ущерб нормальному ходу выполнения задач, поставленных перед военными подразделениями, нарушен боевой расчет подразделений, нормальный процесс организации мобилизации и пополнения мобилизационных сил военнослужащими во время военного положения.
Параллельно с необходимыми доказательствами, приобретенными предварительным следствием, было обосновано, что полковник Министерства обороны РА в октябре-ноябре 2020 года, находясь в городе Горис Сюникской области с целью исполнения своих служебных обязанностей, тайно присвоил выделенный МО РА автомобиль марки «УАЗ», принадлежащий ЗАО «Газпром Армения» стоимостью в 3.680.000 драмов РА.
По доказательствам, приобретенным по уголовному делу, в качестве обвиняемых привлечены 22 человека, в отношении 13 из них уголовное дело было отделено в отдельное производство и 12 ноября 2021 года дело с обвинительным заключением было направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для его утверждения и направления в суд, а по остальным эпизодам предварительное следствие продолжается.