Արցախյան պատերազմի համար նախատեսված զենք-զինամթերքն ապօրինի Հայաստան տեղափոխելու և շրջանառելու համար դատի է տրվել 54 անձ, 32-ը դատապարտվել է
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ամփոփել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ.-ի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված, մինչև 2020թ. նոյեմբերի 9-ը իրականացված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ռազմական գործողությունների շրջանններից զենք-զինամթերք առերևույթ ապօրինի կերպով ձեռք բերելու, հափշտակելու, ՀՀ տեղափոխելու, ապօրինի կերպով պահելու, շրջանառելու դեպքերով իրականացված քննությունների շարժընթացը 2022թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ:
Ըստ այդմ, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2022թ. ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում պատերազմով պայմանավորված՝ ապօրինի կերպով զենք, զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ սարքեր ապօրինի ձեռք բերելու, հափշտակության, փոխադրման դեպքերի առթիվ նախապատրաստված 756 նյութերից 219-ով հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի տարբեր մասերի, նաև 238-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Նշված քրեական գործերից 16-ը միացվել է այլ գործերի, 38-ով կայացվել է հիմնականում առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը հայտնի չլինելու, առանձին դեպքերում քննությունից մեղադրյալի թաքնվելու, գտնվելու վայրը հայտնի չլինելու հիմքերով վարույթի կասեցնելու որոշում: Իսկ 63 քրեական գործի վարույթ կարճվել է, որոնցից 38-ը՝ արդարացնող, 25-ը՝ ոչ արդարացնող հիմքերով:
60 քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:
Քննված և քննվող քրեական գործերի նյութերի ուսումնասիրությունը փաստում է, որ զենքը, ռազմամթերքը ձեռք են բերվել Արցախի Հանրապետության պաշտպանական տարբեր շրջաններից և կիրառվել կամ նախատեսված են եղել օգտագործելու պատերազմի ընթացքում թշնամու դեմ գործողություններում:
Հայտնաբերվել և առգրավվել են հիմնականում տարբեր տեսակի ինքնաձիգներ, գնդացիրներ, ատրճանակներ, սվին-դանակներ, օպտիկական սարքերով հրազեններ, հակատանկային նռնականետեր, տարբեր տրամաչափի փամփուշտներ, պայթուցիչներ, տարբեր տիպի նռնակներ, տրոտիլային խորանարդիկներ, էլեկտրական դետոնացման սարքեր, շրջանառությունն արգելված բազմաթիվ այլ առարկաներ:
Ապօրինի կերպով ձեռք բերված և փոխադրված զենք-զինամթերքի մի մասը հայտնաբերվել է Արցախ-Հայաստան ավտոճանապարհի հսկիչ կետերում կատարված ստուգումների, իսկ զգալի մասը՝ հետագայում կատարված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում: Դրանց մի զգալ մասը ի հայտ է բերվել քաղաքացիների հետ տարված բացատրական աշխատանքների արդյունքնում ինքնակամ ոստիկանություն ներկայացվելու արդյունքում:
Քննված կամ քննվող քրեական գործերով 2022թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի տարբեր մասերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու համար որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 93 անձ, որոնց մի մասի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Նշված ժամանակահատվածում մեղարդական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 54 անձի վերաբերյալ 42 քրեական գործ:
Դատարան ուղարկված 29 գործով 32 անձի վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ: 20 անձի վերաբերյալ 13 գործով դատաքննությունը շարունակվում է:

За перевозку оружия, предусмотренного для войны, в РА осуждены 32 человека
Генеральная прокуратура Армении подвела итоги расследований преступлений, совершенных в ходе или после развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны против Арцаха, за период, начиная с 1 апреля 2022 года.
Как сообщает пресс-служба Прокуратуры РА, за подотчетный период по 219 из 756 материалов по фактам незаконного приобретения, хищения, перевозки оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или устройств, возбуждены уголовные дела по признакам разных частей статьи 235 УК РА, а также статьи 238 УК РА.
16 из указанных уголовных дел были объединены в другие производства, следствие по 38 делам было прекращено по фактам невыявленности личностей лиц, совершивших преступление или неизвестности их местонахождения. Производство по 63 уголовным делам прекращено, в 38 случаях- по причине оправдательного приговора, в 25-и - по неоправданным основаниям.
Предварительное следствие по 60 уголовным делам продолжается.
Изучение материалов расследуемых уголовных дел свидетельствует о том, что оружие, боеприпасы были приобретены из различных оборонительных районов Республики Арцах и применены или предназначены для использования в ходе военных действий против врага.
Были обнаружены и изъяты в основном автоматы, пулеметы, пистолеты, штык-ножи, огнестрельное оружие с оптическими приборами, противотанковые гранатометы, патроны разного калибра, взрывчатки, гранаты различного типа, тротиловые кубики, приборы электрической детонации, многие другие запрещенные к обороту виды оружия.
Часть незаконно приобретенного и перевезенного оружия и боеприпасов была обнаружена в результате проверок в контрольно-пропускных пунктах автодороги Арцах-Армения, а значительная часть - в результате проведенных в дальнейшем оперативно-розыскных мероприятий. Некоторые из этих случаев были выявлены в результате добровольного представления в Полицию граждан в результате разъяснительных работ.
По расследуемым уголовным делам по состоянию на 1 апреля 2022 года по фактам совершения преступных деяний, предусмотренных различными частями статьи 235 Уголовного кодекса РА, в качестве обвиняемых привлечены 93 человека, в отношении части из них в качестве меры пресечения было применено заключение под стражу.
За указанный период с обвинительным заключением в суд направлено 42 уголовных дела относительно 54 лиц.
По 29 делам, направленным в суд, в отношении 32 лиц вынесен обвинительный приговор. Судебное разбирательство по 13 делам относительно 20 лиц продолжается.