Ադրբեջանի վարձած սիրիացի երկու ահաբեկիչների մասով քրգործի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչությունում ավարտվել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիի և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիի կողմից Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին որպես վարձկան-ահաբեկիչներ մասնակցելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործով իրականացված բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ նախաքննության ընթացքում պատշաճ իրավական ընթացակարգի շրջանակներում ձեռք բերված և գնահատված ապացույցների համակցությամբ՝ հիմնավորվել է, որ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջին, չհանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, մշտապես չբնակվելով դրա տարածքում, ընդգրկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի անձնակազմում, այլ հանդիսանալով Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության կամ այլ պետության կողմից ուղարկված չլինելով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմում պաշտոնեական պարտականություններ կատարելու համար, նյութական հատուցում ստանալու դիմաց, կազմակերպված խմբի կազմում մասնակցել են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմին, որի ընթացքում նրանց գործողություններն ուղղված են եղել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարածքում քաղաքացիական անձանց և զինված ընդհարման ժամանակ ռազմական գործողություններին անմիջականորեն չմասնակցող անձանց ոչնչացնելուն կամ ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելուն, իսկ այդ գործողությունների նպատակն իրենց բնույթով և էությամբ ուղղված են եղել խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելուն՝ ապակայունացնելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ներքին վիճակը։
Վերը նկարագրված հանցավոր արարքները կատարելու համար Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Մուհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերիին և Յուսեֆ Ալաբեթ ալ-Հաջիին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 217-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով,  389-րդ հոդվածով, 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 34-390-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով։
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է և գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և քրեական գործը դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Завершено следствие по делу двух арабов-наемников, воевавших на стороне Азербайджана в Арцахе
Следственный комитет Армении завершил предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту участия граждан Сирийской Арабской Республики Мухраба Мухаммада аль-Шхери и Юсефа Алабета Аль-Хаджи в развязанной Азербайджанской Республикой войне против Республики Арцах в качестве наемников-террористов.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, по совокупности добытых доказательств в рамках надлежащей правовой процедуры всестороннего, полного и объективного предварительного следствия по уголовному делу, было обосновано, что Мухраб Мухаммад аль-Шхери и Юсеф Алабет Аль-Хаджи, не являясь гражданами Азербайджанской Республики, постоянно не проживая на ее территории, не будучи в составе Вооруженных Сил Азербайджана, а являясь гражданами Сирийской Арабской Республики, не будучи направленным Сирийской Арабской Республикой или другим государством для исполнения должностных обязанностей в составе Вооруженных Сил Азербайджанской Республики в обмен на получение материальной компенсации, в составе организованной группы участвовали в развязанной военно-политическим руководством Азербайджанской Республики с 27 сентября 2020 года войне, в ходе которой их действия были направлены на уничтожение или причинение тяжелых телесных повреждений гражданским лицам и лицам, непосредственно не участвующим в военных действиях, проживающим на территории Республики Армения и Республики Арцах. Эти действия были направлены на запугивание мирного населения, дестабилизируя внутреннюю ситуацию в Республике Арцах и Республике Армения.
За совершение вышеуказанных преступных деяний гражданам Сирийской Арабской Республики Мухрабу Мухаммаду аль-Шхери и Юсефу Алабет Аль-Хаджи предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 217, статье 389, пункту 1 части 1 статьи 34-390, пункту 1 части 3 статьи 34-390 и части 3 статьи 395 Уголовного кодекса Армении. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за предварительным следствием, с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и направлении уголовного дела в суд.