19.700 ԱՄՆ դոլարի դիմաց մայորը հակառակորդին ռազմական գաղտնիքներ է փոխանցել․ ԱԱԾ բացահայտումը․ տեսանյութ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողների մշակած և ձեռնարկած ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, ՊՆ N զորամասի կոչումով մայոր սպան 2021 թվականի հուլիսին հայտնվել է օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում, հավաքագրվել նրանց կողմից, նրանց հետ համագործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրել։
Այնուհետև, ծառայության նշանակվելով ՀՀ ՊՆ մեկ այլ զորամասում՝ որպես զորամասի ծառայություններից մեկի պետ, ծառայության ընթացքում օտարերկրյա հատուկ ծառայություններից հաղորդագրությունների միջոցով ստանալով համագործակցությունը շարունակելու վերաբերյալ առաջարկություն և ընդունելով այն, պարտավորվել է վարձատրության դիմաց հավաքել և օտարերկրյա հատուկ ծառայություններին հանձնել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը, տարածքային անձեռնմխելիությանը և արտաքին անվտանգությանն ի վնաս օգտագործելու համար ռազմական բնագավառի պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որպիսի պայմաններում իր հանցավոր գործունեությունն իրագործելով՝ 2022 թվականի փետրվարից մինչև նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում հավաքել և իր կողմից օգտագործվող տարբեր բջջային հավելվածների միջոցով օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչին է հանձնել պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող ռազմական բնագավառի տեղեկություններ, մասնավորապես՝ գաղտնի դրոշմով տարբեր բովանդակության փաստաթղթեր, իր ծառայության վայրի, ստորաբաժանումների ուղղվածության, տեսակի և քանակի, ինչպես նաև նշված ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ արևելյան և հարավային ուղղություններում ծառայություն իրականացնելու վերաբերյալ տվյալները, որոնց դիմաց որպես վարձատրություն՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայության ներկայացուցչից տարբեր օրերի ընդհանուր ստացել է 19.700 ԱՄՆ դոլար գումար՝ այդ կերպ կատարելով պետական դավաճանություն՝ ի վնաս Հայաստանի Հանրապետության տարածքային անձեռնմխելիության և արտաքին անվտանգության:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ սպային ներկայացվել է մեղադրանք, դատարանի որոշմամբ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, այդ թվում՝ զինծառայողներին՝ օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների կողմից հավաքագրված լինելու կամ համագործակցության առաջարկ ստանալու մասին անհապաղ տեղեկացնել իրավասու մարմիններին՝ ՀՀ անվտանգությանն ու պաշտպանությանը վերաբերող հարցերը նրանց հետ քննարկելը և տեղեկությունների փոխանցումը բացառելու, ինչպես նաև համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու նպատակով:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Получил 19 700 долларов: СНБ раскрыла очередной случай государственной измены
В результате разработанных и предпринятых сотрудниками Департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА масштабных оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что гражданин РА, в звании майор N-ой воинской части МО в июле 2021 года оказался в центре внимания иностранных спецслужб, был завербован ими, подписал с ними соглашение о сотрудничестве.
Затем, будучи назначенным на службу в другой воинской части МО РА в качестве начальника одной из служб, получив в ходе службы посредством сообщений от иностранных спецслужб предложение о продолжении сотрудничества и приняв его, обязался за вознаграждение собрать и передать иностранным спецслужбам сведения, составляющие государственную и служебную тайну в военной сфере, для использования во вред суверенитету, территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения.
В таких условиях, осуществляя свою преступную деятельность в период с февраля по ноябрь 2022 года, он собрал и через различные мобильные приложения передал представителю иностранной спецслужбы сведения в военной сфере, составляющие государственную и служебную тайну, в частности, документы различного содержания с секретным штампом, данные о месте его службы, типе и количестве подразделений, а также информацию об осуществлении этими подразделениями службы в восточном и южном направлениях.
В качестве вознаграждения он в разные дни получил от иностранной спецслужбы 19.700 долларов США, тем самым совершив государственную измену в ущерб территориальной неприкосновенности и внешней безопасности Республики Армения. В рамках уголовного производства, инициированного в следственном департаменте СНБ РА, упомянутому офицеру предъявлено обвинение, решением суда в отношении него в качестве меры пресечения применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается. Служба национальной безопасности РА еще раз призывает всех граждан РА, в том числе военнослужащих, незамедлительно информировать компетентные органы о том, что они завербованы иностранными спецслужбами или получили предложение о сотрудничестве, с целью исключения обсуждения с ними вопросов, касающихся безопасности и обороны РА и передачи информации, а также принятия соответствующих мер.