ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալի և երեք բարձրաստիճան սպաների վերաբերյալ քրգործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան
ՀՀ ԶՈՒ պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, պաշտոնեական անփութություն դրսևորելու և պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու փաստի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում քննված քրեական գործով, հսկողություն իրականացնող դատախազի տրված ցուցումի պահանջների կատարման արդյունքում, ձեռք են բերվել ռազմական դրության ժամանակ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից առերևույթ հանցավոր արարքներ կատարելու վերաբերյալ բավարար ապացույցներ։ Այդ մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ ՀՀ ԶՈՒ պատրաստության գլխավոր վարչության պետ-ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ Ա.Մ.-ն ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի մարտական կարգադրությամբ պաշտպանության հարավային ուղղությամբ նշանակված է եղել զորախմբի հրամանատարի պաշտոնում։ 2020 թ. հոկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 08-ի սահմաններում, տեղեկություն ստանալով ՀՀ ՊՆ զորամասի հրամանատար Ա.Ա.-ի խմբի՝ Կովսական քաղաքի սկզբնամասում շրջափակման մեջ հայտնվելու մասին, որպես հրամանատար և մարտական խնդրի կատարման անմիջական պատասխանատու, չի կազմակերպել դետքի կազմով հետախուզական դարանակալում, որը հնարավորություն կտար հայտնաբերել հակառակորդի շարժման հավանական ուղիները և դիպուկ կրակով ոչնչացնել դիվերսիոն-հետախուզական խմբին։
Հրաժարվելով Ա.Ա.-ի ղեկավարած խմբի անդամներին օգնության շտապել՝ նա ենթակա անձնակազմին տվել է «նահանջ» հրաման։ Ի հետևանք՝ հակառակորդի հետ անհավասար մարտի պայմաններում շրջափակման մեջ հայտնված Ա.Ա.-ի ղեկավարած 62 հոգանոց խմբի 40 զինծառայողներից 5-ը գերեվարվել են, 12-ը՝ սպանվել, իսկ մնացած 23 զինծառայողների, ավտոբուսի 1 վարորդի գտնվելու վայրն անհայտ է:
Ա․Մ․-ին վերոնշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի (Իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը) 4-րդ մասով։
Իր հերթին ՀՀ ՊՆ զորամասի հրամանատար Ա.Ա.-ն, ռազմական դրության պայմաններում, չի կատարել վերադասի կողմից տրված՝ իրենց երթուղին և վերջնակետի վայրը ուղեկցողների հետ քննարկելու և այդ տեղեկությունը նրանց հասու լինելու հանգամանքը պարզելու մասին հանձնարարականը, չի իրականացրել ավագ պետի առաջադրած խնդրի ճիշտ պարզաբանում և միջոցներ չի ձեռնարկել ընդունված որոշման կենսագործման ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով ուղեկցողները ճիշտ չեն ընկալել անձնակազմին նախանշված վայր հասցնելու խնդիրը, և 2020 թ․ հոկտեմբերի 21-ին նրանցից մեկը Ա.Ա.-ի ղեկավարած խմբին նախատեսված վայր ուղեկցելու փոխարեն ուղեկցել է մինչև Կովսական քաղաքի սկզբնամաս, որտեղ անձնակազմն ընկել է շրջափակման մեջ, հակառակորդի հետ բռնվել անհավասար մարտի՝ կրելով վերոնշյալ կորուստները:
Բացի այդ, քննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա.Ա.-ն զորամասի շտաբի պետ՝ տվյալ պահին զորամասի հրամանատարի պարտականությունները ժամանակավոր կատարող Ս.Կ.-ի միջոցով զորամասի համալրման բաժանմունքի պետ Է.Հ.-ին հանձնարարել է իր վերադաս՝ ՀՀ ԶՈՒ ՌՔԿՊ զորքերի պետ-վարչության պետի որդուն՝ պայմանագրային զինծառայողին, հետագայում հրամանագրել որպես զորամասի հիմնական կազմի հետ մարտական ծառայությունից հերթափոխով զորամաս վերադարձած զինծառայողի։ Այդկերպ պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ են ներառվել այն մասին, որ վերջինս զորամասի հիմնական կազմի հետ միասին գտնվել է մարտական ծառայությունում։
Նշված հանցավոր արարքները կատարելու համար Ա․Ա․-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 4-րդ մասով և 376-րդ հոդվածի (Անփույթ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ) 3-րդ մասով։ Երկրորդ դրվագով ՀՀ ՊՆ զորամասի շտաբի պետ և տվյալ պահին զորամասի հրամանատարի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող Ս.Կ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-375-րդ (Իշխանությունը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ իշխանության անգործությունը, հանցակիցները) հոդվածի 4-րդ մասով, իսկ նույն զորամասի համալրման բաժանմունքի պետ Է.Հ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական կեղծիքը) 1-ին մասով։
Հսկող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործի հետ ուղարկել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Были убиты, попали в плен, пропали без вести: Заместителю начальника Генштаба ВС РА предъявлено обвинение
По уголовному делу, расследованному в Управлении по расследованию особо важных дел СК Армении по факту совершения должностными лицами ВС РА служебного подлога, проявления халатности и злоупотребления должностным положением, в результате выполнения требований указа прокурора, осуществляющего надзор, были получены достаточные доказательства совершения ими ряда явных преступных деяний во время военного положения.
Как сообщает Генпрокуратура РА, в частности, выяснилось, что заместитель начальника Генштаба ВС РА А.М. был назначен начальником Генштаба ВС РА командиром батальона в южном направлении линии обороны. 21-го октября 2020 года в районе 8:00, получив информацию о том, что группа командира А.А. в районе Ковсакана попала в окружение, как командир и непосредственный ответственный за выполнение боевой задачи, он не организовал разведвылазку для получения информации о произошедшем, что позволило бы уничтожить диверсионную группу противника и спасти армянских солдат.
Отказавшись оказать помощь группе А.А., А.М. отдал приказ об отступлении. В результате, в неравном бою с противником, оказавшаяся в окружении группа А.А. из 62 военнослужащих, была подавлена вражеской группировкой. В результате 5 военнослужащих были взяты в плен, 12 убиты, а местонахождение остальных 23 и одного водителя неизвестно. А. М. за совершение вышеуказанных преступных деяний предъявлено обвинение по части 4 статьи 375 Уголовного кодекса РА.
В свою очередь командующий воинской частью МО РА А.А. в условиях военного положения не выполнил поручения вышестоящего начальника об обсуждении с сопровождающими места назначения задания, не осуществил правильного разъяснения выдвинутой старшим начальником задачи и не предпринял мер для реализации принятого решения. Из-за этого сопровождающие неправильно поняли задание по доставке военнослужащих в указанное место, и 21 октября 2020 вместо того, чтобы сопроводить возглавляемую А.А. группу в предусмотренное военным заданием место, они доставили ее неправильное место, где военнослужащие попали в окружение и, вступив с противником в неравный бой, понесли большие потери.
Кроме того, следствием было обосновано, что А.А. посредством начальника Штаба воинской части, временно исполняющего на тот момент обязанности командира воинской части С.К. через начальника Отдела пополнения воинских частей Э.Г. распорядился освободить сына начальника Управления войск РККП ВС РА, солдата-срочника от несения военной службы на передовой, однако в документы вписать информацию о том, что последний принимал участие в боевых действиях. За совершение указанных преступных деяний А. А. предъявлено обвинение по части 4 статьи 375 и части 3 статьи 376 Уголовного кодекса РА.
По второму эпизоду начальнику Штаба воинской части МО РА и временному исполнителю обязанностей командира воинской части С.К. предъявлено обвинение по части 4 статьи 38-375 Уголовного кодекса РА, а начальнику Отдела пополнения той же воинской части Э.Г. - по части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА. Следственный прокурор утвердил обвинительное заключение и направил его вместе с уголовным делом в суд общей юрисдикции Сюникской области для рассмотрения по существу.