Զախարովան Մակրոնի հայտարարության մասին. ֆանտազյոր է, ինչ կարող եմ ասել
Ֆանտազյոր է, ինչ կարող եմ ասել։ Նման բան կարելի է անել միայն հարուստ երեւակայության դեխքում։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարությունները, որը Ռուսաստանն անվանել է Ադրբեջանի հանցակից, ինչը կարող է սպառնալ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը։
«Առհասարակ, անհասկանալի է, թե ինչի մասին է խոսքը, գուցե Ֆրանսիայի նախագահն ինչ-որ բան գիտի, որն ըստ երեւույթին այլեւս ոչ ոք չգիտի։ Կցանկանայի հասկանալ, թե ինչ նկատի ունի նա... Դա հերթական կեղծավոր փորձն է... Նման հայտարարություններով նա թաքցնում է տեղի ունեցողի մեխանիկան։ Այսինքն՝ մենք մինչ այդ ասում էինք, որ պաշտոնական անձինք Երեւանում փորձում են պատասխանատվությունն իրենց արարքների համար դնել ուրիշների վրա, իսկ հիմա տեսնում ենք, որ նրանց դրդում են դրան... Ահա Ֆրանսիայի նախագահը, որը հաջողեցրել է օգտագործել ինչ-որ տարօրինակ բառապաշար տարածքային ամբողջականության սպառնալիքի վերաբերյալ՝ չնշելով, թե կոնկրետ ինչ նկատի ունեի, եւ հենց այստեղ պատասխանատվությունը դնել Ռուսաստանի վրա։
Ահա ճիշտ նույն կերպ տեսնում ենք, թե ինչպես են նրանք ոգեւորել պաշտոնական Երեւանին որոշակի քայլեր նախաձեռնել՝ պատասխանատվությունը Ռուսաստանի կամ մեկ ուրիշի վրա դնելով։ Մենք Ֆրանսիայի իշխանությունների այս հնարքները գիտենք աֆրիկյան երկրների օրինակով։
Ակնհայտ է ֆրանսիացի ներկայացուցչիչների կողմնակալությունը հայ-ադրբեջանական կարգավորման գործընթացում, երբ նրանք հանդես են գալիս ոչ թե միջնորդի դիրքերից, որը հետապնդում է տարածաշրջանում խաղաղության վերադարձման, այլ բացառապես սեփական քաղաքական շահերի իրականացման նպատակ»,- նշել է նա։

Захарова о заявлении Макрона: Фантазер, что я могу сказать
Фантазер, что я могу сказать. Такое завернуть можно было только при богатой фантазии. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления президента Франции Эммануэля Макрона, назвавшего Россию сообщницей Азербайджана, что может угрожать территориальной целостности Армении.
«Вообще непонятно, о чем речь, что-то возможно президент Франции знает, что видимо не знает больше никто. Хотелось бы понять, что он имеет ввиду… Это очередная лицемерная попытка…Подобными заявлениями он раскрывает механику происходящего. То есть мы до этого говорили, что официальные лица в Ереване пытаются переложить ответственность на других за свои поступки, а мы теперь видим, кто их к этому подталкивал…Вот президент Франции, который умудрился использовать какую-то странную лексику про угрозу территориальной целостности, не определяя, что конкретно он имеет ввиду, и тут возложить ответственность на Россию. Вот точно также видим, как они воодушевляли официальный Ереван предпринимать определенные шаги, перекладывая ответственность на Россию или кого бы то ни было другого. Мы эти приемы французских властей хорошо знаем на примере африканских стран.
Очевидна ангажированность французских представителей в процессе армяно-азербайджанкой нормализации, когда они выступали не с позиции посредника, который преследует цель возвращения мира в регионе, а исключительно собственные политические интересы», - отметила она.