Զախարովան հայտարարել է, իբրև թե հայկական կողմը «Լաչինի միջանցքով զենք է մատակարարել ԼՂ»
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է մի քանի պատճառներ, ըստ որոնց, իր կարծիքով, այդպես էլ չհաջողվեց լիարժեք իրականացնել Հայասստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան եռակողմ պայմանավորվածությունները։
՛՛Խոսքն այն մասին է, որ հայկական կողմը 2022թ.հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո անցկացվող գագաթնաժողովում 180 աստիճանով փոխեց իր դիրքորոշումը Ղարաբաղի վերաբերյալ՝  ճանաչելով նրա պատկանելությունը Ադրբեջանին և ՛՛մոռանալով՛՛ Եվրամիության խորհրդատուների հուշումով, գոնե հիշատակել տվյալ տարածաշրջանի հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը պատշաճ կերպով ապահովելու անհրաժեշտության մասին։
Նման որոշումն արմատապես փոխել է իրավիճակը ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման գոտում՛՛:
Նա հավելել է նաև, որ բացասական ազդեցություն է ունեցել, իբրև թե, հայկական կողմից ՛՛Լաչինի միջանցքի օգտագործումը՝ Ղարաբաղին սպառազինություն մատակարարելու համար՛՛ (չակերտները-խմբ.), ինչը խախտել է եռակողմ պայմանավորվածությունները:
Բացի այդ՝ Զախարովան նշել է նաև ՛՛Երևանի անպատրաստ լինելը՝ ապահովելու հայկական զինված ստորաբաժանումների ամբողջական դուրսբերումը տարածաշրջանից՛՛, ինչը, նրա խոսքով, մեծապես հանգեցրել է այս տարի սեպտեմբերին տեղի ունեցած ռազմական բախումներին:

Захарова заявила, что якобы армянская сторона «поставляла оружие в Нагорный Карабах через Лачинский коридор»
Официальный представитель МИД России Мария Захарова отметила ряд действий Еревана, из-за которых, по ее мнению, так и не удалось в полной мере реализовать трехсторонние (Армения-Азербайджан-Россия) договоренности.
''Речь о том, что армянская сторона на саммите под эгидой ЕС в октябре 2022 г. в Праге изменила на 180 градусов свою позицию по Карабаху, признав его принадлежность Азербайджану и ''забыв'' при этом – с подсказки советчиков из Евросоюза – хотя бы упомянуть о необходимости обеспечить надлежащим образом права и безопасность армянского населения данного региона.
Такое решение кардинальным образом изменило ситуацию в зоне размещения Российского миротворческого контингента.
Негативно сказались также ''использование армянской стороной Лачинского коридора для поставок вооружений в Карабах'' (кавычки-ред.) в нарушение трехсторонних договоренностей и неготовность Еревана обеспечить ''полный вывод армянских вооруженных подразделений из региона'' (кавычки-ред.), что во многом привело к боестолкновениям в сентябре с.г'',-отметила Заьарова.