Ռուսաստանը եւ Հայաստանը շատ լուրջ փոխգործակցում են ԵԱՏՄ շրջանակում. Սերգեյ Կոպիրկին
ԵԱՏՄ-ն ապահովել է մասնակից երկրների տնտեսությունների կայուն զարգացում եւ նպաստել մեր քաղաքացիների կյանքի ու բարեկեցության բարելավմանն իր գոյության առաջին 7 տարում։ Այս մասին Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ ամենամյա նիստի ընթացքում, «ԵԱՏՄ-ն 7 տարեկան է. երեկ, այսօր, վաղը» համաժողովում դեկտեմբերի 15-ին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Դա, նրա խոսքով, արտացոլվում է շատ ցուցանիշներում։ Առաջընթացը, դեսպանի կարծիքով, բավական նշանակալի է։ «Եվրասիական մայրցամաքի տարածքում փոխգործակցությունը ընթանում է տարբեր ձեւաչափերով ու հատուկ նշանակություն ունի։ Այն առավել առաջանցիկ ինտեգրացիոն ձեւաչափ է»,- ընդգծեց դիվանագետը։
Ծառայությունների շուկան, օրինակ, ընդգրկում է 53 սեկտոր։ Բացի այդ, ընդունվել է միասնական Մաքսային օրենսգիրք, ուժի մեջ է մտել կենսաթոշակային ապահովման մասին համաձայնագիրը եւ այլն։ «Ռուսաստանը եւ Հայաստանը շատ լուրջ փոխգործակցում են ԵԱՏՄ շրջանակում։ Հայաստանը մեծ դեր է խաղում ե՛ւ կապերի ընդլայնման, ե՛ւ երրորդ երկրների հետ փոխգործակցության գործում։ Միությանն անդամակցությունից ակնհայտ է նաեւ տնտեսական շահը Հայաստանի համար, ինչը հաստատվում է փոխադարձ առեւտրի աճով։ Նաեւ հայկական արտադրանքի արտահանման ծավալներն են 2021թ. 9 ամսում ապահովել 30 տոկոս աճ։ Ընդ որում՝ աճ է նկատվում ԵԱՏՄ բոլոր գործընկերներ հետ կապերում։ Այդ ցուցանիշը, ի թիվս այլ բաների, ցույց է տալիս նաեւ, որ հանրապետության տնտեսությունը համավարակից հետո սկսել է աստիճանաբար վերականգնվել»,- նշեց Կոպիրկինը։

За 9 месяцев 2021 года экспорт Армении увеличился на 30 %, обеспечив рост со всеми партнерами по ЕАЭС: посол РФ
За первые 7 лет ЕАЭС способствовал стабильному развитию стран-членов организации, что привело к повышению уровня жизни и благосостояния граждан по многим показателям. Об этом в ходе седьмого ежегодного заседания Евразийского экспертного клуба, конференции «Семь лет членства Армении в ЕАЭС: Евразийская интеграция вчера, сегодня, завтра» заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
По словам дипломата, ЕАЭС – это наиболее продвинутый интеграционный формат: рынок услуг организации охватывает 53 сектора, принят единый Таможенный кодекс, вступило в силу соглашение о пенсионном обеспечении и т.д.
Он также подчеркнул, что Россия и Армения очень серьезно взаимодействуют в рамках ЕАЭС, большую роль Армения играет и в расширении связей и взаимодействия с третьими странами. «В тоже время очевидна и экономическая выгода республики от членства в Союзе, что подтверждается ростом взаимной торговли, объемов экспорта, который за 9 месяцев 2021 года обеспечил 30 % рост со всеми партнерами по ЕАЭС»,- заявил Копыркин, подчеркнув, что этот показатель свидетельствует о восстановлении экономики Армении после пандемии.