Վերջնական տարբերակը՝ առանց «անկլավների» հիշատակման, ներկայացվել է ՀՀ վարչապետին․ Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանին
Անազատության մեջ գտնվող ՀՀ Պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը որոշ փակագծեր է բացել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության կնքման գործընթացների վերաբերյալ։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մայիսի 22-ին կայացած մամուլի ասուլիսից հետո 44-օրյա պատերազմի ընթացքում զինադադար կնքելու մասին բանակցությունների վերաբերյալ թեև ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը հիշատակել է իմ, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի, իր, ԱԱԾ պետ Արմեն Աբազյանի գործողությունները, սակայն ինքս չեմ ցանկանում գնահատականներ տալ որեւէ պաշտոնյայի, այդ թվում՝ այդ պահին ԱԱԾ նորանշանակ պետի` նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բովանդակության ձեւակերպման հարցում ներդրված ջանքերի ծավալի վերաբերյալ:
Նման գնահատական կարող է տալ ՀՀ կողմից ՌԴ նախագահի հետ միակ բանակցողը` ՀՀ վարչապետը, ով անձամբ համադրել եւ համակարգել է խորհրդակցությունների մասնակից բոլոր գերատեսչությունների ղեկավարների աշխատանքը:
Իսկ այն մասին, որ ՀՀ վարչապետն ասուլիսում նշել է, որ չի համաձայնել ստորագրել եռակողմ հայտարարության այն տարբերակը, որտեղ հիշատակվում էին, այսպես կոչված, «անկլավները», և հաշվի առնելով, որ դրանից հետո տարբեր մեկնաբանություններ են արվել այդ կապակցությամբ, ցանկանում եմ հայտարարել, որ ես ժամանակին չեմ անդրադարձել դրան՝ ելնելով ՀՀ ազգային անվտանգության շահերից եւ դաշնակից պետությունների հետ հարաբերություններին չնվնասելու նկատառումներից:
Սակայն 2021 թվականի հունվարի 25-ին հրապարակված հարցազրույցում, չբացելով փակագծերը, նշել եմ, որ «զուտ պաշտպանության ոլորտի թեմաներից բացի, ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ մեր մշտական աշխատանքային կապի շնորհիվ հաջողվել է լուծել մի շարք այլ կարեւոր հարցեր»:
Այսօր, հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած մարտահրավերները, դարձյալ չբացելով բոլոր փակագծերը, որոշ մանրամասներ կներկայացնեմ:
2020թ․ նոյեմբերի 9-ի երեկոյան ՀՀ վարչապետի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցության արդյունքում նա որոշում կայացրեց, որ չի ստորագրի եռակողմ հայտարարության նոյեմբերի 9-ի տարբերակը՝ միաժամանակ ինձ, ԱԳՆ-ին եւ այլ գերատեսչություններին հանձնարարելով միայն իր դիրքորոշումը փոխանցել մեր ռուս գործընկերներին:
Մինչ վերոհիշյալ հանձնարարությունը ստանալը՝ ժամը 18:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանը Նախիջեւանի տարածքից խոցեց ռուսական ուղղաթիռը, եւ քանի դեռ պատահարի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը հասանելի չէր, ՀՀ վարչապետի ընդունարանից բավական ծանր խոսակցություն ունեցա իմ ռուսաստանցի գործընկերոջ հետ:
Դրանից հետո, երբ պարզ դարձավ, որ ուղղաթիռը խոցվել է Ադրբեջանի կողմից, իմ եւ իմ ռուսաստանցի գործընկերոջ միջև մոտ 4 ժամվա ընթացքում տեղի ունեցած հեռախոսային խոսակցությունների ժամանակ քննարկել ենք հակամարտության գոտուց հարյուրավոր կիլոմետրեր հեռու գտնվող «անկլավների», խաղաղապահ ուժերի տեղակայման, հրադադարի ուժի մեջ մտնելու պահին հայկական ուժերի` այդ պահի դրությամբ իրենց զբաղեցրած դիրքերում մնալու, Լաչինի միջանցքի լայնության եւ այլ կարեւոր հարցեր։ Համաձայնեցված փաստաթղթի վերջնական տարբերակը՝ առանց «անկլավների» հիշատակման, ներկայացվել է ՀՀ վարչապետին:
Իսկ ԱԺ պատգամավորների և լրագրողների կողմից պարբերաբար բարձրացվող այն հարցին, որ եթե համաձայնեցվել է, որ հայկական զորքերը մնում են 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի դրությամբ զբաղեցված դիրքերում, ինչո՞ւ այդ կետը չկատարվեց և ինչո՞ւ «անկլավների» հարցը չփակվեց, շեշտում եմ, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել 2020թ. նոյեմբերի 20-ից՝ իմ պաշտոնանկությունից հետո, մասնավորապես, Սյունիքում մեր ստորաբաժանումների ետ քաշվելը զբաղեցրած դիրքերից, ինչպես նաև անկլավների հարցի վերադարձը օրակարգ, աղերս չունի իմ՝ որպես ՀՀ պաշտպանության նախարարի կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ:
Այլ մանրամասների մասին կարող եմ խոսել միայն ԱԺ քննիչ հանձնաժողովում, այն էլ՝ թույլատրելիության սահմաններում բաց, հրապարակային նիստին ՀՀ վարչապետի մասնակցության պայմանով` հետագայում փաստերը որեւէ մեկի կողմից չխեղաթյուրելու եւ չաղավաղելու նկատառումներից ելնելով»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Давид Тоноян раскрыл некоторые подробности о событиях накануне подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года
Бывший министр обороны РА Давид Тоноян распространил сообщение, в котором раскрыл некоторые подробности о событиях накануне подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Несмотря на то, что после пресс-конференции премьер-министра РА Никола Пашиняна 22 мая, бывший первый заместитель начальника Генерального штаба ВС РА Тиран Хачатрян, касаясь переговоров по заключению перемирия в 44-дневной войне, упомянул мои действия, а также действия бывшего начальника Генерального штаба ВС РА Оника Гаспаряна, начальника СНБ Армена Абазяна, я сам не хочу давать оценок объёму усилий, вложенных каким-либо должностным лицом, в том числе и вновь назначенным главой СНБ, при формулировании содержания Трехстороннего заявления от 9 ноября.
Такую оценку может дать единственный переговорщик со стороны РА с президентом РФ, премьер-министр РА, который лично координировал работу руководителей всех ведомств, участвующих в совещаниях.
А по поводу того, что премьер-министр РА заявил на пресс-конференции, что он не соглашался подписывать вариант трехстороннего заявления, в котором упоминались так называемые «анклавы», и учитывая, что после этого были сделаны различные комментарии по этому поводу, хочу заявить, что я в свое время не обращался к этому, исходя из интересов национальной безопасности РА и из соображений не навредить отношениям с союзными государствами
Однако в интервью, опубликованном 25 января 2021 года, не раскрывая скобок, я отметил, что «помимо чисто оборонных тем, благодаря нашим постоянным рабочим связям с министром обороны России нам удалось решить ряд других важных вопросов».
Сегодня, учитывая вызовы, стоящие перед Арменией и Арцахом, вновь не раскрывая всех скобок, представлю некоторые подробности.
По итогам совещания, состоявшегося у премьер-министра Армении вечером 9 ноября  2020, он принял решение, что не подпишет вариант трехстороннего заявления от 9 ноября, поручив мне, МИД и другим ведомствам передать нашим российским коллегам лишь его позицию.
До получения вышеупомянутого поручения, около 18:30, Азербайджан на территории Нахиджевана сбил российский вертолет, и до тех пор, пока не была получена полная информация об инциденте, у меня из приемной премьер-министра РА состоялся довольно тяжелый разговор с моим российским коллегой.
После этого, когда выяснилось, что вертолет был сбит Азербайджаном, в ходе телефонных разговоров между мной и моим российским коллегой в течение примерно 4 часов обсуждались «анклавы», расположенные в сотнях километров от зоны конфликта, размещение миротворческих сил, пребывание армянских сил на позициях в момент вступления в силу режима прекращения огня, ширина Лачинского коридора и другие важные вопросы. Окончательный вариант согласованного документа без упоминания анклавов был представлен премьер-министру РА.
Отвечая на вопрос, периодически поднимаемый депутатами НС и журналистами о том, что если было соглашение, что армянские войска должны остаться на позициях, занимаемых ими по состоянию на 9 ноября 2020 г., то почему этот пункт не был выполнен, и почему вопрос «анклавов» не был закрыт, я подчеркиваю, что это произошло после моей отставки 20 ноября 2020 года. В частности, отход наших подразделений с занимаемых позиций в Сюнике, а также возвращение вопроса анклавов в повестку не имеет ничего общего с договоренностями, достигнутыми мной в качестве министра обороны РА.
Другие подробности, в рамках дозволенного, я могу представить лишь в следственной комиссии НС, причем при условии участия премьер-министра РА, в открытом публичном заседании, исходя из соображений, что в дальнейшем эти факты не будут искажены».