Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2024-2026 թթ. միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախնական հարկաբյուջետային շրջանակի վերաբերյալ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախնական հարկաբյուջետային շրջանակի վերաբերյալ:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից կատարված ամփոփ վերլուծությունը, որի նպատակը պետական գերատեսչություններին ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերի սահմանաչափերի գնահատման վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումն է: Նախարարն անդրադարձել է հարկաբյուջետային շրջանակի հիմնական ցուցանիշների, ընթացիկ և կապիտալ ծախսերի գծով Կառավարության թիրախների իրագործման հնարավորությունների, հարկաբյուջետային շրջանակի ռիսկերի և մյուս ուղղություններով կանխատեսվող միտումներին:
Այս համատեքստում ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, արծարծվել են Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Քննարկման առարկա են դարձել ընթացիկ և կապիտալ ծրագրերի, տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքը և հետագա անելիքները:
Վարչապետը կարևորել է կապիտալ ծախսերի և տնտեսությունը գեներացնող մյուս ծրագրերի արդյունավետ իրականացումը՝ ընդգծելով նախագծերի ու բարեփոխումների որակի հետևողական բարձրացման անհրաժեշտությունը: Նիկոլ Փաշինյանը գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է շարունակել աշխատանքները 2024-2026 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը վերջնական տեսքի բերելու և թիրախները հստակ նախանշելու ուղղությամբ:

Под председательством премьер-министра Пашиняна обсуждены рамки проекта среднесрочной программы расходов на 2024-2026 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание о налогово-бюджетной рамке проекта среднесрочной программы расходов на 2024-2026 гг.
Министр финансов Ваге Ованнисян представил проведенный министерством сводный анализ, целью которого является предоставление государственным ведомствам информации об оценке лимитов рамок текущих и капитальных расходов. Министр коснулся основных показателей фискальных рамок, возможностей реализации задач правительства по части текущих и капитальных расходов, рисков фискальной системы и прогнозируемых тенденций по другим направлениям.
В данном контексте состоялся обмен мнениями, были затронуты вопросы, связанные с предусмотренными планом действий правительства мероприятиями. Были обсуждены ход реализации текущих и капитальных программ, проводимых в различных сферах реформ и дальнейшие действия.
Премьер-министр отметил важность эффективной реализации капитальных расходов и генерирующих экономику других программ, подчеркнув необходимость последовательного повышения качества проектов и реформ. Никол Пашинян поручил руководителям ведомств продолжить работу по доработке среднесрочного плана расходов на 2024-2026 годы и четкому определению целевых показателей.