Վաղը Բլինքենը կհանդիպի  Բայրամովի եւ Միրզոյանի հետ խաղաղության բանակցությունների «եզրափակիչ փուլին» հասնելու համար
Վաղը Բլինքենը կհանդիպի Բայրամովի եւ Միրզոյանի հետ խաղաղության բանակցությունների «եզրափակիչ փուլին» հասնելու համար
Սպասվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը վաղը Նյու Յորքում կհանդիպի  Ադրբեջանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի եւ Արարատ Միրզոյանի հետ խաղաղության բանակցությունների «եզրափակիչ փուլին» հասնելու համար, TURAN-ի վաշինգտոնյան թղթակցին տեղեկացրել են իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներ։
Սակայն առայժմ պարզ չէ, թե ինչպիսին է լինելու «եզրափակիչ փուլը» կամ ինչպիսին կարող է լինել նրա հնարավոր արդյունքը։ Պետդեպարտամենտը ոչ մի մեկնաբանություն չի ներկայացրել այս մասին։
Նախարարներ Արարատ Միրզոյանը եւ Ջեյհուն Բայրամովը ներկայում Նյու Յորքում են՝ մասնակցելու համար ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի բանակռիվներին։
Աղբյուրներն ընդգծել են, որ վաղն սպասվող հանդիպումը կլինի Բլինքենի երկրորդ եռակողմ հանդիպումը ադրբեջանցի եւ հայ պաշտոնակիցների հետ երեք ամսվա ընթացքում։ Վերջին անգամ գլխավոր դիվանագետները հանդիպել էին Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ գագաթաժողովի ժամանակ։

Блинкен встретится завтра с Байрамовым и Мирзояном, чтобы добиться «заключительного этапа» мирных переговоров
Ожидается, что госсекретарь США Энтони Блинкен завтра встретится в Нью-Йорке с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, чтобы добиться того, что широко считается «заключительным этапом» мирных переговоров, сообщили вашингтонскому корреспонденту TURAN два источника, знакомых с ситуацией.
Однако остается неясным, как будет выглядеть «заключительный этап» или каков может быть его возможный результат. Государственный департамент не предоставил никаких комментариев об этом.
Министры Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в настоящее время находятся в Нью-Йорке для участия в дебатах Генеральной Ассамблеи ООН.
Источники подчеркнули, что ожидаемая завтра встреча, станет второй трехсторонней встречей Блинкена с его азербайджанскими и армянскими коллегами в США менее чем за три месяца. В последний раз главные дипломаты встречались во время саммита НАТО в Вашингтоне.