Արեւմուտքում սկսում են վերիմաստավորել իրենց հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ. The Guardian
Զանգվածային արտագաղթի դիմած հազարավոր արցախահայերին պատկերող դրամատիկ տեսարանների համատեքստում ոմանք Արեւմուտքում սկսում են վերիմաստավորել իրենց հարաբերություններն Ադրբեջանի հետ, գրել է The Guardian-ը։
«Հմուտ դիվանագիտության եւ լոբբինգի համադրման շնորհիվ ռեսուրսներով հարուստ երկիրը երկար տարիներ Մեծ Բրիտանիայում եւ ԵՄ-ում իրեն ներկայացնում էր որպես հուսալի գործընկեր անվտանգության եւ կենսականորեն կարեւոր տրանսպորտային հանգույց լինելու հարցում։
Բայց ռազմական հարձակում սկսելով Արցախում եւ հումանիտար աղետ հրահրելով՝ կապված տարածաշրջանից փախստականների հոսքի հետ, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը առաջ է բերել ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի զայրույթը։
«Ճգնաժամը եւ մարդկային տառապանքները կարելի է եւ պետք է կանխել»,- ասել է բարձրաստիճան արեւմտյան պաշտոնյան Բաքվում, անունը չնշելու պայմանով։ «Մեզ համար ավելի դժվար կլինի սովորականի պես շարունակել գործերն Ադրբեջանի հետ»։
Անցած շաբաթ ՄԱԿ-ում Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը Բաքվին մեղադրեց «ուժի կիրառումից ձեռնպահ մնալու մասին իր բազմակի հավաստիացումները խախտելու մեջ, ինչը տառապանք է պատճառում առանց այդ էլ ծանր պայմաններում գտնվող բնակչությանը»։
«Շատերը Բրյուսելում եւ Վաշինգտոնում ցնցված եւ խաբված են զգում Ադրբեջանի ուժի կիրառումից»,- ասել է Քարնեգիի Եվրոպական վերլուծաբանական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Թոմաս դե Վաալը։ «Արեւմուտքը հայտնվել է մարգինալ դրության մեջ՝ չնայած հակամարտության լուծման երկարատեւ ջանքերին»,- ասել է դե Վաալը։ «Երկար ժամանակ Ադրբեջանը հմտորեն ցուցադրում էր իր արժեքն Արեւմուտքում։ Բայց, ըստ երեւույթին, տեղի է ունենում վերագնահատում, թե որքանով է իրականում կարեւոր եւ վստահության արժանի Բաքուն»։
Ասում են, թե Բաքուն երկար տարիներ կիրառում է այսպես կոչված «խավիարային դիվանագիտությունը» փող եւ նվերներ օգտագործելով, որպեսզի ազդեցություն գնի Եվրոպայում։ Ավելի վաղ The Guardian-ը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանը երկրից դուրս է տարել մոտ 2,9 մլրդ դոլար գաղտնի բրիտանական ընկերությունների ցանցի միջոցով, վճարելու համար իր կողմնակիցներին, լոբբիստներին եւ քաղաքական գործիչներին Եվրոպայում, շքեղ իրեր եւ ծառայություններ գնելու, ինչպես նաեւ ադրբեջանական էլիտայի փողերը լվանալու համար։
Մինչեւ Արցախում վերջին մարտական գործողությունները Եվրոպան, թվում էր, մոտեցել է Բաքվին, չնայած երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված վատ իրավիճակին եւ հավաստի ապացույցներին, որ նա գազանություններ է կատարել 2020թ. Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ։
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը 2022թ. այցելեց Բաքու, երբ ԵՄ-ն ձգտում էր նվազեցնել կախումը ռուսական էներգակիրներից, Ադրբեջանն անվանելով էներգիայի «կարեւորագույն» եւ «հուսալի» մատակարար։ Նա հայտարարեց մինչեւ 2027թ. ԵՄ-ի կողմից ադրբեջանական գազի գնումը կրկնապատկելու համաձայնագրի մասին, բայց չհիշատակեց երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը կամ նրա հարաբերությունները Հայաստանի հետ։
Անցած շաբաթվա ռազմական գործողությունից հետո Ադրբեջանը շարունակեց առաջ տանել իր գաղափարներն արեւմտյան շահագրգիռ կողմերի շրջանում։ Բաքվում գտնվող «Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոն» վերլուծաբանական կենտրոնը Լոնդոնում, Մեյֆերում, կլոր սեղան կազմակերպեց՝ նվիրված Ադրբեջանի դերին՝ որպես «կարեւորագույն ցամաքային կամրջի, որը կարող է միավորել Եվրոպան Կենտրոնական Ասիային»։
Սակայն որոշ դիտորդներ ասում են, որ Եվրոպայի կախումն ադրբեջանական էներգակիրներից խիստ չափազանցված է հենց Բաքվի կողմից։ «Ադրբեջանը խիստ չափազանցում է իր ազդեցությունը գազի ոլորտում, ինչ վեհերոտ կերպով է ընկալվում եվրոպական քաղաքական գործիչների կողմից»,- ասել է Արտաքին քաղաքականության հետազոտությունների ինստիտուտի  գիտաշխատող Մաքս Հեսը։
«Գաղափարը, թե Ադրբեջանը կարեւոր դեր է խաղում Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության հարցում, եւս մեկ արդարացում դարձավ արեւմտյան տերությունների համար, որպեսզի չմիջամտեն»,- ավելացրել է Հեսը։
Ադրբեջանից գազի մատակարարումները կազմել են 2022թ. ԵՄ ընդհանուր ներմուծման 3 տոկոսը, այն դեպքում, երբ Մոսկվան նախկինի պես ապահովում է աշխարհամասի գազի պահանջարկի 15 տոկոսը։ «ԵՄ գազային համաձայնագիրը հազիվ թե ապահովի գազի խոստացված ավելի մեծ ծավալների մատակարարումները. համենայն դեպս, դա նվազող ակտիվ է «կանաչ տնտեսության» անցման գործընթացում»,- ասել է դե Վաալը։
Արեւմուտքի որոշ պաշտոնատար անձինք խորհրդածում են Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների շուրջ Արցախում նրա գործողությունից հետո։
Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեի նախագահ Դեւիդ Մաքալիստերը հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պետք է լուրջ միջոցներ մտցնի, եթե լինեն արցախահայերին իրենց տներից վտարելու փորձեր։
Գորիս կատարած այցի ժամանակ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը եւս ակնարկել է հնարավոր պատժամիջոցների մասին՝ հայտարարելով, որ «մի քանի տարբերակներ են դիտարկվում», երբ նրան հարցրել են, թե ինչ հետեւանքներ կարող են լինել Ադրբեջանի համար։
Հեսը հայտնել է, որ միջազգային հանրության համար կենսականորեն կարեւոր է միջամտել եւ կանխել հետագա հակամարտությունը եւ մարդկանց տեղահանումը տարածաշրջանում։ «Պետք է դադարել թաքնվել էներգետիկ անվտանգության առասպելների հետեւում եւ ուշացումով ստանձնել անհրաժեշտ ամեն բան անելու պարտավորությունը հետագա հակամարտությունը կանխելու համար»,- ասել է նա»։

The Guardian: На Западе начинают переосмысливать свои отношения с Азербайджаном
По мере появления драматических изображений тысяч карабахских армян, вынужденных покинуть свои дома в результате массового исхода, некоторые на Западе начинают переосмысливать свои отношения с Азербайджаном, пишет The Guardian.
«Благодаря сочетанию умелой дипломатии и лоббирования богатая ресурсами страна на протяжении многих лет продвигала себя в Великобритании и ЕС как надежный партнер в области безопасности и жизненно важного транспортного узла.
Но начав военное наступление в Нагорном Карабахе и спровоцировав гуманитарную катастрофу, вызванную потоком беженцев из региона, президент Азербайджана Ильхам Алиев вызвал гнев ЕС и США.
«Кризис и человеческие страдания можно и нужно было предотвратить», — сказал высокопоставленный западный дипломат в Баку на условиях анонимности. «Нам будет сложнее продолжать вести дела с Азербайджаном как обычно».
На прошлой неделе в ООН министр иностранных дел Германии Анналена Бербок обвинила Баку в «нарушении своих неоднократных заверений о воздержании от применения силы, что причиняет огромные страдания населению, и без того находящемуся в тяжелом положении».
«Многие в Брюсселе и Вашингтоне чувствуют себя шокированными и обманутыми применением силы Азербайджаном», — сказал Томас де Ваал, старший научный сотрудник Европейского аналитического центра Карнеги. «Запад оказался в маргинальном положении, несмотря на длительные усилия по разрешению конфликта», — сказал Де Ваал. «В течение долгого времени Азербайджан умело проецировал свою ценность на Запад. Но, похоже, происходит переоценка того, насколько на самом деле важен и заслуживает доверия Баку».
Говорят, что Баку на протяжении многих лет применяет так называемую «икорную дипломатию»: используя деньги и подарки, чтобы купить влияние в Европе. Ранее The Guardian сообщала, что Азербайджан вывел из страны около 2,9 млрд долларов  через сеть секретных британских компаний для оплаты сторонников, лоббистов и политиков в Европе, покупки предметов роскоши и услуг, а также отмывания денег для азербайджанской элиты.
До последних боевых действий в Карабахе Европа, казалось, приближалась к Баку, несмотря на плохую ситуацию с правами человека в стране и достоверные доказательства того, что она совершала зверства во время Карабахской войны 2020 года.
Президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетила Баку в 2022 году, когда ЕС стремился уменьшить свою зависимость от российских энергоносителей, назвав Азербайджан «важнейшим» и «надежным» поставщиком энергии. Она объявила о соглашении удвоить закупки ЕС азербайджанского газа к 2027 году, но не упомянула о ситуации с правами человека в стране или ее отношениях с Арменией.
После военной операции на прошлой неделе Азербайджан продолжал продвигать свои идеи среди западных заинтересованных сторон. Базирующийся в Баку аналитический центр «Центр анализа международных отношений» провел в Мейфэре в Лондоне круглый стол, посвященный роли Азербайджана как «важнейшего сухопутного моста, который может соединить Европу с Центральной Азией» и «энергетической безопасности в Европе».
Однако некоторые наблюдатели говорят, что зависимость Европы от азербайджанских энергоносителей сильно преувеличена самим Баку. «Азербайджан сильно преувеличивает свое влияние на газ, который лениво воспринимается европейскими политиками», — сказал Макс Хесс, научный сотрудник Института исследований внешней политики.
«Идея о том, что Азербайджан играет ключевую роль в энергетической безопасности Европы, стала еще одним оправданием, выдвинутым западными державами, чтобы не вмешиваться», — добавил Хесс.
Поставки газа из Азербайджана составили 3% от общего импорта ЕС в 2022 году, в то время как Москва по-прежнему обеспечивает до 15% потребности континента в газе. «Газовое соглашение ЕС вряд ли обеспечит поставки обещанных больших объемов газа – в любом случае это уменьшающийся актив в процессе перехода к «зеленой» экономике», – сказал де Ваал.
Некоторые официальные лица на Западе обдумывают санкции против Азербайджана после его операции в Нагорном Карабахе.
Дэвид Макаллистер, председатель комитета по иностранным делам Европейского парламента, заявил, что ЕС должен ввести серьезные меры, если будут попытки изгнать карабахских армян из их домов.
Во время визита в Горис глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр также намекнула на возможные санкции, заявив, что «находится на рассмотрении ряд вариантов», когда его спросили, какие последствия могут быть для Азербайджан.
Хесс заявил, что международному сообществу жизненно важно вмешаться и предотвратить дальнейший конфликт и перемещение населения в регионе. «Следует срочно прекратить прятаться за мифами об энергетической безопасности и с опозданием взять на себя обязательство сделать все необходимое для предотвращения дальнейшего конфликта», — сказал он»