Սկզբունքային հարց է, պետք է գնանք մինչև վերջ. Փաշինյանը՝ կոռուպցիոն գործերի հետաքննության մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Ջերմուկում տեղի է ունեցել Հակակառուպցիոն քաղաքականության խորհրդի հերթական նիստը: Նիստին մասնակցել են օրենսդիր, գործադիր, դատական համակարգերի, ինչպես նաև Քաղաքացիական հասարակության և այլ մարմինների ներկայացուցիչներ: Անցնելով օրակարգային հարցերին, նախ անդրադարձ է կատարվել կոռուպցիայի կանխարգելման ներկա իրավիճակին և զարգացման հեռանկարներին: Մասնավորապես, քննարկվել են հայտարարագրման համակարգին, կուսակցությունների ֆինանսական վերահսկողությանը, հակակառուպցիոն կրթությանը վերաբերող հարցեր:
Նշվել է, որ հայտարարագրման համակարգը տվել է դրական արդյունքներ վերահսկողության առումով: Համակարգի զարգացման ուղղությամբ արդեն իսկ ներդրվել է էլեկտրոնային նոր համակարգ, որով էլ այս տարի պաշտոնատար և նրանց փոխկապակցված անձինք լրացնելու են հայտարարագրերը: Տվյալ համակարգում արդեն իսկ ներբեռված են մի շարք տվյալներ և հնարավորություն է տալու առավել պարզ եղանակով լրացնել հայտարարագրերը: Համակարգն ունենալու է տեղեկատվությունը ներբեռնելու հնարավորություն և իրականացնելու ինքնուրույն վերլուծություն:
Նշվել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից էապես ավելացել են հայտարարգրերի վերլուծության ծավալները` ռիսկային ցուցանիշների հիման վրա: 2020 թվականի համեմատ նախորդ տարի Գլխավոր դատախազություն առավել քիչ թվով գործեր են ուղարկվել, սակայն ավելացել են վարչական վարույթները: Նշվել է, որ հանձնաժողովի գործունեությունը և հայտարարագրման համակարգը շարունակաբար բարելավելու նպատակով անհրաժեշտ են օրենսդրական նոր փոփոխություններ:
Կուսակցությունների ֆինանսական վերահսկողության և հաշվետվողականության մակարդակի բարձրացման ոլորտում ներդրվել են կոռուպցիան կանխարգելող մեխանիզմներ: Կարևորվել է հակակառուպցիոն կրթության ուղղությամբ իրականացվող և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերը: Պատասխանատուները նշել են, որ հակակառուպցիոն կրթության ծրագրեր են ներդրվելու նախակրթարաններից մինչև բուհական համակարգ:
Միաժամանակ, ներկայումս ընթացքի մեջ է Հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության մշակման գործընթացը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել բարեվարքության ուսումնասիրություններին, հանրային ծառայությունում շահերի բախման, վարքագծի կանոնների, անհամատեղելիության, նվերների ընդունման և բարեվարքության հետ կապված այլ հարցերի:
Քննարկման առարկա են դարձել նաև կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման համակարգին, վերջինիս հնարավորություններին, առկա խնդիրներին և դրանց լուծման հեռանկարաներին առնչվող հարցեր:
Ամփոփելով` վարչապետը կարևորել է հակակառուպցիոն ոլորտում իրականացվելիք նոր ծրագրերի, համակարգերի զարգացման ու օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ հանրային պատշաճ իրազեկման ապահովումը: «Այժմ մենք պետք է կենտրոնանանք Հակակառուպցիոն նոր ռազմավարության բովանդակության վրա: Այսօրվա նիստում հնչեցված առաջարկությունները պետք է դառնան ուղենիշ ռազմավարության համար: Հակակառուպցիոն քաղաքականության և կոռուպցիայի դեմ սկզբունքային պայքար մղելու մեր կառավարության հանձնառությունը և կամքը որևէ կերպ սասանված չէ անգամ մեկ մի միլիմետր»,- ընդգծել է վարչապետը` ավելացնելով, որ պետք է ունենալ հակակառուպցիոն հստակ ստանդարտներ: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է պատկան գերատեսչությունների կողմից մամուլում ներկայացված կոռուպցիոն բնույթի հրապարակումների վերաբերյալ պատշաճ հետաքննության իրականացումը: «Սա սկզբունքային հարց է, որևէ բան անարձագանք թողնել չի կարելի, պետք է գնանք մինչև վերջ և արդյունքների մասին հանրությանը տրամադրենք տեղեկատվություն»,- նշել է վարչապետը: Առանձնակի կարևորվել է նաև ազդարարման համակարգի վերաբերյալ քաղաքացիների շրջանում ակտիվ հանրային իրազեկման իրականացումը: «Ազդարարի ինստիտուտի զարգացմանը պետք է անպայման մեծ ուշադրություն դարձնել և այդ խնդիրը ներառել հակակառուպցիոն քաղաքականության նոր ռազմավարության մեջ»,- շեշտել է վարչապետ Փաշինյանը:

Пашинян провел очередное заседание Совета по антикоррупционной политике в Джермуке
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в Джермуке состоялось очередное заседание Совета по антикоррупционной политике. В заседании приняли участие представители законодательной, исполнительной и судебной систем, а также гражданского общества и других органов. В рамках обсуждения вопросов повестки дня в первую очередь были затронуты текущая ситуация и перспективы развития противодействия коррупции. В частности, были обсуждены вопросы, связанные с системой декларирования, финансовым контролем партий, антикоррупционным образованием.
Как сообщили в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, было отмечено, что в плане контроля система декларирования дала положительные результаты. В целях развития системы уже внедрена новая электронная система, с помощью которой должностные лица и связанные с ними лица будут заполнять декларации в текущем году. В эту систему уже загружен ряд данных, что позволит в максимально упрощенной форме заполнять декларации. Система будет иметь возможность загружать информацию и самостоятельно выполнять анализ.
Было отмечено, что за прошлый год значительно увеличились объемы проводимого Комиссией по предотвращению коррупции анализа деклараций на основе индикаторов риска. В прошлом году по сравнению с 2020 годом в генеральную прокуратуру было направлено меньше дел, однако увеличилось количество административных производств. Было отмечено, что для обеспечения постоянного совершенствования работы Комиссии и системы декларирования необходимы новые законодательные изменения.
В сфере повышения уровня финансового контроля и подотчетности партий были внедрены механизмы по предотвращению коррупции. Была подчеркнута важность проводимых и запланированных на ближайшее будущее программ антикоррупционного просвещения. Ответственные лица отметили, что антикоррупционные образовательные программы будут внедряться от дошкольных учреждений до вузовский системы.
В то же время в настоящее время идет процесс разработки новой Антикоррупционной стратегии.
Затем были затронуты вопросы изучения добропорядочности, конфликта интересов в общественной службе, правил поведения, несовместимости, принятия подарков и связанные с добропорядочностью другие вопросы.
Также были обсуждены вопросы, связанные с системой оценки коррупционных рисков, ее возможностями, существующими проблемами и перспективами их решения.
Подводя итоги, премьер-министр подчеркнул важность обеспечения надлежащего информирования общественности о новых программах, развитии систем и законодательных изменениях, которые будут реализованы в сфере противодействия коррупции. “Сейчас мы должны сосредоточиться на содержании новой Антикоррупционной стратегии. Озвученные на сегодняшнем заседании предложения должны стать ориентиром для стратегии. Приверженность и воля нашего правительства в плане антикоррупционной политики и принципиальной борьбы с коррупцией не дрогнули ни на миллиметр”, - подчеркнул премьер-министр, добавив, что должны быть четкие антикоррупционные стандарты.
В то же время Никол Пашинян подчеркнул важность проведения соответствующими ведомствами надлежащего расследования относительно представленных в прессе публикаций коррупционного характера. “Это принципиальный вопрос, ничего нельзя оставлять без ответа, мы должны идти до конца и предоставить общественности информацию о результатах”, - отметил премьер-министр.
Была также подчеркнута важность осуществления активного информирования граждан о системе уведомления. “Необходимо уделять большое внимание развитию института уведомления, и этот вопрос должен быть включен в новую стратегию антикоррупционной политики”, - подчеркнул премьер-министр Пашинян.