Շինծու դրդապատճառներով հետապնդելով Գարեգին Բ-ին՝ Փաշինյանն ուզում է նրան փոխարինել իր խամաճիկով. Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը նպատակ ունի նրան փոխարինել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կամակատարով: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը։
«Փաշինյանն այսօր պատրաստ է ամեն ինչի, միայն թե վերարտադրի իր իշխանությունը հունիսյան ընտրություններից հետո,- կարծում է Աբրահամյանը։- Շինծու դրդապատճառներով հետապնդելով եկեղեցական հիերարխներին, իսկ այժմ արդեն՝ ծայրագույն պատրիարքին և Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, նա ցանկանում է նրանց փոխարինել իր խամաճիկներով՝ իր կամքը կատարող և իր օգտին քարոզող կամակատար կաթողիկոսով»։
Ըստ Ռուսաստանի հայերի միության ղեկավարի՝ Փաշինյանը պայքարում է Հայաստանի անկախ ինստիտուտների դեմ՝ իր իշխանությունն ամրապնդելու համար, և հենց այդ պատճառով էլ պայքարում է եկեղեցու դեմ։ Աբրահամյանը հիշեցրել է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին «գրեթե 1700 տարով մեծ է, այսպես կոչված, չորրորդ հանրապետությունից, որը Փաշինյանը ցանկանում է հռչակել»։
«Նրա հայտարարած «իրական Հայաստանը»՝ 29 743 քառ. կմ սահմաններում, միավորում է 2,5-ից 3 միլիոն հայերի, իսկ Հայ եկեղեցին միավորում է ողջ հայ ժողովրդին՝ սփռված ամբողջ աշխարհում՝ ավելի քան 10 միլիոն մարդու»,- նշել է Ռուսաստանի հայերի միության նախագահը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին նաև միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտ է, քանի որ գործելով աշխարհի բազմաթիվ երկրներում՝ անդամակցում է բազմաթիվ միջազգային եկեղեցական կազմակերպությունների և Փաշինյանից անկախ ֆինանսական ու կազմակերպչական-մոբիլիզացիոն հնարավորություններ ունի։

Председатель Союза армян РФ прокомментировал уголовное дело против католикоса
Уголовное преследование католикоса всех армян Гарегина II направлено на то, чтобы заменить его на подручного премьера Никола Пашиняна. Об этом заявил ТАСС президент Союза армян России Ара Абрамян.
"Пашинян сегодня готов идти на все, лишь бы воспроизвести свою власть после июньских выборов, - считает Абрамян. - Под надуманными предлогами преследуя церковных иерархов, а теперь уже и верховного патриарха и католикоса всех армян, он хочет заменить их на своих марионеток, на подручного католикоса, выполняющего его волю и агитирующего за него".
Президент Союза армян России добавил, что Пашинян борется с независимыми институтами в Армении для укрепления своей власти и именно поэтому ведет борьбу с церковью. Абрамян напомнил, что Армянская апостольская церковь "почти на 1700 лет старше так называемой четвертой республики, которую Пашинян хочет провозгласить". "Заявленная им "реальная Армения" в пределах 29,743 тыс. кв. км объединяет от 2,5 до 3 млн армян, а Армянская церковь объединяет весь армянский народ, разбросанный по всему миру, более 10 млн человек", - отметил президент Союза армян России.
Он напомнил, что Армянская апостольская церковь также является субъектом международных отношений, поскольку она, действуя во многих странах мира, является членом многих международных церковных организаций и имеет независимые от Пашиняна финансовые и организационно-мобилизационные возможности.
Ранее 14 февраля адвокат Ара Зограбян в Facebook сообщил, что прокуратура Армении возбудила уголовное дело против католикоса всех армян по обвинению в препятствовании исполнению судебного акта. Это было сделано после того, как Гарегин II за нарушение обета послушания лишил сана епископа Геворга Сарояна (в миру Арман Сароян). Адвокат рассказал, что католикоса попытался допросить следователь, а затем ему была в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.