Շարմազանովը բացահայտել է Ալիևի ստերն ու կեղծիքները
ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է պատմական եւ իրավական փաստեր՝ ադրբեջանական կեղծ թեզերի վերաբերյալ:
Նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Զերծ մնալով քաղաքական գնահատականից` ստորեւ ներկայացնում եմ պատմական եւ իրավական փաստեր ադրբեջանական կեղծ թեզերի վերաբերյալ:
1. Անտիկ պատմիչներ Ստրաբոնը եւ Դիոն Կասիոսը Օրխիստենեն, այսինքն` Արցախը հիշատակում են որպես պատմական Հայաստանի անբաժանելի մաս:
2. Պլինիոս Ավագը, Կլավդիոս Պտղոմեոսը, Դիոն Կասիոսը, Ապիանոսը եւ Ստրաբոնը իրենց աշխատություններում հստակ նշում են, որ Հայաստանի եւ Աղվանքի սահմանն անցնում է Կուր գետով:
Հետեւաբար, եթե նույնիսկ մի պահ պատկերացնենք, որ կովկասյան թուրքերի կամ այսօրվա ադրբեջանցիների քարոզչությունը որոշել է տեր կանգնել աղվանական ժառանգությանը, ապա այստեղ եւս պետք է հիասթափեցնեմ նրանց, քանի որ Արցախ եւ Ուտիք պատմական նահանգները սահմանակից են եղել Աղվանքին եւ նույն անտիկ պատմիչների վկայությամբ չեն մտել նրա աշխարհագրական սահմանների մեջ:
1. Ադրբեջան անվանումով պետություն աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա առաջացել է միայն 1918թ. մայիսի 27-ին թուրք Նուրի փաշայի ռազմական ինտերվենցիայի արդյունքում:
2. Միջազգային հանրությունը չի էլ ճանաչել 1918-1920թթ. Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետությունը: Ազգերի Լիգան ոչ միայն մերժել է պաշտոնապես ճանաչել Ադրբեջանի հանրապետությունը, այլեւ չի ընդունել Ադրբեջանի հանրապետության դիմումը Ազգերի Լիգային անդամակցելու վերաբերյալ:
3. 1920թ. դեկտեմբերի 1-ին Ազգերի Լիգայի Ասամբլեայի 5-րդ Կոմիտեն արձանագրել է. Ադրբեջանի հանրապետությունը նախկինում երբեք պետություն չի եղել եւ ընդգրկված է եղել ավելի մեծ տերությունների մեջ ինչպիսին է Մոնղոլիան /նկատի ունի մոնղոլ-թաթարական տիրապետությունը/ կամ Պարսկաստանը, իսկ 1813թ-ից Ռուսական կայսրությունը: Ադրբեջան անվանումն էլ ոչ այլ ինչ է, քան հարեւան պարսկական գավառի անուն, որը ընտրվել է որպես նորաստեղծ հանրապետության անվանում:
Այսպիսով, Ազգերի Լիգան դեռ 1920թ. արձանագրել է
ա. Ադրբեջան պետություն մինչեւ 1918թ. գոյություն չի ունեցել
բ. Ադրբեջան անվանումը պարսկական գավառներից մեկի փախառնված անվանումն է
գ. Հրաժարվում է ճանաչել Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը որպես միջազգային սուբյեկտ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, նշեմ, որ նրա շուրջ վեճերը ակտիվացել են Ռուսական կայսրության քայքայման ժամանակաշրջանում: 1918-1920թթ. Լեռնային Ղարաբաղում օրենսդիր իշխանությունը իրականացվում էր Ղարաբաղի հայերի համագումարների միջոցով: Առաջին համագումարը 1918թ. հուլիսի 22-ին Լեռնային Ղարաբաղը հռչակում է անկախ վարչաքաղաքական միավոր`ընտրելով Ազգային խորհուրդ եւ կառավարություն:
Ադրբեջանը փորձում է Ղարաբաղը ներառել իր կազմում, բայց թե երկրորդ եւ թե երրորդ համագումարները մերժում են թուրքական զորքերի պահանջը`անդամակցել Ադրբեջանին: Նման որոշումներ են կայացնում նաեւ 1919թ. հրավիրված համագումարները:
Ռազմական բախումներից խուսափելու համար 1919թ. օգոստոսի 22-ին Ղարաբաղի հայերի 7-րդ համագումարը եւ Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետությունը համաձայնագիր են կնքում , որի համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է քննարկվի Փարիզի Խաղաղության կոնֆերանսում: Ընդ որում, համաձայնագրում չէր փոխվում Ղարաբաղի կարգավիճակը:
Հարկ է նշել, որ Ադրբեջանի կառավարության կողմից Լեռանյին Ղարաբաղի հայերի համագումարի հետ համաձայնագրի ստորագորւմը փաստում է, որ Ադրբեջանի հանրապետությունը ճանաչում է Ղարաբաղը որպես ինքնուրույն իրավաբանական միավոր:
Սակայն 1920թ. մարտին ադրբեջանցիները՝ խախտելով համաձայնագիրը, ռազմական գործոություններ են սկսում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Նման պայմաններում 1920թ. ապրիլի 23-ին Ղարաբաղի հայերի համագումարը Ղարաբաղը հռչակում է Հայաստանի անքակտելի մաս: Իսկ 1920թ.օգոստոսի 10-ին Խորհրդային Ռուսաստանը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը համաձայնագիր են ստորագրում, ըստ որի` խնդիրը պետք է լուծվի ՀՀ-ի եւ Խորհրդային Ռուսաստանի միջեւ կնքվելիք պակտով:
Արձանագրենք, որ 1918-1920թթ. Լեռանյին Ղարաբաղը ոչ մի օր եւ ոչ մի ժամ չի եղել Ադրբեջանի Հանրապետության կազմում, իր հերթին Ադրբեջանի հանրապետությունն էլ այդ ժամանակաշրջանում անգամ չի ճանաչվել Ազգերի Լիգայի կողմից:
1920թ. նոյեմբերի 30-ին Խորհրդային Ադրբեջանի կառավարությունը ընդունում է հռչակագիր, որով Լեռնային Ղարաբաղը, Նախիջեւանը եւ Զանգեզուրը դառնում են Խորհրդային Հայաստանի մաս: Իսկ 1921թ. հունիսի 12-ին Ադրբեջանի ԽՍՀ-ի Ազգային խորհուրդը որոշում է Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչել ՀԽՍՀ անբաժանելի մաս:
Արդեն 1921թ. հուլիսին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարությունը առաջարկում է Ղարաբաղի պատկանելության հարցը քննարկել Ռուսաստանի բոլշեւիկյան կուսակցության Կովկասյան բյուրոյի լիագումար նիստում։
Հուլիսի 4-ի նիստը մերժում է Ադրբեջանի առաջարկը : Սակայն հաջորդ օրը ապօրինի որոշմամբ Լեռնային Ղարաբաղը կցվում է Ադրբեջանի ԽՍՀ-ին:
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման համար պայքարը նոր թափ է ստանում 1988թ.-ին: Նույն թվականի փետրվարի 20-ի եւ հուլիսի 12-ի որոշումներով Լեռնային Ղարաբաղը ԽՍՀՄ օրենսդրության համաձայն`դուրս է գալիս Խորհրդային Ադրբեջանի կազմից, իսկ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղը ձեռնամուխ է լինում անկախության գործընթացին` ընդունելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետութան անկախության մասին հռչակագիրը:
Այս գործընթացն ամբողջությամբ համապատասխանում էր 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված ԽՍՀՄ համապատասխան օրենսդրությանը:
1991թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը միջազգային դիտորդների եւ ԶԼՄ-ներ ներկայությամբ իրականացրեց անկախության հանրաքվե:
Ի գիտություն պատմական եւ իրավական փաստերի կեղծարարների՝ նշեմ, որ հանրաքվեի քվեարկությանը մասնակցել է Լեռնային Ղարաբաղում գրանցված քվեարկողների 82,2 տոկոսը, որոնց 99 տոկոսը կամ 107.648 մարդ «այո» է ասել Արցախի անկախությանը :
Այսպիսով, Լեռնային Ղարաբաղը հանդիսանում է ԽՍՀՄ միակ ինքնավար մարզը, որ ձեռք է բերել իր անկախությունը Խորհրդային ներքին օրենսդրության համաձայն: Հետեւաբար Ալիեւ կրտսերի հայտարարությունները ոչ միայն փաստերից զուրկ է, այլ նաեւ արհամարհանք է պատմագրության, միջազգային իրավունքի հանդեպ»։

Шармазанов провел исторический экскурс,  уличив Алиева во лжи
Пресс-секретарь Республиканской партии, экс-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов в очередной раз уличил азербайджанского лидера Ильхама Алиева во лжи, проведя специально для него исторический экскурс.
В своем Facebook Шармазанов, в частности, написал: «Воздерживаясь от политической оценки, ниже приведу исторические и правовые факты о лживых азербайджанских тезисах.
1. Античные историки Страбон и Дион Кассийупоминают Арцах как неотъемлемую часть исторической Армении.
2. Плиний Старший, Клавдий Птолемей, Дион Кассий  и Страбон в своих трудах четко указывают, что граница Армении и Албании проходит по реке Кура.
Следовательно, если даже на минуту представить, что пропаганда кавказских турок или сегодняшних азербайджанцев решила встать на защиту албанского наследия, то и здесь должен разочаровать их, поскольку исторические провинции Арцах и Утик граничили с Албанией и по свидетельству тех же античных историков не вошли в ее географические границы.
1. На политической карте мира образовалось государство под названием Азербайджан только в 1918 году.
2. Лига Наций не только отказалась официально признать Азербайджанскую Республику, но и не приняла заявление Азербайджанской Республики о вступлении в ее состав.
3. В 1920 году 1 декабря 5-й комитет Ассамблеи Лиги Наций учредил: Азербайджанская Республика в прошлом никогда не была государством и была включена в число более великих держав, таких как Монголия или Персия, а с 1813 года Российская империя.
Таким образом, Лига Наций еще в 1920 году зафиксировала, что такого государства, как Азербайджан до 1918 года не существовало.
б. Название Азербайджан является производным от названия одной из персидских провинций.
Касаясь проблемы Нагорного Карабаха, отмечу, что споры вокруг нее активизировались в период распада Российской империи. Законодательная власть в Нагорном Карабахе осуществлялась посредством съездов армян Карабаха. 22 июля Нагорный Карабах провозглашается независимой административно-политической единицей, избрав Национальный совет и правительство.
Азербайджан пытается включить Карабах в свой состав, но как второй, так и третий съезды отвергают это требование.
Во избежание военных столкновений  22 августа 1919 года 7-й съезд армян Карабаха и Азербайджанская Демократическая Республика заключают соглашение, согласно которому Нагорно-Карабахская проблема должна быть обсуждена на Парижской мирной конференции.
Следует отметить, что подписание правительством Азербайджана соглашения со Съездом армян Нагорного Карабаха свидетельствует о том, что Азербайджанская Республика признает Карабах как самостоятельную юридическую единицу.
Но в марте 1920 года азербайджанцы, нарушив соглашение, начинают военные действия против Нагорного Карабаха.
В таких условиях 23 апреля 1920 года съезд армян Карабаха провозглашает Карабах неотъемлемой частью Армении. 10 августа Советская Россия и Республика Армения подписывают соглашение, согласно которому проблема должна быть решена пактом между Арменией и Советской Россией.
Констатируем, что Нагорный Карабах ни дня, ни часа не был в составе Азербайджанской Республики, в свою очередь, Азербайджанская Республика в этот период даже не была признана Лигой Наций.
В  30 ноября 1920г. правительство Советского Азербайджана принимает декларацию, согласно которой Нагорный Карабах, Нахичеван и Зангезур становятся частью Советской Армении. 12 июня Национальный совет Азербайджанской ССР постановляет признать Нагорный Карабах неотъемлемой частью Армянской ССР.
Уже в июле 1921 года руководство Советского Азербайджана предлагает обсудить вопрос принадлежности Карабаха на пленарном заседании Кавказского Бюро большевистской партии России.
Однако на следующий день незаконным решением Нагорный Карабах включается в состав Азербайджанской ССР.
Борьба за самоопределение народа Арцаха набирает обороты в 1988 году. Решением от 20 февраля и 12 июля того же года Нагорный Карабах, согласно законодательству СССР, выходит из состава Советского Азербайджана, а в 1991 году - из состава СССР. 2 сентября Нагорный Карабах принимает декларацию о независимости.
Этот процесс полностью соответствовал принятому 3 апреля 1991 года соответствующему законодательству СССР.
10 декабря 1991г. Нагорно-Карабахская Республика в присутствии международных наблюдателей и СМИ провела референдум о независимости.
К сведению фальсификаторов исторических и правовых фактов, отмечу, что в голосовании приняли участие 82,2% избирателей Нагорного Карабаха, 99% или 107,648 человек высказались за независимость Арцаха.
Таким образом, Нагорный Карабах является единственной автономной областью СССР, которая приобрела свою независимость в соответствии с внутренним советским законодательством».