Սերգեյ Լավրովն ու Զոհրաբ Մնացականյանը մասնակցել են Հայրենական Մեծ պատերազմի 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը
Այսօր Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանը ելույթներ են ունեցել ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Լավրովն իր խոսքում նշել է, որ դաժան ռազմական փորձությունների է ենթարկված հայ-ռուսական բազմադարյա բարեկամությունը մնում է ռուս-հայկական ռազմավարական գործընկերության եւ դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդման գրավականը՝ ի բարօրություն մեր երկու երկրների քաղաքացիների, տարածաշրջանի անվտանգության եւ կայունության։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ներկա գտնվել ցուցահանդեսի բացմանը՝ նվիրված Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին։ Կցանկանայի, նախ եւ առաջ, երախտագիտություն հայտնել Ազգային պատկերասրահի ղեկավարությանը, որն այս ցուցահանդեսի համար տրամադրել է իր հիանալի դահլիճներն այս հիասքանչ շենքում։»,- ասել է Լավրովը։
Նա իր խոսքում հատկապես կարևորեց, որ հաջորդ տարի նշվող Մեծ հաղթանակի միջոցառումներին մասնակցելու հրավերն առաջիններից մեկն ընդունել է Փաշինյանը։
«Հավերժ փառք հերոսներին, խորին խոնարհում վետերաններին, առողջություն նրանց եւ բարեկեցություն։ Շնորհակալություն»,- եզրափակելով իր ելույթն ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Զոհրաբ Մնացականյանն իր խոսքում ասաց, որ մայիսի 9-ը իրավամբ համաշխարհային տոն է, քանի որ Մեծ հայրենական Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը մարդկության ապագայի համար մղվող  պայքարն էր։
«Իմ ընտանիքը, ես անձամբ մեծացել եմ այդ հուշերով, իմ պապիկը եղել է մարտիկ եւ կռվել է Մեծ Հայրենական պատերազմում»,- ասել է նախարարը։
Նա նշեց նաև, որ մայիսի 9-ը մեր ընդհանուր տոնն է, մեր ընդհանուր հիշողությունն է այն մասին, որ պետք է պայքարել եւ հաստատակամ քայլել միասին դեպի հաղթանակ: «Այս հաղթանակը նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների, ինչպես նաեւ հակահիտլերյան կոալիցիայի մաս կազմող Ֆրանսիայի ընդհանուր ձեռքբերումն է:»

Многовековая армяно-российская дружба остается залогом дальнейшего укрепления российско-армянского стратегического партнерства։ Лавров
Многовековая армяно-российская дружба, подвергшаяся жестоким военным испытаниям, остается залогом дальнейшего укрепления российско-армянского стратегического партнерства и союзнических отношений во благо граждан двух наших стран, безопасности и стабильности в регионе. Об этом сегодня в Национальной картинной галерее Армении на открытии выставки, посвященной 75-летию Победы в Великой Отечественной войне заявил находящийся с рабочим визитом в РА министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
"Для меня большая честь присутствовать на открытии выставки, посвященной 75-летию Победы в Великой Отечественной войне. Хотел бы, прежде всего, выразить благодарность руководству Национальной галереи, которая предоставила для этой выставки свои замечательные залы в этом прекрасном здании", - сказал Лавров.
В своей речи он особо отметил важность того, что приглашение принять участие в мероприятиях Великой Победы, отмечаемых в следующем году, одним из первых принял Пашинян.
"Вечная слава героям, глубокое преклонение ветеранам, здоровье им и благополучие. Спасибо", - сказал Сергей Лавров в заключение своего выступления.
Зограб Мнацаканян в своей речи сказал, что 9 мая по праву является всемирным праздником, поскольку Вторая Мировая война была борьбой за будущее человечества.
"Моя семья, я лично вырос этими воспоминаниями, мой дед был солдатом и воевал в Великой Отечественной войне", - сказал министр.
Он также отметил, что 9 мая - общий праздник, общая память о том, что нужно бороться и твердо и идти вместе к победе.