Սերբիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է միջազգային հանրության գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը
Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 77-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում Նյու Յուրքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ԱԳ նախարար Նիկոլա Սելակովիչի հետ։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը` վկայակոչելով Ադրբեջանի կողմից միջազգային և հումանիտար իրավունքի խախտման դեպքերն ու ընդգծելով Ադրբեջանի կողմից վարվող ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի և հարկադրանքի քաղաքականության անընդունելիությունը։ Ընդգծվել է նաև միջազգային հանրության թիրախավորված արձագանքի ու գործուն քայլերի անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանի ոչ կառուցողական մոտեցումներին հակազդելու համար։
Արարատ Միրզոյանը և Նիկոլա Սելակովիչը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների քաղաքական երկխոսության դրական դինամիկա կապակցությամբ և կարևորել համատեղ ջանքերի գործադրումը երկկողմ օրակարգի ընդլայնման ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային հարթակներում համագործակցությանն առնչվող թեմաներին, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային կարևորության մի շարք խնդիրների շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցեր։

Министр иностранных дел Армении провел встречу с министром иностранных дел Сербии
20 сентября в Нью-Йорке в рамках работ 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Сербии Никола Селаковичем.
Министр Мирзоян подробно представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся вследствие развязанной 13 сентября азербайджанской агрессии в отношении суверенной территории РА, указывая на случаи нарушения Азербайджаном международного и гуманитарного права и подчеркнув недопустимость проводимой Азербайджаном политики применения силы или угрозы силой и принуждения. Была также подчеркнута необходимость адресной реакции и эффективных шагов со стороны международного сообщества по противодействию неконструктивных подходов Азербайджана.
Арарат Мирзоян и Никола Селакович выразили удовлетворение позитивной динамикой политического диалога между двумя странами и отметили важность совместных усилий по расширению двусторонней повестки.
Собеседники коснулись также тем, связанных с сотрудничеством на международных площадках, обменялись мнениями по ряду важных региональных и международных вопросов.
В ходе встречи были также обсуждены вопросы, касающиеся процесса нормализации отношений между Арменией и Турцией.