S&P-ն բարձրացրել է Հայաստանի կանխատեսումը դարձնելով այն դրական՝ անվտանգության ոլորտում աճի և առաջընթացի ֆոնին
S&P Global Ratings-ը հինգշաբթի օրը վերանայել է Հայաստանի կանխատեսումը՝ «կայուն»-ից դարձնելով «դրական», և վերահաստատել է երկրի արտարժույթով ու ազգային արժույթով սուվերեն վարկանիշները երկարաժամկետ և կարճաժամկետ պարտավորությունների գծով «BB-/B» մակարդակում։
Կանխատեսման վերանայումն արտացոլում է տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական և անվտանգային իրավիճակի հնարավոր բարելավումը, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական ու առևտրային հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հետագա առաջընթացը։ S&P-ն նաև բարենպաստ է գնահատում Հայաստանի տնտեսական աճի հեռանկարները՝ նշելով, որ ՀՀ Կենտրոնական բանկի միջազգային պահուստների ավելի բարձր մակարդակը և լողացող փոխարժեքը կօգնեն մեղմել հնարավոր անկանխատեսելի արտաքին ցնցումները։
S&P-ն կանխատեսում է, որ Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ն այս տարի կաճի 5,3%-ով, իսկ 2027 թվականին՝ 4,8%-ով։ 2022–2025 թվականներին Հայաստանի տնտեսության միջին տարեկան աճը կազմել է 7,8%, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է գործակալության կողմից վարկանիշավորվող 143 սուվերեն պետությունների շարքում։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցություններն առաջ են շարժվել, ինչը նվազեցնում է կարճաժամկետ հեռանկարում հետագա ռազմական էսկալացիայի հավանականությունը։ 2025 թվականի օգոստոսին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնությունը դարձել է կարևոր քաղաքական հանգրվան՝ ցույց տալով հանձնառությունը ղեկավարության մակարդակով և նպաստելով անվտանգության ոլորտում իրավիճակի կայունացմանը։
S&P-ն կանխատեսում է, որ բյուջեի դեֆիցիտը 2026–2029 թվականներին միջինում կկազմի ՀՆԱ-ի մոտ 3,3%-ը։ Գործակալության գնահատմամբ՝ պետական համախմբված բյուջեի դեֆիցիտը 2026 թվականին կկազմի ՀՆԱ-ի 4,2%-ը, ինչն ավելի ցածր է պաշտոնական թիրախից (մոտ 4,5%): Պետական զուտ պարտքը (առանց իրացվելի ակտիվների), ըստ S&P-ի կանխատեսումների, միջնաժամկետ հեռանկարում ընդհանուր առմամբ կմնա կայուն՝ ՀՆԱ-ի մոտ 44% չափավոր մակարդակում։
Հայաստանի միջազգային պահուստները զգալիորեն ամրապնդվել են 2025 թվականին. համախառն միջազգային պահուստները հունվարին հասել են ռեկորդային 5,2 մլրդ դոլարի՝ նախորդ տարվա մոտ 3,3 մլրդ դոլարի համեմատ։ Բանկային հատվածը շարունակում է մնալ լավ կապիտալացված և բարձր շահութաբեր՝ շնորհիվ զուտ տոկոսային եկամտի ամուր ցուցանիշների, ընդ որում՝ վարկավորման աճի տեմպերը տարեկան կտրվածքով գերազանցում են 20%-ը։

S&P улучшило прогноз по Армении до позитивного на фоне роста и прогресса в сфере безопасности
S&P Global Ratings в четверг пересмотрело прогноз по Армении с «стабильного» на «позитивный» и подтвердило суверенные кредитные рейтинги страны в иностранной и национальной валютах на уровнях «BB-/B» по долгосрочным и краткосрочным обязательствам.
Пересмотр прогноза отражает возможное улучшение региональной геополитической и безопасностйной обстановки, в частности дальнейший прогресс на пути нормализации дипломатических и торговых отношений между Армения и Азербайджан. S&P также оценивает перспективы экономического роста Армении как благоприятные, отмечая, что более высокий уровень международных резервов Центральный банк Армении и гибкий валютный курс помогут смягчить возможные непредвиденные внешние шоки.
S&P прогнозирует, что реальный ВВП Армении вырастет на 5,3% в текущем году и на 4,8% в 2027 году. В 2022–2025 годах среднегодовой рост экономики Армении составил 7,8% — один из самых высоких показателей среди 143 суверенных государств, рейтингуемых агентством. Переговоры о мире между Арменией и Азербайджаном продвинулись вперёд, что снижает вероятность дальнейшей военной эскалации в краткосрочной перспективе. Соглашение, достигнутое в августе 2025 года при посредничестве Соединённые Штаты Америки, стало важной политической вехой, продемонстрировав приверженность на уровне руководства и способствуя стабилизации ситуации в сфере безопасности.
S&P прогнозирует, что дефицит бюджета будет в среднем составлять около 3,3% ВВП в 2026–2029 годах. По оценке агентства, дефицит консолидированного государственного бюджета в 2026 году составит 4,2% ВВП, что ниже официальной цели примерно в 4,5% ВВП. Чистый государственный долг (за вычетом ликвидных активов), по прогнозам S&P, в среднесрочной перспективе останется в целом стабильным на умеренном уровне около 44% ВВП.
Международные резервы Армении существенно укрепились в 2025 году: валовые международные резервы достигли рекордных 5,2 млрд долларов в январе, по сравнению примерно с 3,3 млрд долларов годом ранее. Банковский сектор остаётся хорошо капитализированным и высокоприбыльным благодаря сильным показателям чистого процентного дохода, при этом темпы роста кредитования превышают 20% в годовом выражении.