Ռուսաստանը պատրաստ է առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ձեռքբերմանը․ ՀՀ-ում ՌԴ Դեսպան
Ռուսաստանը պատրաստ է առավելագույն աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ձեռքբերմանը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է Երևանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսական կողմը շատ ակտիվ, համառ, հետևողական աշխատել է և շարունակում է աշխատել այդ ուղղությամբ։ Դրա մասին են վկայում նաև մեր գործողությունները, ես չեմ էլ թվարկի դրանք, այն, ինչ արվել է ռուսական կողմի մասնակցությամբ, նախաձեռնությամբ այդ առումով։ Ցանկանում եմ ասել, որ Ռուսաստանը մնում է հաստատակամ, որպեսզի առավելագույն աջակցություն ցուցաբերի այդ գործընթացին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև իսկապես կայուն, արդար խաղաղ կարգավորման ձեռքբերմանը», - ասել է Կոպիրկինը ։
Նա նշել է, որ Մոսկվան շահագրգռված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղությամբ։ «Մենք աջակցում ենք հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, և Ռուսաստանը միշտ շատ ակտիվորեն ընդգծել է այդ ուղղությամբ աշխատելու իր պատրաստակամությունը բոլոր ասպեկտներով ՝ լինի դա խաղաղության պայմանագրի կնքում, լինի դա դելիմիտացիա, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի դեմարկացիա, լինի դա վստահության միջոցների զարգացում, ներառյալ շփումները քաղաքացիական հասարակության գծով, լինի դա հաղորդակցությունների բացում», - հայտարարել է Կոպիրկինը:
Նա հավելել է, որ համապատասխան եռակողմ կառույցներ ստեղծվել են, Ռուսաստանն ակտիվորեն մասնակցում է դրանց ։ «Կրկնում եմ ՝ Ռուսաստանը հաստատակամ է, որպեսզի հնարավորինս, պահանջված աջակցություն ցուցաբերի այդ գործընթացին։ Իհարկե, կողմերի որոշելիքն իրենց սուվերեն հարցն է։ Բայց, կրկնում եմ, Ռուսաստանը եղել է, մնում է և շարունակելու է հավատարիմ մնալ այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքին։ Մեզ համար այս հարցը կենսական նշանակություն ունի։ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը մեզ համար շատ կարևոր տարածաշրջան է, և մեր կենսական շահերից է բխում, որ տարածաշրջանը լինի խաղաղ, կայուն և բարգավաճ», - ընդգծել է Կոպիրկինը ։

Россия готова оказывать максимально возможное содействие достижению мира между Арменией и Азербайджаном։ посол РФ в Ереване Сергей Копыркин
Россия готова оказывать максимально возможное содействие достижению мира между Арменией и Азербайджаном, заявил в интервью РИА Новости посол РФ в Ереване Сергей Копыркин.
"Российская сторона очень активно, настойчиво, последовательно работала и продолжает работать на этом направлении. Об этом свидетельствуют и наши действия, я даже не буду их перечислять, то, что было сделано с участием, по инициативе российской стороны в этом плане. Хочу сказать, что Россия остается твердо настроенной на то, чтобы оказывать максимально возможное содействие этому процессу, достижению действительно устойчивого, справедливого мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном", - сказал Копыркин.
Он отметил, что Москва заинтересована в стабильном мире в регионе. "Мы поддерживаем процесс нормализации отношений и Россия всегда очень активно акцентировала свою готовность работать в этом направлении по всем аспектам, будь то заключение мирного договора, будь то делимитация, демаркация границы между Арменией и Азербайджаном, будь то развитие мер доверия, включая контакты по линии гражданского общества, будь то открытие коммуникаций", - заявил Копыркин.
Он добавил, что соответствующие трехсторонние структуры созданы, Россия в них активно участвует. "Повторяю: Россия твердо настроена на то, чтобы оказывать максимально возможное, востребованное содействие этому процессу. Разумеется, решать сторонам, это их суверенный вопрос. Но, повторяю: Россия была, остается и будет оставаться приверженной активной работе на этом направлении. Для нас этот вопрос жизненно важный. Регион Южного Кавказа для нас очень важный регион, и в наших жизненных интересах, чтобы регион был мирным, стабильным и процветающим", - подчеркнул Копыркин.