ՌԴ-ն պատրաստ է նպաստել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքմանը. Լավրովը՝ Միրզոյանին
Այսօր՝ նոյեմբերի 30-ին Սկոպյեում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի շրջանակում կարճ զրույց է տեղի ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի միջև, որի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ օրակարգի ընթացիկ հարցեր, ինչպես նաև փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում և ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ ԱԳՆ-ից։
Նշվում է, որ տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։
«Ռուսական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ նպաստելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնվելով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թ․թ․ նախատեսված մի շարք եռակողմ համաձայնագրերի վրա, ներառյալ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

МИД РФ: Москва готова содействовать армяно-азербайджанской нормализации
Москва готова содействовать армяно-азербайджанской нормализации. Об этом глава МИД РФ Сергей Лавров заявил на встрече с армянским коллегой в Скопье.
Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РФ, в ходе встречи на полях 30-й сессии Совета министров иностранных дел стран ОБСЕ главы МИД обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки, а также взаимодействие на международных площадках и в рамках общих интеграционных объединений.
Состоялся обмен мнениями по региональной проблематике.
"С российской стороны подтверждена готовность энергично содействовать продвижению армяно-азербайджанской нормализации на основе комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 гг., включая выход на заключение мирного договора между Ереваном и Баку", - говорится в сообщении.