ՌԴ խորհրդի փոխնախագահը արձագանքել է գազի գնի շուրջ Սիմոնյանի հայտարարությանը
Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչևն անդրադարձել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը՝ գազի գնի մասին:
Նա, մասնավորապես, նշել է. Գազի ներկայիս գինը նաև հզոր խթան է Հայաստանի տնտեսության բազմաթիվ ոլորտների զարգացման համար»:
Նա կոչ է արել իր հայ գործընկերներին արդար վերլուծություն անել։
«Ուշադրություն գրավեց Ալեն Սիմոնյանի՝ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի հնչեցրած ռեզոնանսային հայտարարությունը, ըստ որի՝ եթե, այսպես ասած, որոշում ընդունվի Հայաստանի համար ռուսական գազի գնի բարձրացման մասին, ապա Հայաստանը դուրս կգա Եվրասիական տնտեսական միությունից և այլ կառույցներից։
Խնդրի նման ձևակերպումը թվում է ոչ լիովին ճիշտ։ Չէ՞ որ ապրիլի 1-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ներկայացրել է ներկա իրավիճակի հստակ պատկերը.
«Էներգակիրների գները, գազի գները Եվրոպայում գերազանցում են 600 դոլարը՝ 1000 խորանարդ մետրի համար, իսկ Ռուսաստանը Հայաստանին գազ է մատակարարում՝ 177.5 դոլարով՝ 1000 խորանարդ մետրի համար»։
Ուշադրություն դարձնեմ՝ սա ներկայացվել է առանց որևէ դինամիկայի՝ պարզապես որպես փաստի արձանագրում։
Սա այն իրականությունն է, որի պայմաններում այսօր ապրում է և որի հաշվին զարգացնում է իր տնտեսությունն ու սոցիալական ոլորտը հանրապետությունը՝ ստանալով էական մրցակցային առավելություններ։ Եվ այս իրականությունը գոյություն ունի Եվրոպայում և ամբողջ աշխարհում առկա խիստ էներգետիկ ճգնաժամի ֆոնին, որը առաջացել է ոչ թե Ռուսաստանի, այլ բոլորովին այլ երկրների գործողությունների պատճառով։
Ռուսական գազի ներկայիս գինը հանդիսանում է ինչպես Հայաստանի տնտեսության բազմաթիվ ոլորտների զարգացման հզոր խթան, այնպես էլ երկրի սոցիալական և քաղաքական կայունության կարևոր գործոն։
Կարծում եմ՝ հայկական քաղաքական գործիչների կողմից արդար և ազնիվ կլիներ հաշվի առնել Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող նման ծավալի աջակցությունը, այլ ոչ թե շահարկել գների քաղաքականության հիպոթետիկ փոփոխությունները»,-նշել է Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի փոխնախագահ:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ալեն Սիմոնյանն ասել էր. «Եթե ՌԴ-ն գազի ու մյուս հարցերի մասով որոշում կայացնի՝ ՀԱՊԿ-ից էլ, ԵԱՏՄ-ից էլ դուրս կգանք»:

Вице-спикер Совета Федерации России отреагировал на заявление Симоняна о цене на газ
"Нынешняя цена на российский газ - это и мощный стимул для развития многих секторов экономики Армении, и весомый фактор социальной и политической стабильности в стране. Мне кажется, со стороны армянских политиков было бы справедливо и честно учитывать такой масштаб поддержки Армении со стороны России, а не спекулировать на гипотетических изменениях ценовой политики". Об этом написал в мессенджере вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев.
Так сенатор отреагировал на заявление председателя Национального Собрания Армении Алена Симоняна о том, что в случае повышения цен на российский газ для Армении, она выйдет из ЕАЭС и остальных структур.
"Сама постановка вопроса в таком ключе выглядит некорректной. Ведь в ходе переговоров с премьер-министром Армении Н.Пашиняном 1 апреля президент России В.В.Путин дал четкую картину нынешней ситуации: "цены на энергоносители, цены на газ в Европе зашкаливают за 600 долларов за 1000 кубов, а Россия продает газ Армении - 177,5 доллара за 1000 кубов". Обращу внимание - без динамики, просто как констатацию факта", - отметил Косачев.
По его словам, это та реальность, в которой сегодня живет и за счет которой развивает экономику и социальную сферу республика, получая значительные конкурентные преимущества.
"И эта реальность существует на фоне жесточайшего энергетического кризиса в Европе и во всем мире, спровоцированного действиями отнюдь не России, а совсем других стран", - написал сенатор.
Ранее Симонян заявил, что Армения выйдет из ОДКБ и ЕАЭС, если Россия повысит цены на поставляемый в республику газ.