Քաղաքավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանում գրանցված ավիաընկերություններին շրջանցել Իրաքի և Իրանի օդային տարածքները
ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին, հաշվի առնել​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի​ խորհուրդը​ և​ դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա​ ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։ Այս մասին ասվում է ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի գիշերը տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե շարունակում է​ հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում սույն թվականի հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն սերտորեն համագործակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունների,​ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների,​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ թռիչքների անվտանգ ապահովման նպատակով»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։

Комитет гражданской авиации РА рекомендует зарегистрированным в Армении авиакомпаниям обходить воздушное пространство Ирака и Ирана
Комитет гражданской авиации Армении рекомендует зарегистрированным в Республике Армения авиакомпаниям учитывать совет Группы оценки рисков летной безопасности Европейского Союза и рассмотреть возможность временного обхода воздушных территорий Ирака и Исламской Республики Иран на всех высотах. Об этом говорится в сообщении Комитета гражданской авиации Армении.
"Комитет гражданской авиации продолжает следить за развитием событий на Ближнем Востоке, в том числе за новыми обстоятельствами, связанными с трагической авиакатастрофой самолета Boeing-737 авиакомпании «Международные авиалинии Украины», потерпевшего крушение 8 января в Тегеране.
Комитет гражданской авиации тесно сотрудничает с авиационными властями Исламской Республики Иран, международными гражданскими авиационными организациями, группой по оценке рисков летной безопасности Европейского Союза и всеми своими партнерами в целях обеспечения безопасности полетов»,- отмечается в сообщении.