Պուտինը Էրդողանին տեղեկացրել է Սոչիում եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցի ընթացքում իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին տեղեկացրել է Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եռակողմ հանդիպման արդյունքների մասին:
"Թուրքիայի նախագահի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների ՝ նոյեմբերի 26-ին Սոչիում կայացած եռակողմ հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին ՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020թ.նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրմանը: Կարևոր է, որ բանակցությունների ընթացքում հաստատվեց Բաքվի և Երևանի պատրաստակամությունը փոխգործակցել տարածաշրջանում կայունության ապահովման համատեքստում, ինչպես նաև ստեղծել երկու պետությունների միջև սահմանազատման և սահմանազատման մեխանիզմներ: Բացի այդ, տրամադրվածություն կա լուծելու առեւտրատնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի վերականգնման գործնական հարցերը",-ասված է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ՝ հեռախոսազրույցի մասին, որը տեղի է ունեցել թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:
Ըստ հաղորդագրության՝ Էրդողանը, նշելով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական դերի կարևորությունը, արտահայտվել է ջանքերի հետագա համակարգման օգտին, այդ թվում ՝ օգտագործելով հրադադարի վերահսկման ռուս-թուրքական կենտրոնի և հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների հնարավորությունները: Կողմերը քննարկել են նաև Սիրիայում, Լիբիայում տիրող իրավիճակը ։
Ներուկրաինական ճգնաժամի խնդիրների քննարկման ժամանակ կարեւորվել է 2015 թվականի միջոցառումների Մինսկի համալիրի եւ այլ պայմանավորվածությունների լիակատար եւ անշեղ կատարումը, այդ թվում ՝ "նորմանդական ձեւաչափով": "Ռուսաստանի նախագահը ուշադրություն է դարձրել այն հանգամանքին, որ Կիևը շարունակում է իր ապակառուցողական գիծը, որն ուղղված է Մինսկի համաձայնությունների ձախողմանը ։ Այս մասին է վկայում հակամարտության գոտում Ուկրաինայի զինված ուժերի սադրիչ ակտիվությունը, ներառյալ "Բայրաքթար" հարվածային անօդաչու սարքերի կիրառումը ։ Ընդգծվել է այն բանի անհրաժեշտությունը, որ Կիեւը հրաժարվի Դոնբասի վրա ուժային ներգործության ցանկացած փորձերից", — ասված է հաղորդագրության մեջ:

Путин проинформировал Эрдогана об итогах трехсторонней встречи в Сочи
Президент России Владимир Путин в ходе телефонного разговора проинформировал своего турецкого коллегу Реджепа Тайипа Эрдогана об итогах трёхсторонней встречи лидеров России, Армении и Азербайджана в Сочи.
«По просьбе президента Турции Владимир Путин информировал об основных итогах трёхсторонней встречи лидеров России, Азербайджана и Армении 26 ноября в Сочи, приуроченной к годовщине подписания Заявления по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года. Важно, что в ходе переговоров подтвердилась готовность Баку и Еревана взаимодействовать в контексте обеспечения стабильности в регионе, а также создать механизмы делимитации и демаркации границы между двумя государствами. Кроме того, проявлен настрой на решение практических вопросов восстановления торгово-экономических и транспортных связей», — говорится в сообщении пресс-службы Кремля о телефонном разговоре, состоявшемся по инициативе турецкой стороны.
Согласно сообщению, Эрдоган, отметив значимость посреднической роли Российской Федерации, высказался в пользу дальнейшей координации усилий, в том числе с использованием возможностей российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня и всех военных действий в зоне конфликта. Стороны также обсудили обстановку в Сирии, Ливии.
При обсуждении проблематики внутриукраинского кризиса была отмечена важность полного и неукоснительного соблюдения минского Комплекса мер 2015 года и других договорённостей, в том числе в «нормандском формате». «Президент России обратил внимание на то, что Киев продолжает деструктивную линию, направленную на срыв Минских соглашений. Об этом свидетельствует провокационная активность вооружённых сил Украины в зоне конфликта, включая применение ударных беспилотных аппаратов «Байрактар». Подчёркнута необходимость того, чтобы Киев отказался от любых попыток силового воздействия на Донбасс», — говорится в сообщении.