Պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երկրի շուրջը ձևավորվի կայուն և անվտանգ միջավայր. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության նիստի ընթացքում նշեց, որ ամեն ինչ արվելու է, որ Հայաստանի շուրջը ձևավորվի կայուն և անվտանգ միջավայր:
«Առաջին խնդիրներից մեկը մեր երկրի պաշտպանունակությունը շարունակաբար բարձրացնելն է: Մյուս կողմից ես ասել եմ, որ մեր հռչակած՝ մեր երկրի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման օրակարգ բացելու համար մեզ ամուր նյարդեր են հարկավոր: Շատերն անընդհատ փորձելու են ցույց տալ կամ մղել մեզ այն մտքին, որ դա հնարավոր չէ:
Մենք հետևողականորեն շարժվելու ենք այս ճանապարհով և պիտի ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երկրի շուրջը ձևավորվի կայուն և անվտանգ միջավայր: Սա մեր քաղաքական ամենակարևոր անելիքն է, առավել ևս 2020 թվականի պատերազմից և 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Для того, чтобы открыть повестку мира, нам нужны крепкие нервы: Никол Пашинян
Для того, чтобы открыть повестку мира, нам нужны крепкие нервы, поскольку многие пытаются доказать невозможность реализации этой цели. Об этом на заседании правительства 13 января заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, коснувшись вопросов безопасности и пограничных инцидентов.
Он с болью констатировал, что пограничные инциденты продолжаются, в результате чего гибнут люди. С целью преодоления сложившейся ситуации Пашинян подчеркнул необходимость постоянного повышения обороноспособности страны. Он пообещал последовательно двигаться по этому пути и сделать все для формирования вокруг страны прочной, стабильной и безопасной среды.
«Это наша самая важная политическая задача после войны 2020 года, и мы будем последовательно продвигать эту повестку», - сказал Пашинян. Отметим, что в результате вооруженной провокации Азербайджана 11 января с армянской стороны погибли трое и были ранены двое военнослужащих. Министерство обороны Азербайджана сообщило об одной жертве.