Պեսկովը գնահատել Է ԱՊՀ գագաթնաժողովում Փաշինյանի և Ալիևի հանդիպման հնարավորությունը
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ երեքշաբթի օրը ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում առանձին հանդիպումների պլաններ չկան, սակայն Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք միջոցառման շրջանակներում բոլոր առաջնորդները կկարողանան շփվել: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
Նա ընդգծել է, որ այսօրվա դրությամբ առանձին երկկողմ հանդիպումներ անցկացնելու պլաններ չկան։ Պեսկովը հավելել է, որ բոլորը կկարողանան շփվել գագաթնաժողովի շրջանակներում:
Այս կերպ նա պատասխանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի երկկողմ հանդիպման և Ռուսաստան-Հայաստան Ադրբեջան եռակողմ հանդիպման անցկացման հնարավորության մասին հարցին:
Մինչ այդ հայտնի էր դարձել, որ Վլադիմիր Պուտինը հույս ունի դեկտեմբերի վերջին Սանկտ Պետերբուրգում տեսնել Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ երկրների ղեկավարներին:
Մինչ այդ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան ակնկալում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցը ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին: Միջոցառումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 26-ին:

Песков оценил возможность встречи Пашиняна и Алиева на саммите СНГ
Пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков заявил, что планов по отдельным встречам на неформальном саммите СНГ во вторник нет, но на полях мероприятия в Санкт-Петербурге все лидеры смогут пообщаться. Об этом сообщает РИА Новости.
Он подчеркнул, что на сегодняшний день планов по проведению отдельных двусторонних встреч нет. Песков добавил, что все смогут пообщаться в рамках саммита.
Таким образом он ответил на вопрос о возможности проведения двусторонней встречи премьера Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева и трехсторонней встречи Россия-Армения Азербайджан.
До этого стало известно, что Владимир Путин рассчитывает увидеться с главами стран, входящих в Содружество Независимых Государств, в Санкт-Петербурге в конце декабря.
До этого глава МИД РФ Сергей Лавров заявлял, что Москва рассчитывает на приезд президента Азербайджана Ильхама Алиева на неформальный саммит СНГ. Мероприятие пройдет 26 декабря.