Պատրաստ եմ Ձեզ հետ մեկնել Բաքու. Ռուբեն Վարդանյանի կինը դիմել է Ալեն Սիմոնյանին
Բաքվում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի կինը Վերոնիկա Զոնաբենդը դիմել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալեն Սիմոնյանին։
«Լրատվամիջոցների հաղորդումներից տեղեկացել եմ Բաքու Ձեր հնարավոր այցի մասին։ Ողջունում եմ նման այց կատարելու Ձեր պատրաստակամությունը և հույս ունեմ, որ այն լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի հայ գերիների և նրանց ընտանիքների հետ կապված հումանիտար խնդիրների լուծման համար։
Դուք նախկինում ընդգծել եք․
«Խաղաղության հասնելու ճանապարհին բոլոր հումանիտար հարցերի լուծումը կենսական նշանակություն ունի, և այս համատեքստում առաջնահերթ է հայ գերիների շտապ և անվտանգ վերադարձը»։
Կիսում եմ այս դիրքորոշումը։ Ես պատրաստ եմ Ձեզ հետ մեկնել Բաքու։ Գիտեմ, որ նման ցանկություն ունեն նաև այլ կալանավորվածների ընտանիքներ։ Խնդրում եմ դիտարկել մեր մասնակցության հնարավորությունը, եթե այցը կայանա, և աջակցել մեր հարազատների հետ հանդիպումների կազմակերպմանը։
Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ Ձեզ ուղղել հետևյալ հարցերը․
Այցի ընթացքում նախատեսո՞ւմ եք այցելել հայ կալանավորվածներին։
Պատրա՞ստ եք այցից առաջ հանդիպել կալանավորվածների ընտանիքների հետ՝ նրանց խնդրանքները լսելու և կալանավորվածներին փոխանցելու համար նամակներ ընդունելու նպատակով։
Մեր ընտանիքների համար հարազատներին տեսնելու, նրանց առողջական և հոգեվիճակի մասին տեղեկանալու և անձամբ սեր ու աջակցություն փոխանցելու հնարավորությունն անչափ կարևոր է։
Կալանավորվածների համար դա հնարավորություն է զգալու, որ իրենց կապը ընտանիքի հետ չի ընդհատվել, և որ իրենց ճակատագիրը մնում է ուշադրության կենտրոնում։
Հույս ունեմ ստանալ Ձեր պատասխանը և քննարկել, թե ինչպես կարելի է այս հնարավորությունն օգտագործել կոնկրետ հումանիտար քայլ իրականացնելու համար»,-նշել է նա։

«Я готова поехать в Баку вместе с Вами»: супруга Рубена Варданяна обратилась к Алену Симоняну
Супруга незаконно удерживаемого в Баку Рубена Варданяна Вероника Зонабенд обратилась к секретарю Совета безопасности Алену Симоняну:
՛՛Обращение Вероники Зонабенд к Алену Симоняну, секретарю Совета безопасности Республики Армения
8 сентября 2026 года
Уважаемый господин Симонян!
Из сообщений СМИ я узнала о возможности Вашего визита в Баку. Приветствую Вашу готовность к такой поездке и надеюсь, что она откроет дополнительные возможности для решения гуманитарных вопросов, связанных с армянскими заключёнными и их семьями.
Вы ранее подчёркивали:
«На пути к достижению мира решение всех гуманитарных вопросов имеет жизненно важное значение, и в этом контексте первостепенное значение имеет срочное и безопасное возвращение армянских пленных».
Разделяю эту позицию.
Я готова поехать в Баку вместе с Вами. Знаю, что подобное желание разделяют и в других семьях заключённых. Прошу рассмотреть возможность нашего участия в поездке, если она состоится, и содействовать согласованию встреч с нашими близкими.
В этой связи хотела бы обратиться к Вам со следующими вопросами.
Планируете ли Вы в ходе визита посетить армянских заключённых?
Готовы ли Вы до поездки встретиться с семьями заключённых, чтобы услышать их просьбы и принять письма для передачи заключённым?
Для наших семей возможность увидеть родных, узнать об их состоянии и лично передать им слова любви и поддержки имеет огромное значение.
Для людей, находящихся в заключении, это возможность почувствовать, что связь с семьёй не утрачена и что их судьба не остаётся без внимания.
Надеюсь на Ваш ответ и готовность обсудить, как использовать эту возможность для конкретного гуманитарного шага.