Պաշտպանը ԵԽ գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում մարտի 5-ին հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ:
Պաշտպանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր, անդրադարձ կատարել անձամբ իր և աշխատակազմի կողմից իրականացված փաստահավաք աշխատանքներին, որոնց ընթացքում ստացվել են քաղաքացիական անձանց շրջանում մահվան, խոշտանգումների, մարմինների անարգման, անդամախեղման և վատ վերաբերմունքի՝ միջազգային իրավունքով արգելված այլ դեպքերի մասին տեղեկություններ։ Նշված տեղեկությունները ներառվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցում, որը տեղեկությունների իսկությունն ապացուցող խորհրդապահական հատվածով Պաշտպանի կողմից ներկայացվել է մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կազմակերպություններին և դերակատարներին։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլնի, Անահիտ Մանասյանն անդրադարձ է կատարել կանանց իրավունքների պաշտպանությանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը, Ստամբուլյան կոնվենցիան վավերացնելու անհրաժեշտությանը, կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագրի իրականացման մանրամասներին, այդ թվում՝ Օվիեդոյի կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացնելու հարցին:
Պաշտպանը ներկայացրել է խտրականության, անհանդուրժողականության, ատելության խոսքի դեմ պայքարի, հավաքների ազատության իրավունքի և մի շարք այլ ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը բարձր են գնահատել մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում Պաշտպանի աշխատակազմի և Եվրոպայի Խորհրդի միջև ձևավորված երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության մակարդակը և նախանշել փոխգործակցությունն ընդլայնելու ուղղությունները:

Анаит Манасян представила Марии Пейчинович Бурич вопросы, связанные с защитой прав вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
По сообщению офиса Защитника прав человека, Анаит Манасян встретилась 5 марта в рамках своего рабочего визита в Страсбург с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович Бурич.
Омбудсмен представила вопросы, связанные с защитой прав людей, насильственно переселенных из Нагорного Карабаха, упомянул о проведенных им лично и его сотрудниками оперативно-розыскных мероприятиях, в ходе которых была получена информация о смерти, пытках, неуважении к телам , нанесение увечий и жестокое обращение с гражданскими лицами, запрещенное международным правом. Указанная информация была включена во внеочередной отчет Защитника прав человека, который был представлен Защитником международным организациям и субъектам с мандатом по защите прав человека, с консультативным разделом, подтверждающим подлинность информации.
В ходе встречи, среди прочего, Анаит Манасян коснулась вопросов защиты прав женщин, предотвращения домашнего насилия, необходимости ратификации Стамбульской конвенции, деталей реализации программы защиты прав человека в сфере биомедицины, в том числе вопрос ратификации Арменией Овьедской конвенции.
Защитник представил работы, проводимые в сфере дискриминации, нетерпимости, борьбы с разжиганием ненависти, права на свободу собраний и ряда других областей.
По итогам встречи стороны высоко оценили уровень долгосрочного и эффективного сотрудничества между Аппаратом Защитника и Советом Европы в сфере защиты прав человека и наметили направления расширения сотрудничества.