Ով էր խանգարում Քոչարյանին ջոկատ կազմավորել և գնալ Արցախյան ճակատներից որևէ մեկը, Փաշինյանը, միթե կարելի է որևէ մեկին ռազմաճակատ չթողնել, եթե նա իսկապես ուզում է. Պեգով
@Wargonzo նախագծի ղեկավար Սեմյոն Պեգովը ընթերցողների հետ կիսվել է Երևան կատարած վերջին այցի և Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական գործընթացների մասին տպավորություններով ՝ ընդգծելով, որ հանրապետությունում իրավիճակի մասին հատուկ ռեպորտաժ նկարահանելու սկզբնական գաղափարը չի իրականացվել, "ոչ թե այն պատճառով, որ նրանք ծույլ են, այլ այն բանի համար, որ նկարահանելու ոչինչ չկար":
"Քաղաքական էլիտաները ՝ ներկայիս և անցյալ, բնակչության ճնշող մասի մոտ խուլ, անհույս անտարբերություն են առաջացնում։ Բացարձակապես անհույս:
Փաշինյանի մասով ՝ հասկանալի է։ Նրան բազմաթիվ հարցեր են ուղղվել ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի վերաբերյալ, որոնց ոչ ինքը, ոչ էլ նրա թիմը մինչ օրս հստակ չեն պատասխանել։ Թեեւ վաղուց ժամանակն է: Եվ նույնիսկ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի դեմարշը Հադրութի և Շուշիի անկման շուրջ իրավիճակը ոչ մի կերպ չպարզաբանեց։
Ինչ վերաբերում է գլխավոր, թվում է ՝ ամենավճռական ընդդիմադիրին՝ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, ապա նա էլ ոչ մի բացահայտող ակտիվություն չի ցուցաբերում։ Ավելին, իմ զրուցակիցների մեծ մասը համոզված է, որ պատերազմի արդյունքների համար պատասխանատվության լուրջ բաժին էլ հենց նա ունի։ Եվ խնդիրն ամենևին էլ կոռուպցիոն շլեյֆը չէ, որը փաստացի ունի յուրաքանչյուր մեծ կալիբրի քաղաքական գործիչ։
Ով էր խանգարել Քոչարյանին հավաքել 50/100/200/300 հոգանոց ջոկատ և գնալ կռվել Արցախյան ճակատներից որևէ մեկում։ Փաշինյանը թույլ չտվեց: Լուրջ: Միթե կարելի է ինչ-որ մեկին ռազմաճակատ չթողնել, եթե նա իսկապես ուզում է կռվել ու մեռնել հանուն հայրենիքի։ Առաջին պատերազմի հերոսներից և հրամանատարներից ով է իրականում եղել առաջնագծում: Մատների վրա կարելի է նրանց հաշվել, եւ բոլոր կռվածները դա գիտեն:
Քոչարյանի նմաններն ընկղմվել են անձնական հարմարավետության մեջ և նրանց համար ավելի հեշտ է իրենց վարկանիշը բարձրացնել Փաշինյանի հակավարկանիշի հաշվին, քան հերոսական արարքներ կատարել։
Մանր է այս ամենը:
Այսօր միակ ուժը, որն անկեղծորեն մտահոգվում է պատերազմի արդյունքների և Հայաստանի ապագայի համար` "Ազատագրումն" է։ Նրանք քաղաքականության մեջ են մտել ոչ պաշտոններ կիսելու համար։ Այնտեղ երիտասարդ տղաներ են` քաղաքական ինտրիգներով չփորձված։ Բայց նրանց հետ խոսելու բան կա։ Նրանք հասկանում են, որ առանց Ռուսաստանի հետ միության և առանց Արցախին դավաճանած հավաքական Արևմուտքի դեմ պայքարի տարածաշրջանում խաղաղություն չի լինի։ Եվ նրանք ունեն փաստարկներ։ Եվ մարդիկ լսում են այդ փաստարկները։ Նրանց համակիրների թիվն աճում է, և դա, անշուշտ, հայ հասարակության ամենասովորական հատվածն է, որը դեռ չի կորցնում պայքարի հույսը։

Кто мешал Кочаряну собрать отряд и пойти повоевать на любой из Арцахских фронтов, Пашинян, серьезно, разве можно кого-то не пустить на фронт, если он по-настоящему хочет: Пегов
Руководитель проекта @wargonzo Семен Пегов поделился с читателями впечатлениями от недавней поездки в Ереван и происходящими в Армении внутриполитическими процессами, подчеркнув, что изначальная идея заснять спецрепортаж о ситуации в республике не была реализована, «не потому, что они ленивые, а потому, что нечего было снимать».
«Политические элиты - нынешние и прошлые у подавляющей части населения вызывают глухую беспросветную апатию. Абсолютно беспросветную.
По поводу Пашиняна - понятно. К нему масса вопросов по поводу Второй Карабахской войны, на которые ни он лично, ни его команда до сих пор внятно не ответили. Хотя давно пора бы. И даже демарш (громкий по началу, но сдувшийся) главы Генштаба Оника Гаспаряна ситуацию вокруг падения Гадрута и Шуши никак не прояснил.
Что касается главного, казалось бы самого решительного оппозиционера (по отношению к Пашиняну) - экс-президента Роберта Кочаряна, то и он не проявляет ровным счетом никакой разоблачительной активности. Более того, большая часть из моих собеседников убеждена, что серьезная доля ответственности за результаты войны лежит и на нем тоже. И дело отнюдь не в коррупционном шлейфе, который есть фактически у каждого большого политика.
Кто мешал Кочаряну собрать отряд из 50/100/200/300 человек и пойти повоевать на любой из Арцахских фронтов? Пашинян не пустил? Серьезно? Разве можно кого-то не пустить на фронт, если он по-настоящему хочет биться и погибать за Родину? Кто из героев и командиров первой войны реально был на передовой?
По пальцем пересчитать - и все вояки это знают не хуже меня. Такие как Кочарян обросли личным комфортом и им проще поднимать свой рейтинг за счет антирейтинга Пашиняна, чем совершать героические поступки.
Мелко все это.
Единственная на сегодня сила, которая искренне переживает за итоги войны и будущее Армении, это движение «Азатагрум» («Освобождение»). Они в политике не для того, чтобы делить портфели и куски государственного пирога (точнее - того, что от него осталось). Таких разговоров я даже близко не слышал.
Да, там молодые ребята. Политическими интригами не искушенные. Но с ними есть, о чем разговаривать. Они понимают, что без союза с Россией и без борьбы с коллективным Западом, предавшим Арцах, мира в регионе не будет. И у них есть аргументы. И люди эти аргументы слышат. Число их сторонников растёт и это, безусловно, самая пассионарная часть армянского общества, которая всё еще не теряет надежду на борьбу.
Ну а пока, повторюсь, картина, увиденная мной в Ереване, скорее вгоняет в депрессию»,- написал блогер.