Նոր մանրամասներ Ֆիդանի ու Բլինքենի բանակցություններից. քննարկվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ բանակցությունների հարցը
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը շաբաթ օրը Ստամբուլում ամերիկացի գործընկեր Էնթոնի Բլինքենի հետ բանակցությունների ընթացքում քննարկել է հացահատիկի գործարքը վերսկսելու Անկարայի ջանքերը: Այս մասին ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ին հայտնել է Թուրքիայի մայրաքաղաքում դիվանագիտական աղբյուրը:
՛՛Նախարար Ֆիդանը հայտարարել է, որ Անկարան չի ցանկանում լարվածություն տեսնել Սեւծովյան տարածաշրջանում եւ հիշատակել է Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում արտադրված պարենային ապրանքների անվտանգ փոխադրումն ապահովելու ջանքերը՛՛,-հայտնել Է գործակալության զրուցակիցը:
Բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են նաեւ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղ բանակցությունները եւ տարածաշրջանային հարցեր, ինչպիսիք են Սիրիան եւ Իրաքը:
՛՛Նախարար Ֆիդանն իր զրուցակցին փոխանցել է, որ Անկարան սպասում է Ֆ-16-ների գնման գործընթացի ավարտին՛՛,-հայտնել է գործակալության զրուցակիցը:

Новые подробности переговоров Фидана и Блинкена: обсужден вопрос мирных переговоров между Азербайджаном и Арменией
Глава МИД Турции Хакан Фидан в ходе переговоров с американским коллегой Энтони Блинкеном в субботу в Стамбуле обсудил усилия Анкары по возобновлению зерновой сделки, сообщил РИА Новости дипломатический источник в турецкой столице.
"Министр Фидан заявил, что Анкара не хочет видеть напряженность в черноморском регионе, и упомянул об усилиях по обеспечению безопасной транспортировки продовольственных товаров, произведенных в России и Украине, на мировые рынки", - сообщил собеседник агентства.
В ходе переговоров также обсуждались мирные переговоры между Азербайджаном и Арменией и региональные вопросы, такие как Сирия и Ирак.
"Министр Фидан передал своему собеседнику, что Анкара ждет завершения процесса закупки F-16", - уточнил собеседник агентства.