Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչեց հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը ձայների մեծամասնությամբ ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ քվեարկեց 405-ը, դեմ՝ 10-ը, ձեռնպահ՝ 3-ը, իսկ 14 կոնգրեսական չի քվեարկել։
ՀՑԹԻ արտաքին կապերի և լրատվության բաժինն տրամադրել է բանաձևի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը:
«Հաստատելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Միացյալ Նահանգների արձանագրությունները» (Affirming the United States record on the Armenian Genocide) վերնագիրը կրող փաստաթղթում ասված է.
«Քանի որ Միացյալ Նահանգները կարող է հպարտանալ 1915 - 1923 թթ. Օսմանյան կայսրության կողմից 1,5 միլիոն հայերի սպանությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը, ճանաչելու և դատապարտելու, ինչպես նաև հայերին, հույներին, ասորիներին, քաղդեացիներին, սիրիացիներին, արամեացիներին, մարոնիտներին և ցեղասպանությունը վերապրած այլ քրիստոնյաներին փրկություն ցուցաբերելու իր պատմական անցյալի համար,
Քանի որ 1913-1916 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Միացյալ Նահանգների դեսպան Հենրի Մորգենթաուն կազմակերպել և առաջնորդել է բազմաթիվ երկրների պաշտոնատար անձանց բողոքի գործողություններն ընդդեմ այն, ինչը նա բնութագրել է որպես կայսրության կողմից «ազգի ոչնչացմանն ուղղված արշավ», և 1915 թ. հուլիսի 16-ին Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Ռոբերտ Լանսինգի կողմից նա հրահանգ է ստացել, որ «Պետքարտուղարությունը հավանություն է տալիս հայկական հետապնդումների դադարեցմանն ուղղված ...ձեր գործողություններին»,
Քանի որ նախագահ Վուդրո Վիլսոնը խրախուսել է «Մերձավոր Արևելքի նպաստամատույց» կազմակերպության ձևավորումը, որը հաստատվել է Կոնգրեսի ակտով և որը 1915-1930 թթ. ընթացքում հավաքել է 116,000,000 դոլար (2019 թ. արժեքով՝ ավելի քան 2,500,000,000 ԱՄՆ դոլար) և Սենատն ընդունել է այս կոտորածները դատապարտող բանաձևեր,
Քանի որ Ռաֆայել Լեմկինը, որը 1944 թ. սահմանեց «ցեղասպանություն» եզրույթը և որը կանգնած էր ՄԱԿ-ի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ակունքներում, հայկական դեպքը վկայակոչում էր որպես 20-րդ դարի ցեղասպանության ակնառու օրինակ,
Քանի որ, ինչպես ներկայացված է Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի թանգարանում, Ադոլֆ Հիտլերը 1939 թ. իր հրամանատարներին առանց որևէ դրդապատճառի Լեհաստանի վրա հարձակումը հրահանգելու ժամանակ ի չիք դարձրեց բոլոր առարկություններն՝ ասելով. «Ի վերջո, ո՞վ է այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին»՝ հիմք դնելով հրեաների Ողջակիզման համար,
Քանի որ Միացյալ Նահանգները պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ 1951 թ. մայիսի 28-ին Միացյալ Նահանգների Կառավարության կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարան ուղարկված գրավոր հայտարարության, նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի՝ 1981 թ. Ապրիլի 22-ի №4838 հայտարարության և ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների՝ 1975 թ. ապրիլի 8-ի №148 և 1984 թ. սեպտեմբերի 10-ի №247 համատեղ բանաձևերի միջոցով,
Քանի որ «Էլի Վիզելի Ցեղասպանության և վայրագությունների կանխարգելման մասին» 2018 թ. օրենքով վայրագությունների կանխարգելումը սահմանվում է որպես Միացյալ Նահանգների ազգային շահ, ինչպես նաև հաստատվում է, որ Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունն է Միացյալ Նահանգների կառավարության մակարդակով իրականացնել ռազմավարություն, որն ուղղված է հնարավոր վայրագությունների բացահայտմանը, կանխմանն ու արձագանքմանը՝ «դիվանագիտական արձագանքի և արտաքին օգնության արդյունավետ օգտագործումն ուժեղացնելու միջոցով՝ համապատասխան անցումային արդարադատության միջոցառումներին աջակցելու, ներառյալ նախկին ոճրագործությունների համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով»:
Արձանագրելով վերոնշյալը՝ հաստատում ենք, որ Ներկայացուցիչների պալատի կարծիքով Միացյալ Նահանգների քաղաքականությունն է՝
1) ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը` այն պաշտոնապես ճանաչելու և հիշատակելու միջոցով,
2) մերժել Միացյալ Նահանգների կառավարությանը՝ Հայոց ցեղասպանության կամ որևէ այլ ցեղասպանության ժխտման մեջ ներգրավելու, ներառելու կամ որևէ այլ կերպ առնչելու փորձերը, և
3) խրախուսել Հայոց ցեղասպանության փաստերի՝ ներառյալ մարդասիրական օգնության գործում Միացյալ Նահանգների դերի և մարդկության դեմ ներկայումս իրականացվող հանցագործությունների ու Հայոց ցեղասպանության միջև առնչությունների վերաբերյալ կրթությունը և հանրային իրազեկվածությունը»:
Բանաձևի անգլերեն բնագրից (ոչ պաշտոնական) թարգմանությունը` ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող, պ.գ.թ. Ռոբերտ Թաթոյանի

Палата представителей США признала Геноцид армян
Палата представителей Конгресса США большинством голосов приняла резолюцию о признании Геноцида армян. "За" проголосовало 405 конгрессменов, "против" - 10, "воздержались" - 3, а 14 конгрессменов не проголосовали.
В документе под названием «Подтверждая протоколы США о Геноциде армян» (Affirming the United States record on the Armenian Genocide), в частности, говорится:
"Поскольку Соединенные Штаты могут гордиться своим содействиям в спасении армян, греков, ассирийцев, халдеев, сирийцев, арамейцев, маронитов и других христиан, переживших геноцид в Османской Турции в начале 20-ого века;
С 1913-1916 гг. Посол США в Османской империи Генри Моргентау организовал и руководил  протестами должностных лиц многих стран против «кампании, направленной на уничтожение нации" со стороны империи, и 16 июля 1915 года госсекретарь США Роберт Лансинг получил указание о том, что "Госдепартамент одобряет действия, направленные на прекращение армянских преследований ...
Поскольку президент Вудро Вильсон поощрил формирование организации «Комитет помощи Ближнему Востоку», которая была утверждена Актом Конгресса, было собрано 116,000,000 долларов (в 2019 году. США) и Сенат принял резолюции, осуждающие эти погромы,
Поскольку Рафаэль Лемкин, в 1944 году определил термин «геноцид»,
Поскольку в своем время, Гитлер, нападая на Польшу, произнес свою знаменитую фразу: «В конце концов, кто сегодня говорит об уничтожении армян?», заложив основу для Холокоста,
Так как Соединенные Штаты официально признали Геноцид армян в 1951 году. 28 мая президент Рональд Рейган направил письменное заявление в международный трибунал по поводу Конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него».
Поскольку резолюцией «О предотвращении геноцида и зверств» Эли Визеля от  2018 г. Предотвращение зверства определяется как национальный интерес Соединенных Штатов, а также подтверждается, что политика Соединенных Штатов заключается в реализации стратегии, направленной на выявление, предотвращение возможных зверств путем «дипломатического реагирования и эффективного использования внешней помощи с целью содействия соответствующим мерам переходного правосудия, включая привлечение к уголовной ответственности за предыдущие преступления».
Констатируя вышесказанное, подтверждаем, что, по мнению Палаты представителей, политика Соединенных Штатов заключается в: 1) почтении памяти жертв Геноцида армян посредством официального признания и поминовения; 2) отрицании попыток правительства Соединенных Штатов вовлечься или каким-либо иным образом соприкасаться с отрицанием Геноцида армян или какого-либо другого геноцида; 3) поощрение обеспечению общественной осведомленности о фактах геноцида армян, в том числе о роли Соединенных Штатов в деле оказания гуманитарной помощи, а также о преступлениях против человечества и об их связях с Геноцидом армян».