Մոսկվայում հայկական մրգերի առեւտրի հետ կապված իրավիճակը կարգավորվել է. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
Մոսկվայում Հայաստանից մրգերի առեւտրի հետ կապված իրավիճակն ընդհանուր առմամբ կարգավորվել է: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը:
«Մենք հետեւում ենք «Ֆուդ Սիթիում» տիրող իրավիճակին։ Եթե բեռների տերերը որոշեն նորից այնտեղ գնալ, մեզ խոստացել են, որ ամեն ինչ նորմալ կլինի։ Երկու մեքենա կարողացել են մտնել գիշերը», - մեջբերում է գործակալությունը հայ դիվանագետի խոսքը։
Նրա խոսքով ՝ իրավիճակը ընդհանուր առմամբ վերադառնում է բնականոն հուն: Ընդ որում, Տողանյանն ընդգծել է, որ Մոսկվայում եւ Ռուսաստանի այլ շրջաններում Հայաստանից մրգերի առաքման եւ առեւտրի հետ կապված խնդիրներ չկան: «Տեսնենք, թե կցանկանան արդյոք նրանք, ովքեր առաջ առևտուր էին անում «Ֆուդ սիթիում» նորից գնալ այնտեղ, թե կընտրեն այլ կենտրոնններ»,-ասել Է դիվանագետը գործակալությանը:
Ավելի վաղ «ՌԻԱ Նովոստի» - ն, վկայակոչելով Մոսկվայի առեւտրի եւ ծառայությունների դեպարտամենտի ղեկավար Ալեքսեյ Նեմերյուկին, հայտնել էր, որ Մոսկվայի իշխանությունները Վարդան Տողանյանի հետ քննարկել են «Ֆուդ սիթի» պարենային շուկա հայկական ապրանքները թույլ չտալու շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Նրանք հավաստել են, որ ոչ մի խնդիր չկա և հայկական բեռնատարները կարող են մտել է շուկա:
ԱՎելի վաղ հայ-ադրբեջանական սահմանին սրացման ֆոնին «Ֆուդ սիթիի» ադրբեջանցի տերերը արգելել էին հայկական ծիրանի վաճառքը այդ շուկայում: Սակայն տեղի հայերը միանգամից գնել էին ծիրանը` այդպիսով չթողնելով, որ հայ արևտրականները վնաս կրեն:

Ситуация с торговлей армянских фруктов в Москве в целом нормализовалась: Посол
Ситуация с торговлей армянских фруктов в Москве в целом нормализовалась, сообщил ТАСС посол Армении в России Вардан Тоганян.
«Мы следим за ситуацией в «Фуд-сити». Если хозяева грузов решат туда поехать, нам обещают, что все будет нормально. Две машины смогли заехать ночью», — цитирует агентство армянского дипломата.
По его словам, в целом идет возвращение к нормальной работе. При этом Тоганян подчеркнул, что проблем с доставкой и торговлей фруктами из Армении других московских и региональных центрах. «Посмотрим, захотят ли те, кто направлялся в «Фуд-сити», прибыть в этот центр или выберут другие», — сказал дипломат агентству.
Ранее РИА Новости сообщило со ссылкой на главу департамента торговли и услуг Москвы Алексея Немерюка, что власти Москвы обсудили с Варданом Тоганяном ситуацию вокруг недопуска армянских товаров на продовольственный рынок «Фуд Сити». Они заверили, что никаких проблем нет, фуры с товарами могут заехать на рынок.
Отметим, что на фоне конфронтации на армяно-азербайджанской границе азербайджанские собственники «Фуд сити» запретили продажу армянских абрикосов на рынке․