Մոսկվան պատրաստ է խորհրդատվական օգնություն ցուցաբերել Բաքվին և Երևանին. ՌԴ դեսպան
Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կախված կլինի Բաքվի եւ Երեւանի քաղաքական կամքից։ Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա շուտով։ Այս մասին ասել է Ադրբեջանում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը ադրբեջանական ռուսալեզու «Ուտրո» ամսագրի հարցազրույցում։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի եւ ՀՀ-ի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը, ներառյալ մայիսի 10-ին եւ 11-ին Ալմաթիում երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների միջեւ տեղի ունեցած բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ։ Դա եւս մեկ քայլ է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության եւ բարգավաճման հասնելու ճանապարհին։
Կարեւոր է, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարները որոշել են մեզ դաշնակից երկու երկրների միջեւ հաշտեցման գործընթացի անայլընտրանքային «ճանապարհային քարտեզը»։ Խոսքը խաղաղության պայմանագրի կնքման, տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, սահմանազատման եւ սահմանագծման, քաղաքացիական հասարակությունների մշտական շփումների հաստատման մասին է։
Այս առնչությամբ աջակցում ենք սահմանազատման եւ սահմանագծման սկսված գործընթացին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ։ Ելնում ենք այն բանից, որ այն պետք է կրի կայուն, հավասարակշռված եւ փոխընդունելի բնույթ։ Պատրաստ ենք անհրաժեշտության դեպքում կողմերին խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել։
Ինչ վերաբերում է արտաքին ճնշմանը, տարածաշրջանի գործերին արտաքին ուժերի անպատասխանատու եւ ապակառուցողական միջամտության վառ օրինակ է Բրյուսելում ապրիլի 5-ին կայացած Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ բարձրամակարդակ հանդիպումը։ Մենք համաձայն ենք Ադրբեջանի նախագահ Ի.Հ. Ալիեւի բազմիցս հնչեցրած գնահատականին, որ հանդիպման նպատակը բաժանարար գծերի ստեղծումն է Հարավային Կովկասում։
Նման այլ օրինակ է ԵՄ ներկայիս դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում։ Դրան կանադացի «փորձագետի» միացմամբ այն փաստացի վերածվել է կիսառազմական արեւմտյան գործողության՝ կասկածելի նպատակներով։ Արդեն առնվազն երկու անգամ ավելացել է նրա աշխատակիցների հաստիքացուցակը, բացվում են նոր հենակետեր։ Այն, որ առաքելությունը Արեւմուտքի հիբրիդային պատերազմի գործիք է, հաստատում են դրա գաղտնիությունը, հաշվետվողական չլինելը եւ չենթարկվելը ոչ Հայաստանին, ոչ Ադրբեջանին։ Այն բացահայտ սադրիչ աշխատանք է տանում, զբաղվում հակառուսական քարոզչությամբ, ձեռք բերում հակաադրբեջանական եւ հակաիրանական բնույթ։
Համոզված ենք, որ տարածաշրջանային եւ երկկողմ բնույթի ցանկացած խնդիր Հարավային Կովկասում պետք է լուծվի «տարածաշրջանային պատասխանատվության» սկզբունքների համապատասխան, համաձայնեցված Թեհրանում 2023թ. հոկտեմբերին «3+3» ձեւաչափի խորհրդատվական տարածաշրջանային պլատֆորնի երկրորդ նիստի ընթացքում, որի մասնակիցներն էին ինչպես հայ, այնպես էլ ադրբեջանցի գործընկերները»,- ասել է դեսպանը։

Посол РФ в Баку: Мы приветствуем текущий процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией
Подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией будет зависеть от политической воли Баку и Еревана. Надеюсь, это произойдёт скоро. Об этом заявил посол РФ в Азербайджане Михаил Евдокимов в интервью русскоязычному азербайджанскому журналу «Утро».
«Мы приветствуем текущий процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, включая прошедшие 10 и 11 мая в Алма-Ате переговоры министров иностранных дел двух стран по мирному договору. Это – ещё один шаг к достижению устойчивого мира и процветания на Южном Кавказе.
Важно, что лидеры России, Азербайджана и Армении определили безальтернативную «дорожную карту» процесса примирения между двумя союзными нам странами. Речь идёт о выработке и заключении мирного договора, разблокировке транспортных коммуникаций в регионе, делимитации и демаркации границы, налаживании регулярных контактов по линии гражданских обществ.
В этой связи поддерживаем начавшийся процесс делимитации и демаркации госграницы между Азербайджаном и Арменией. Исходим из того, что он должен носить устойчивый, сбалансированный и взаимоприемлемый характер. Готовы при необходимости оказывать сторонам консультативное содействие.
Что касается внешнего давления, ярким примером безответственного и деструктивного вмешательства внешних сил в дела региона стала проведённая в Брюсселе 5 апреля встреча высокого уровня Армения-США-ЕС. Мы полностью согласны с неоднократно озвученной президентом Азербайджана И.Г.Алиевым оценкой, что целью встречи служит создание разделительных линий на Южном Кавказе.
Другим примером подобного рода является нынешняя наблюдательная миссия ЕС в Армении. С подключением к ней «эксперта» из Канады она фактически превратилась в полувоенную западную операцию с сомнительными целями. Уже как минимум в два раза увеличен штат её сотрудников, открываются новые опорные пункты. То, что миссия является инструментом гибридной войны Запада, подтверждает её скрытность, неподотчётность и неподконтрольность ни Армении, ни Азербайджану. Она ведёт откровенно провокационную работу, вовсю занимается антироссийской пропагандой, приобретает антиазербайджанский и антииранский характер.
Убеждены – любые проблемы регионального и двустороннего характера на Южном Кавказе должны решаться в соответствии с принципом «региональной ответственности», согласованным в ходе второго заседания Консультативной региональной платформы «3+3» в Тегеране в октябре 2023 года, участниками которого были как армянские, так и азербайджанские партнёры», - заявил посол.