Մոսկվան ելնում է նրանից, որ ՀՀ-ն շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ՝ այդ կարգավիճակից բխող բոլոր իրավունքներով և պարտավորություններով. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանը երկկողմ խողովակներով սպառիչ պարզաբանումներ Է ակնկալում Հայաստանից, թե ինչ են նշանակում Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) Երևանի մասնակցության սառեցման մասին: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ից:
՛՛Ակնկալում ենք սպառիչ պարզաբանումներ երկկողմ խողովակներով այն հարցի շուրջ, թե իրականում ինչ է կանգնած Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետևում Հավաքական անվտանգության պայմանագրին և բուն կազմակերպությանը Հայաստանի մասնակցության սառեցման վերաբերյալ՛՛,-հայտարարել են դիվանագիտական գերատեսչությունում:
Մոսկվան, ինչպես նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում, ելնում է նրանից, որ Հայաստանը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ լիիրավ անդամ՝ այդ կարգավիճակից բխող բոլոր իրավունքներով և պարտավորություններով:
՛՛Միաժամանակ ցավով արձանագրում ենք, որ կազմակերպության միջոցառումներին Երևանի մասնակցության դինամիկան նվազել է, ինչն ակնհայտորեն չի բխում բարեկամ հայ ժողովրդի շահերից և երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներից: Հուսով ենք, որ Երևանում կհասկանան, որ առկա մտահոգությունները պետք է քննարկվեն և վերացվեն հանգիստ, վստահելի երկխոսության մեջ, այլ ոչ թե դրանք հանրային տիրույթում արթնացնելու ճանապարհով՛՛,-փաստել են նախարարությունում։
Այնտեղ ընդգծել են, որ Ռուսաստանը ՛՛կտրականապես չի ընդունում հայկական իշխանությունների կշտամբանքը 2021 և 2022 թվականներին տարածաշրջանում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձությունների ընթացքում ՀԱՊԿ-ի կողմից իր մանդատը և Երևանի հանդեպ պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ՛՛։

Москва исходит из того, что Армения продолжает оставаться полноправным членом ОДКБ - со всеми вытекающими из этого статуса правами и обязательствами: МИД РФ
Россия ожидает исчерпывающих разъяснений от Армении по двусторонним каналам по поводу того, что означают слова премьер-министра республики Никола Пашиняна о заморозке участия Еревана в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Об этом заявили ТАСС в МИД РФ.
"Ожидаем исчерпывающих разъяснений по двусторонним каналам на предмет того, что же в действительности стоит за высказываниями Никола Пашиняна по поводу заморозки участия Армении в Договоре о коллективной безопасности и в самой организации", - заявили в дипведомстве.
Москва, как отметили в МИД РФ, исходит из того, что Армения продолжает оставаться полноправным членом ОДКБ - со всеми вытекающими из этого статуса правами и обязательствами. "При этом с сожалением констатируем, что динамика участия Еревана в мероприятиях организации снизилась, что явно не отвечает интересам дружественного армянского народа и задачам обеспечения безопасности страны. Надеемся, что в Ереване придут к пониманию того, что имеющиеся озабоченности должны обсуждаться и устраняться в спокойном, доверительном диалоге, а не путем их будирования в публичном пространстве", - констатировали в министерстве.
Там подчеркнули, что Россия "категорически не приемлет упреки армянских властей насчет якобы невыполнения ОДКБ своего мандата и обязательств по отношению к Еревану в ходе известных событий в регионе, произошедших в 2021 и 2022 годах".