Միջազգային հանրության համար անընդունելի է Հայաստանի ներկա իրավիճակը. սենատոր Բրունո Ռըտայո և օրենսդիր Վալերի Բուայե
Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոն և Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն ՀՀ ԱԺ լրատվականի հետ զրուցել են մեկ տարի առաջ Սենատի կողմից գրեթե միաձայն «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին» բանաձևին հաջորդող քայլերի շուրջ՝ հայտնում են ԱԺ-ից։
Մինչ զրույցն սկսելը սենատոր Բրունո Ռըտայոն կարծես ենթադրում էր, որ առաջին հարցը լինելու է բանաձևի կարևորության և նշանակության մասին: Նա ուղղակի խնդրեց տալ ցանկացած հարց և չսպասելով հարցին՝ սկսեց խոսել.
-Ֆրանսիայի Սենատն առաջինն էր Եվրոպայում, որ Արցախի ճանաչման վերաբերյալ բանաձև ընդունեց, քանի որ Արցախի պայքարը վերաբերում է նաև մեզ: Մենք նույն քաղաքակրթության և արժեքներ կրողներ ենք և միայն Արցախի անկախության ճանաչումն է, որ կարող է երաշխավորել Արցախի ժողովրդի ապագան:
Նա խոսում էր մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած պատերազմից, հետպատերազմյան իրադրությունից՝ հայկական ողբերգությունը համարելով համամարդկային: Հայաստանի լավ բարեկամի սրտացավ խոսք էինք լսում.
- Ալիևը շարունակում է լինել պատերազմական ուղեծրում և հայտնի չէ՝ ուր կհասնի: Հարկ է, որ Ֆրանսիան և Եվրոպան Մինսկի խմբի շրջանակում կանգնեցնեն նրան, քանի որ նա հարձակվել է ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի վրա: Միջազգային հանրությունը պետք է անի ամենը, կանգնեցնելու Ալիևին և նրա դաշնակից Էրդողանին: Հուսով եմ, որ Ֆրանսիան կարևոր դեր կխաղա:
Մի պահ լռում է ու նորից վերադառնում Բանաձևին
-Այդ Բանաձևով մենք Հայաստանին ու հայ ժոովրդին ասում ենք, որ դուք մենակ չեք, մենք ձեր կողքին ենք և կպաշտպանենք ձեր շահերը: Թվում էր, որ երկար էինք զրուցելու, բայց սենատորը հասկացրեց, որ ամեն ինչ ասված է, կրկնելու ու բացատրելու կարիք չի զգացվում:
Արցախի ու Հայաստանի հարցերով մտահոգ, Հայաստանի լավ բարեկամ Վալերի Բուայեն է միանում ու, կարելի է ասել, շարունակում ասվածը.
-Այսօր Թուրքիան ոչ միայն Ադրբեջանի գործընկերն է, այլ պատերազմի հրահողներից է: Միջազգային հանրության համար անընդունելի է Հայաստանի ներկայիս իրավիճակը: Հակամարտությունը սառեցված է, բայց լուծված չէ: Հիմա Ադրբեջանի կողմից Մինսկի խումբն անտեսելն անընդունելի է: Այսօր նրանք փորձում են Մինսկի խումբը դարձնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ճշտման հարթակ: Նպատակը Հայաստանը խեղդելն է՝ կտրելով Իրանի հետ միակ սահմանից:
Իհարկե նա վստահ է, որ իր տեսակետի ընդդիմախոսները քիչ չեն, որ շատերը կփորձեն առաջին հայացքից լուրջ թվացող հակափաստարկներ բերել, բայց նշում է, որ իրեն ամենևին չի հետաքրքրում.
-Սա ցեղասպանության շարունակությունն է անպատժելիության մեջ: Մեր տրամադրության տակ կան տարբեր գործիքներ այս իրավիճակի վրա ազդելու: Առաջինը՝ դիվանագիտական ուղին է: Անցած տարվա նոյեմբերի 25- ին Սենատի կողմից և դեկտեմբերի 3-ին ԱԺ կողմից Արցախի ճանաչման մասին բանաձևերի ընդումումն է: Երկրոդը՝ Արցախի հետ բարեկամական խմբի ստեղծումն է, որը հնարավորություն կտա խոսել Արցախից, դրա իրավական կարգավիճակից: Մենք ունենք նաև այլ գործիքներ, որոնք գտնվում են ԵՄ շրջանակում:
Բուայեն չի ընդունում, երբ Ադրբեջանի ագրեսիվ հարձակումների դեպքում խաղաղության կոչի ուղիղ հասցեատերը շեղվում է և օգտագործվում է «կողմեր» բառը:
- Ֆրանսիան, որը Մինսկի խմբի անդամ է, պետք է դուրս գա չեզոքությունից և իրավիճակին նայի օբյեկտիվորեն: Այլապես հավասարության նշան է դրվում ագրեսորի և ագրեսիայի ենթարկվածի, ցեղասպանի և ցեղասպանվածի միջև: Չպետք է 10 մլն բնակչություն ունեցող Ադրբեջանին և 80 միլիոնանոց Թուրքիային մենակ թողնել 3 մլն բնակիչ ունեցող Հայաստանի դեմ:
Նա շտապում է տեղեկացնել, որ շատ շուտով Ֆրանսիան է ստանձնելու ԵՄ նախագահությունը.
-Որպես ԵՄ նախագահող երկիր Ֆրանսիան իր տրամադրության տակ կունենա տարբեր գործիքներ: Անընդունելի է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիրը հարձակվի ոչ միայն Արցախի, այլև՝ Հայաստանի վրա: Իհարկե, մեր ունեցած գործիքները սահմանափակ են, սակայն երբ կան մարդու իրավունքներին, գերիներին, մշակութային ժառանգությանն առնչվող հարցեր, մեր պատվի հարցն է դրանք հնարավորինս օգտագործել:
Ֆրանսիայի Սենատն ու Ազգային ժողովը կատարել են իրենց քայլը՝ այժմ հերթը Ֆրանսիայի կառավարությանն է: Հիշեցնենք, որ 2021թվականի նոյեմբերին Ֆրանսիայի Սենատն ընդունել է  Արցախի անկախությունը ճանաչելու անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձև՝ 305 կողմ, 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու անհրաժեշտության մասին» վերնագրված բանաձևով կոչ է արվում Ֆրանսիայի կառավարությունը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն հաստատելու համար: Բանաձևը նաև դատապարտում է Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, որն իրականացվել է Թուրքիայի իշխանությունների և օտարերկրյա վարձկանների աջակցությամբ և կոչ է անում, որպեսզի անհապաղ դուրսբերվեն ադրբեջանական զինված ուժերը և նրանց աջակիցները այն տարածքներից, որոնք վերցվել են սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմական գործողությունների արդյունքում: Նախագիծը ներկայացրել էին հինգ սենատորներ՝ Բրունո Ռըտայոն, Պատրիկ Քանները, Էրվե Մարսելը, Էլիան Ասասին և Գիյոմ Գոնտարը:

Только признание независимости Арцаха может гарантировать будущее народа Арцаха: Бруно Ретайо в беседе с пресс-службой НС РА
Председатель фракции Сената Франции  «Республиканцы» Бруно Ретайо и заместитель председателя Группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Валери Буайе беседовали с пресс-службой НС РА о шагах, последовавших после резолюции Сената «О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики».
Об этом сообщила пресс-служба НС Армении, подчеркнув, что сенатор Бруно Ретайо говорил о войне, произошедшей год назад, о послевоенной ситуации, назвав армянскую трагедию общечеловеческой.
«Сенат Франции первым в Европе принял резолюцию о признании Арцаха, практически единогласно, поскольку борьба Арцаха касается и нас. Мы являемся носителями ценностей одной цивилизации, только признание независимости Арцаха может гарантировать будущее народа Арцаха.
Алиев все еще находится на орбите войны, неизвестно, до чего он дойдет. Необходимо, чтобы Европа и Франция в рамках Минской группы остановили его, поскольку он напал не только на Арцах, но и на Армению. Международное сообщество должно сделать все возможное, чтобы остановить и союзника Алиева Эрдогана. Я надеюсь, что Франция сыграет в этом свою роль.
Этой резолюцией мы говорим Армении и армянскому народу, что вы не одиноки, мы на вашей стороне, мы будем защищать ваши интересы», - сказал Бруно Ритайо.
Валери Буайе подчеркнула, что сегодня Турция является не только партнером Азербайджана, но и одним из зачинщиков войны.
«Нынешняя ситуация в Армении неприемлема для международного сообщества. Конфликт заморожен, но не разрешен. Недопустимо игнорирование Азербайджана Минской группы. Сегодня они пытаются превратить Минскую группу в площадку для выяснения отношений между Арменией и Азербайджаном. Цель - задушить Армению, отрезав единственную границу с Ираном», - сказал вице-президент группы дружбы Франция-Армения Сената.
«Это безнаказанное продолжение геноцида. В нашем распоряжении есть различные инструменты, чтобы повлиять на эту ситуацию. Первый - дипломатический путь. 25 ноября прошлого года Сенат и 3 декабря Национальное собрание приняли резолюции о признании Арцаха. Второй - это создание группы дружбы с Арцахом, которая даст возможность говорить об Арцахе и его правовом статусе. У нас также есть и другие инструменты, инструменты ЕС».
Буайе не согласна с тем, что в случае агрессивных атак со стороны Азербайджана прямой адресат призыва к миру не называется, используется слово «стороны».
«Франция, которая является членом Минской группы, должна выйти из зоны нейтралитета и объективно взглянуть на ситуацию. В противном случае между агрессором и жертвой агрессии, жертвой геноцида ставится знак равенства. Армения с 3-миллионным населением не должна оставаться в одиночестве против Азербайджана с 10-миллионным населением и Турции с 80-миллионным населением», - сказал она.
Она сообщила, что Франция очень скоро примет председательство в ЕС.
«Как страна, председательствующая в ЕС, Франция будет иметь в своем распоряжении различные инструменты. Для государства-члена НАТО неприемлемо нападение не только на Арцах, но и на Армению. Конечно, инструменты, которыми мы располагаем, ограничены, но когда возникают вопросы, связанные с правами человека, военнопленными, культурным наследием, для нас большая честь использовать их в максимально возможной степени. Сенат Франции и Национальное собрание сделали свой ход, и теперь очередь за французским правительством».
В сообщении, распространенном Национальным собранием РА напомнили, что в ноябре 2021 года Сенат Франции принял резолюцию «О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики» с соотношением 305голосов  за, против 1.
Резолюция «О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики» призывает французское правительство признать независимость Нагорного Карабаха с целью установления прочного мира в регионе.
В резолюции также осуждается военная агрессия Азербайджана, осуществленная при поддержке турецких властей, «иностранных наемников» и содержится призыв к немедленному выводу азербайджанских Вооруженных сил и их сторонников с территорий, захваченных в результате боевых действий с 27 сентября 2020 г.
Законопроект был внесен пятью сенаторами: Бруно Ретайо, Патрик Каннером, Эрве Марселем, Элиан Ассассином и Гийом Гонтаром.