Մեծ կարևորություն ենք տալիս հայ-չինական հարաբերություններին․ Փաշինյանը՝ ՉԺՀ նախագահին և վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և ՉԺՀ պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանին՝  ՀՀ-ՉԺՀ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առիթով:
ՀՀ վարչապետի՝ Չինաստանի նախագահին ուղղված ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Հայ-չինական բարեկամական կապերն ունեն հարուստ պատմություն և առանձնանում են փոխադարձ վստահությամբ և մեծ հարգանքով: Ավանդական այս հարուստ հիմքի վրա է խարսխվել նաև մեր միջպետական համագործակցությունը, որն անցած երեսուն տարիների ընթացքում շարունակաբար զարգացել է առողջ և հաստատուն ուղիով: Հայաստանի և Չինաստանի միջև պահպանվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, ամրապնդվել է փոխգործակցությունը միջազգային և տարածաշրջանային հարցերում, այդ թվում՝ բազմակողմ հարթակներում:
Այս երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկրները զգալի արդյունքների են հասել առևտրի, տնտեսության, զարգացման, անվտանգության, մշակույթի, կրթության, գիտության և այլ ոլորտներում համագործակցելիս, ամրապնդվել է հայ և չին ժողովուրդների բարեկամությունը, խորացել փոխադարձ ըմբռնումն ու ճանաչելիությունը:
Հայաստանի կառավարությունը մեծ կարևորություն է տալիս հայ-չինական հարաբերություններին՝ դիտարկելով Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմաբնույթ փոխգործակցության զարգացումն իր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների շարքում:
Կուզենայի հայտնել մեր երախտագիտությունը այս տարիների ընթացքում Չինաստանի կառավարության կողմից Հայաստանի զարգացմանը ցուցաբերված աջակցության համար, որը նպաստել է Հայաստանի ժողովրդի լայն շերտերի համար կարևոր խնդիրների լուծմանը։ Այս շարքում վերջին դրվագներից է COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերված օգնությունը։
Նշելով հայ-չինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը` հայտնում եմ իմ պատրաստակամությունը Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրելու ապագային ուղղված հայ-չինական հարաբերություններում նոր հաջողություններ գրանցելու ուղղությամբ:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարեկեցություն և խաղաղություն»:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Լի Կեցյանին ուղղված ուղերձում ասված է.
Հայ-չինական ավանդական բարեկամական հարաբերությունները գալիս են պատմության խորքից՝ ունենալով փոխադարձ վստահության ու հարգանքի ամուր հենք: Երեք տասնամյակ առաջ միջպետական հարաբերությունների հաստատումը մեր երկրներին ու ժողովուրդներին հնարավորություն տվեց բացելու նոր դարաշրջան, զարգացնելու և ամրապնդելու փոխգործակցությունն ամենատարբեր ոլորտներում՝ արձանագրելով նշանակալի ձեռքբերումներ:
Հայաստանը բարձր է գնահատում մեր երկրների միջև ընթացող քաղաքական երկխոսությունը և մեծապես կարևորում Չինաստանի հետ գործընկերության հետագա համակողմանի, կայուն և հետևողական զարգացումն ու ընդլայնումը ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում: Անցած ժամանակահատվածում զգալի արդյունքներ են գրանցվել առևտրի և տնտեսության, անվտանգության, գիտության և կրթության, մշակույթի և միջմարդկային փոխանակումների և շատ այլ բնագավառներում:
Հայ-չինական հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչներից է տնտեսական համագործակցությունը, որը մենք հանձնառու ենք հնարավորինս ընդլայնելու` ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող նոր, հեռանկարային ծրագրեր: Այս առումով կարևորում ենք Հայաստանի մասնակցությունը «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնությանը, որը զարգացման նոր հնարավորություններ է ստեղծում տարածաշրջանում:
Չինաստանը Հայաստանի կողքին է եղել այս տարիների ընթացքում նաև Չինաստանի կառավարության կողմից տրամադրված անհատույց օգնության շրջանակում իրականացված ծրագրերով։ Մեր երկրների փոխադարձ սատարման և գործակցության վերջին օրինակներից է COVID-19 համավարակի դեմ համատեղ պայքարը։
Այս նշանակալի հոբելյանի կապակցությամբ կուզենայի հայտնել իմ պատրաստակամությունը Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրելու հայ-չինական հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու ուղղությամբ՝ ի բարօրություն մեր երկրների և ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և հետագա հաջողություններ, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև բարեկեցություն և խաղաղություն»:

Армения рассматривает развитие многопланового сотрудничества с Китаем: Пашинян - Цзиньпину
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину и премьеру Госсовета Китайской Народной Республики Ли Кэцяну по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
В направленном председателю КНР поздравительном послании премьер-министра Республики Армения говорится:
Сердечно поздравляю с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Китайской Народной Республикой.
Армяно-китайские дружественные отношения имеют богатую историю и выделяются взаимным доверием и большим уважением. Именно на этом богатом традиционном фундаменте зиждется наше межгосударственное сотрудничество, которое на протяжении последних тридцати лет постоянно развивалось в здоровом и стабильном русле. Между Арменией и Китаем поддерживается политический диалог высокого уровня, укрепляется взаимодействие по международным и региональным вопросам, в том числе на многосторонних площадках.
За эти три десятилетия наши страны добились значительных результатов в сотрудничестве в сфере торговли, экономики, развития, безопасности, культуры, образования, науки и других отраслях, укреплена дружба между армянским и китайским народами, углублено взаимное понимание и узнаваемость.
Правительство Армении придает большое значение армяно-китайским отношениям и рассматривает развитие многопланового сотрудничества с Китайской Народной Республикой как один из приоритетов своей внешней политики.
Хотел бы выразить нашу благодарность за оказываемую правительством Китая развитию Армении на протяжении многих лет поддержку, которая помогла решить важные для широких слоев народа Армении проблемы. Одним из последних эпизодов этой поддержки стала помощь в борьбе с COVID-19.
Отмечая 30-летие установления армяно-китайских дипломатических отношений, выражаю готовность приложить с Вами усилия для достижения новых успехов в направленных на будущее армяно-китайских отношениях.
Желаю Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов, а дружественному народу Китая - процветания и мира”.
В послании Никола Пашиняна премьеру Госсовета Китая Ли Кэцяну говорится:
Традиционно дружественные армяно-китайские отношения идут из глубины веков, имея прочную основу взаимного доверия и уважения. Установление межгосударственных отношений три десятилетия назад дало нашим странам и народам возможность открыть новую эпоху, развивать и укреплять сотрудничество в различных областях, достичь значительных успехов.
Армения высоко ценит политический диалог между нашими странами и придает большое значение дальнейшему всестороннему, устойчивому и последовательному развитию и расширению партнерства с Китаем как в двустороннем формате, так и на многосторонних площадках. За этот период были достигнуты значительные результаты в сферах торговли и экономики, безопасности, науки и образования, культуры и межличностного обмена и многих других областях.
Одной из важных составляющих армяно-китайских отношений является экономическое сотрудничество, которое мы стремимся максимально расширять, включая новые, перспективные программы, представляющие взаимный интерес. В этой связи подчеркиваем важность участия Армении в инициативе “Пояс и путь”, которая создает новые возможности развития в регионе.
Китай на протяжении этих лет поддерживал Армению в рамках программ, реализуемых в рамках предоставляемой правительством КНР безвозмездной помощи. Одним из последних примеров взаимной поддержки и сотрудничества между нашими странами является совместная борьба с COVID-19.
По случаю этой знаменательной годовщины хочу выразить готовность приложить вместе с Вами усилия, чтобы вывести армяно-китайские отношения на новый уровень на благо наших стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и дальнейших успехов, а дружественному народу Китая - вечного процветания и мира”.