Մեծ Բրիտանիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Սյունիք
44-օրյա  պատերազմի ընթացքում ավելի քան 20.000 արցախցի ընտանիք տեղափոխվել է Սյունիքի մարզ: Տեղահանվածներից գրեթե 4.000-ն այս պահին էլ բնակվում է Սյունիքում: Շուշիից, Ասկերանից եւ Հադրութից տեղահանված շուրջ 248 ընտանիք է ապրում Տեղ համայնքում: Հենց նրանց հետ շփվելու նպատակով Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընի գլխավորած պատվիրակության անդամներն ապրիլի 2-ին այցելել են Սյունիք:
Պատվիրակությանն ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մարիա Կարապետյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը:
ՏԻՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում Գորիսի համայնքապետարանում Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակը եւ ընդգծել, որ միջազգային հանրությունը պետք է արտահայտի իր հստակ դիրքորոշումը կոնկրետ դեպքերի վերաբերյալ:
«Լսեցինք պատերազմի բովով անցած այդ մարդկանց պատմությունները: Նրանց ուղերձները, նրանց ձայնը ցանկանում ենք տանել մեզ հետ խորհրդարան եւ ներկայացնել այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում աշխարհի այս հատվածում»,-ասել է ՄԹ խորհրդարանի Մեծ Բրիտանիա-ՀՀ բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութընը:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսն էլ նշել է.
«1991թ. առաջին պատերազմից սկսած՝ ես ձեր կողքին եմ եղել: Տեսել եմ ձեզ հետ այն ողբերգություններն ու սարսափելի իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել այս տարիների ընթացքում: Տեսել եմ, թե պատերազմում ինչպիսի հանցագործություններ են կատարվել Ադրբեջանի կողմից: Մենք գիտենք, որ դուք շատ եք տառապել: Միշտ հիացել եմ հայ ժողովրդով, դուք ամեն անգամ վերածնվում եք մոխիրների միջից: Դուք միշտ կլինեք իմ սրտում ու աղոթքներում: Ես ձեր կողքին եմ»:
Կողմերը համոզված են, որ բարեկամական խմբի այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա բազմակողմ հարթակներում համապարփակ համագործակցության ընդլայնման համար:

Делегация группы дружбы Великобритания-Армения посетила Сюник
В ходе 44-дневной войны в Сюникскую область РА переселилось более 20 тысяч арцахских семей. В настоящее время в Сюнике проживает почти 4.000 вынужденных переселенцев. Около 248 семей из Шуши, Аскерана и Гадрута проживают в общине Тех. 2 апреля для общения с ними Сюник посетили члены делегации во главе с руководителем группы дружбы Великобритания-Армения парламента Соединенного Королевства Тимом Лоутоном.
Об этом сегодня, 6 апреля, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Делегацию сопровождали председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Эдуард Агаджанян, члены комиссии М.Карапетян, С.Ханданян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии В.Нерсесян.
На встрече с представителями органов местного самоуправления в Горисской мэрии губернатор Сюникской области Р.Гукасян представил создавшуюся после 44-дневной войны ситуацию в Сюнике, подчеркнув, что международное сообщество должно выразить свою четкую позицию по конкретным случаям.
“Мы выслушали людей, прошедших через горнило войны. Мы хотим донести их голос до парламента и представить все, что происходит в этой части мира”, - заверил Тим Лоутон.
Член Палаты лордов парламента Соединенного Королевства баронесса Кэролайн Кокс отметила:
“С первой войны 1991 года я была рядом с вами. Вместе с вами видела происходившие за эти годы трагедии и ужасные события. Видела совершаемые Азербайджаном военные преступления. Мы знаем, что вы много страдали. Всегда восхищалась армянским народом, каждый раз возрождающимся из пепла. Вы всегда будете в моем сердце и в моих молитвах. Я рядом с вами”.
Стороны убеждены, что визит группы дружбы в Армению станет новым импульсом для расширения многогранного сотрудничества на различных площадках.